Recenze: Mistr Hus

Říkal nahlas, v co věřil. Kázal proti odpustkům a žádal očistu církve. Mnohými obdivovaný a mnohým nepohodlný, Jan z Husince… Počin Divadla Aqualung spočívá v nečekaném výběru tématu nové hry Mistr Hus, kterou divadelní sezónu v Žižkovském divadle Járy Cimrmana coby hosté uzavírají, ale s níž hrdě jdou i do sezóny příští. Jdou a nikoli vyplouvají, i když domovsky patří k lodi Tajemství Divadla bratří Formanů. Ta je nyní v rekonstrukci a soubor si váží možnosti mít na Žižkově střechu nad hlavou i v chladnějších měsících. Po loňské hudebně laděné Pytlákově schovance nám Divadlo Aqualung předkládá další komický kus, tentokrát o největším „pravdaři“ naší historie.

V rámci autorské licence tvůrců vzniklo živé a srozumitelné představení, které pobaví i školní mládež. Principál Lubor Šplíchal ztělesňuje Husa jako čilého chlapíka z lidu, jenž si vždy zachová svou tvář a zaslouží naši pozornost. Fyzický typ herce jde záměrně proti běžné představě asketického zjevu duchovního učitele. „Je to více společenská kritika než autentický příběh,“ říká hlavní představitel. V inscenaci hraje jediná žena, Zita Morávková, předvede se v několika různých charakterech. Mužskými protějšky jsou Petr Gelnar/ Jiří Pancner, Viktor Dvořák/ Václav Krátký, Zbigniew Kalina, František Čachotský a Ondřej Lážnovský (režisér a autor scénáře). Početný lid při kázáních v Betlémské kapli zastupují malované kulisy davu, takže je Cimrman také přítomen. Nejvíce se při druhé premiéře publikum nasmálo Zbygniewu Kalinovi, nositeli ceny Thálie pro herce do 33 let. Zvláště v roli Václava IV. je vskutku kouzelný, má šibalství v očích a vtipná stylizace jeho postav hned v úvodu zaujme. 

Původní hudbu Josefa Počepického interpretuje dechové kvarteto (Viktor Hruška, Josef Počepický, Michal Bergmann, Lukáš Schmiedt), poněkud nešťastně umístěné na samety zakrytém improvizovaném pódiu na konci jeviště. Přes rozměrné dekorace není bohužel na muzikanty s andělskými křídly z hlediště dobře vidět. Přitom hudba je, podle tradice souboru, průvodcem děje a rovnocenným partnerem herecké akce. Diváci z balkonu jsou v tomto ohledu ve výhodě. Každopádně žestě podporují intenzitu vnímání Husova osudu.

Kristus v blond paruce, Hus s batohem

Mistr Hus je s chutí hranou rozšafnou společenskou satirou, v níž se setkáváme s několika dějepisnými ikonami i s lidem z Brna nebo Davle. Hus, Kristus, králové Václav IV. a Zikmund Lucemburský, papežové… Parodie učených disputací a autorských fabulací probíhá v univerzálně řešené scénografii, kde se dřevěné stánky proměňují v schodiště, kazatelnu či zpovědnici. Nápaditá scéna Kamila Bělohlávka by zřejmě více vynikla na lodi, její neformální prostředí by umožnilo bližší kontakt s diváky. V kukátkovém pojetí sálu vzhlížíme k obrazům na jevišti přeci jen s určitým odstupem, což ale může být v případě náboženských traktátů také symbolické.

„Husa jsme zabalili do komediálního žánru, ale historii nepřekrucujeme… Snažili jsme si ho představit jako prostého slušného člověka, přicházejícího do přísně materiální společnosti. Náš Hus je střetem dvou světů, bohužel asi ne úplně smiřitelných, světa duchovního a materiálního, jejichž konfrontace vytváří dramatické situace a je paralelou k dnešku. Konec hry je asi nejzajímavější, v něm dochází k určité mystifikaci: co by se asi stalo, kdyby Hus lidi o své pravdě přesvědčil,“ uvádí režisér Ondřej Lážnovský.

Závažnost tématu, stejně jako aktuálnost uvedených myšlenek, odlehčují humorné repliky a rádoby dobové šatstvo návrhářek Jitky Kotíkové a Veroniky Moudré. Kostýmy jsou ochotnicky výpravné, takže Kristus tančí v blond paruce („Měla jsem sen. Tančila jsem s Kristem.“… „Kristus, to byl nejlepší tanečník ze všech.“) a Zikmund- liška ryšavá- má paruku zrzavou a brokátový kabátec s kožešinovým límcem. Mistr Jan cestuje v obyčejném šatě, s batohem a s králem Václavem IV. ho pojí sdílení záliby ve vycpávání zvěře. Vycpaniny (kuna, žežulička) jsou také součástí rekvizit, stejně jako velká látková ňadra postavy svůdnice.

