Pražský podzim 2008 se ohlašuje dalším skandálem

Praha - Světoznámý český dirigent Libor Pešek nevystoupí na Pražském podzimu 16. září s Královským liverpoolským filharmonickým orchestrem, jehož byl jedenáct let šéfdirigentem. Důvodem je podle něj to, že pořadatelé festivalu použili na billboardech fotografii bez jeho souhlasu. Oproti tomu organizátoři festivalu informovali, že dirigent nevystoupí z důvodu nemoci.

„Nejsem konfliktní člověk, ale považoval jsem za nutné vyvrátit nepravdu o své indispozici. Koncert jsem chtěl moc dirigovat,“ řekl Pešek, který dále upozorňuje na to, že dodnes nemá podepsanou smlouvu. Zástupci festivalu tvrdí, že se s Peškem dohodli ústně. „Vedli jsme před několika měsíci jednání o smlouvě, kterou mi ale nikdy neposlali k podpisu a fotky uveřejnili na billboardech, s čímž bych nikdy nesouhlasil,“ uvedl Pešek.

Fotografie, na níž je Pešek v černém fraku s taktovkou, byla zveřejněna v době, kdy se v Praze pořádal hudební festival Prague Proms. Pešek je přitom jeho prezidentem. Podle něj je proto použití jeho fotografie v kampani jiného festivalu nevhodné.

Pořadatelé Pražského podzimu využili fotky z roku 2002, kdy dirigent s festivalem spolupracoval. Pešek tvrdí, že tehdejší smlouva zanikla s datem uskutečnění koncertu. „Náš právník ale vydal posouzení, že máme podle smlouvy oprávnění fotky použít. Nehodláme se k tomu více vyjadřovat,“ uvedla tisková mluvčí festivalu Lucie Johanovská.

Pražský podzim začne v pátek 12. září a potrvá do 1. října. Peška zastoupí dirigent Oliver Dohnányi, který dnes diriguje filharmoniky v britském Prestonu.

Skandál přitom provázel Pražský podzim již loni. Světoznámá klavíristka Héléne Grimaudová tehdy těsně před generální zkouškou zrušila své vystoupení s tím, že ji ředitel festivalu Pavel Špiroch urazil a choval se k ní hrubě. K jejímu rozhodnutí se tenkrát přiklonila i drážďanská Staatskapelle, která ji měla doprovodit. Před týdnem oznámil ukončení spolupráce s festivalem jeho mnohaletý generální sponzor.

Farmaceutická firma Zentiva před týdnem oznámila, že její role generálního partnera festivalu příští rok skončí. Spekulovalo se, že k tomu přispěl loňský incident. „Je samozřejmé, že to mělo negativní publicitu v médiích, takže nemůžu říct, že jsme z toho byli nadšeni,“ řekla mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Zentiva přitom přispívala do třicetimilionového rozpočtu festivalu částkou zhruba 17 milionů korun a spolupracovala s ním 18 let.