Před 90 lety se narodil herec Václav Voska

Praha - Před 90 lety, 21. října 1918, se narodil herec Václav Voska, který vytvořil řadu vynikajících divadelních postav. Život Vosky, který zemřel v třiašedesáti letech v srpnu 1982, podle mnohých zkrátily nespokojenost s režimem, alkohol a stres. Domovskou scénou mu byla Městská divadla pražská (MDP), kde hrál 30 let až do své smrti.

Závist divaček

„Byl nezapomenutelný a pomilováníhodný,“ vzpomíná Liboše Švormová, která s Voskou hrála v MDP například v inscenacích Ideální manžel nebo Jsem špatná, špatná ženská. „Chodily za mnou divačky a říkaly, jak mi závidí, že s ním mohu hrát,“ dodává. Do MKP se často chodilo „na Vosku“ a jak Švormová dodává, nikdo nepochyboval o jeho schopnostech.

Byl obsazován zejména do psychologických rolí, prokázal i komediální talent, například ve hře Rozmarný duch. „Byl velmistrem konverzačních her,“ připomíná Švormová. Kolegové z divadla vzpomínají na jeho noblesu a galantnost k ženám.

Režimu nepohodlný 

Ve filmu či televizi se příliš neobjevoval (hrál ve filmu Panna a netvor či seriálu F. L. Věk), byl ale uznávaným rozhlasovým hercem. Interpretoval mnohé texty zejména v pražské básnické vinárně Viola. Často četl komentáře k cestopisným a naučným filmům, ale byl i vtipným průvodcem televizního seriálu Sňatky z rozumu. „Nebyl žádaným typem pro televizi, neměl způsoby člověka z budovatelského filmu, na obrazovce vypadal velmi extravagantně, démonicky. Byl také hluboce věřící a politicky byl napravo, jak to jen šlo,“ říká Švormová. V roce 1968 se také stal členem Českjé národní rady. Neustále se střetával s režimem, v roce 1969 dostal zákaz vystupovat v televizi i v rozhlase.

Největší role

Nedostudovaný právník začínal v Divadle na Vinohradech, odkud přešel v roce 1945 do Národního divadla. V roce 1950 odešel do MDP, kde zůstal až do své nečekané smrti. Jedním z vrcholů jeho herectví se stal tragický Richard II. ze stejnojmenné Shakespearovy historické hry, cynický Edgar z Dürrenmattovy úpravy Strindbergova Tance smrti, a zejména Dürrenmattův Romulus Veliký.

Václav Voska zemřel během divadelních prázdnin, kdy ho postihly dva infarkty. "Zemřel hrozně brzy, na vrcholu sil, měl rozezkoušeného Salieriho v Amadeovi," říká Švormová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 6 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 10 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
před 14 hhodinami

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
před 21 hhodinami

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
8. 4. 2025
Načítání...