Mimochodem: v programu je uvedena výstředně znějící informace o tom, že měl Mistr Jan odhadem 118 milenek! Pochází z internetového zdroje seriózního časopisu, tak na tom možná něco bude. Jan Hus se těšil zájmu žen, jeho intelekt na ně působil jako magnet. Důvěrný prý byl i s ženou Václava IV. Sofií Bavorskou. V konci hry mu královna vyšije na vysokou bílou čepici černý motiv ďábla, dárek na cestu do Kostnice. Kostnický koncil je v Mistrovi Husovi ztvárněn s velkým nadhledem. Jeho účastníci přicházejí k malému krámku a jsou nuceni si koupit klacky, které pak k ohni přiloží. To samé učiní i Hus, zbývá na něj jen poslední velké dřevo, naloží si ho na záda. Církevní hodnostáři po něm házejí papírové koule a pokřikují: „Usmažte ho!“ Hus se na hranici svěřuje, že jediné, po čem touží, je, aby byly všechny živé bytosti šťastné. A jak vše nakonec dopadne? Překvapivě úlevně…

Svižná hra o pravdě si našla svůj čas a v prvních dvou květnových premiérách i jistou diváckou odezvu. Na Mistra Husa se můžete do Žižkovského divadla Járy Cimrmana vypravit v neděli 19. června a začátkem října. Možná že do té doby loď Tajemství opraví. Snem Aqualungu další sezóny je námořnické léto na palubě a zima v příjemně vytopeném divadle.

  • Divadlo Aqualung / Mistr Hus zdroj: Divadlo Aqualung http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2651/265049.jpg
  • Divadlo Aqualung / Mistr Hus zdroj: Divadlo Aqualung http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2651/265046.jpg
  • Divadlo Aqualung / Mistr Hus zdroj: Divadlo Aqualung http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2651/265050.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knižní záchranka dává vyřazeným knihám druhou šanci

Nevyužívané knihy z domácností, knihoven nebo pozůstalostí nemusejí skončit ve sběru. Projekt Knihomilové je sváží takzvanou Knižní záchrankou, část z nich rozdává a další prodává na dobročinných trzích či internetu. Za pět let tak získal na charitativní účely více než půl milionu korun.
před 7 hhodinami

„Brněnské hantec“ rozšíří kulturní seznam na jihu Moravy

Brněnský hantec se v neděli na zámku v Miloticích oficiálně zařadí na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Zápisem chce kraj podpořit dokumentaci hantecu, jeho ochranu a předávání dalším generacím. Zároveň může jít o první krok k případnému zápisu na seznam UNESCO.
před 9 hhodinami

Vila Tugendhat slaví 25 let v UNESCO třídenní akcí v zahradách

Brněnská vila Tugendhat letos oslaví 25 let od zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. Hlavní část oslav výročí o víkendu propojí zahradu vily se zahradami sousední Arnoldovy vily a vily Löw-Beer. Vrcholem programu bude videomapping na fasádách všech tří památek, který budou lidé moci zdarma sledovat od pátku do neděle vždy mezi 21:00 a půlnocí.
7. 8. 2026

Knížák byl pro mnohé symbolem svobody a intelektuálního rebelství, řekl Klaus

Výtvarníka, hudebníka a pedagoga Milana Knížáka v pátek na poslední cestě ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích doprovodily tři čestné salvy a státní hymna. S umělcem mnoha zájmů se přišla rozloučit rodina, bývalí studenti, veřejnost, umělci i politici. Pohřeb, na kterém promluvili ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a bývalý prezident Václav Klaus, se uskutečnil se státními poctami. Knížák zemřel v neděli 26. července ve věku 86 let.
7. 8. 2026Aktualizováno7. 8. 2026

Dvě deci tuše vykreslují japanologa a otce Petra Geislera

Sestry Ester a Anna Geislerovy složily ze vzpomínek a archivních záběrů portrét svého už zesnulého otce, japanologa Petra Geislera. Snímek Dvě deci tuše vzešel z potřeby pochopit a obsáhnout jeho osobnost. Vznikl v koprodukci České televize a 6. srpna ho začala promítat tuzemská kina.
7. 8. 2026

Válka ševců změnila obuvnictví, popisuje kniha

Od malé ruční výroby k mechanizaci a velkým továrnám. Proměnu obuvnictví na počátku dvacátého století popisuje kniha Válka ševců. Zaměřuje se i na to, jaký vliv měly na boty válečné konflikty.
6. 8. 2026

Album Revolver The Beatles naživo nikdy nehráli. Objevovali ale magii studia

Album Revolver se po vydání 5. srpna 1966 zařadilo mezi nejlepší desky rockové historie. The Beatles z této nahrávky pro složitost aranží nehráli na koncertech žádnou píseň, navíc nedlouho poté skončili s koncertováním úplně.
6. 8. 2026

VideoFilmové premiéry: 6 gramů, Dvě deci tuše i Hořké svátky

Film španělského režiséra Pedra Almodóvara Hořké svátky vypráví o stárnoucím režisérovi, v jehož příbězích se začnou poznávat jeho blízcí. Francouzský snímek Americký sen natočili tvůrci Nedotknutelných a je inspirován skutečnými událostmi z prostředí basketballu. V české komedii 6 gramů hraje výraznou roli nedorozumění a absurdita. Ondřej Vetchý, Jiří Mádl, David Novotný a Martin Pechlát se jako čtyři otcové potkávají ve škole poté, co je u jejich synů objeven bílý prášek. V dokumentu Dvě deci tuše představují Ester a Anna Geislerovy svého už zesnulého otce, japanologa a kaligrafa Petra. Využily rodinné archivy i vzpomínky přátel a dotýkají se i problematických aspektů jeho osobnosti.
6. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.