Pasta v Peep Show

Praha – Pastova graffiti vídají chodci v pražských ulicích už od 90. let, mezi tím v jeho uměleckém životopise přibyl také street art, nejrůznější objekty a malby na plátně. Do konce října vystavuje Pasta Oner (občanským jménem Zdeněk Řanda) své práce na první samostatné výstavě v The Chemistry Gallery v Praze.

Název výstavy Peep Show – ač se to možná nezdá na první pohled – odkazuje ke street artu. Vždyť co je oboje jiného než rychlá pouliční zábava pro anonymní kolemjdoucí, upozorňuje v doprovodném textu k výstavě Martina Overstreet.

Pastova vystavovaná tvorba je ale také inspirována reklamou a pop artem. „Pro mě v první řadě rezonuje to, co nejspíš pro většinu lidí: lehké erotično, něco mírně lechtivého, pro někoho možná i něco trošičku bulvární nebo trošičku taxikářské až vekslácké. Vystihuje spoustu věcí a nálad, které v životě rád pozoruji a interpretuji,“ poznamenal k výstavě Pasta.

Od graffiti přešel plynule k street artu před deseti lety, kdy se v pražských ulicích poprvé objevila jeho okřídlená zubní pasta. V roce 2003 se částečně přesunul i do galerie na řadu kolektivních výstav. Že je jeho tvorba ceněná, dokazuje i to, jak jeho díla mizí z pražských ulic.

První samostatné výstavě, která je nyní k vidění v The Chemistry Gallery, předcházel úspěch na společné výstavě street artu v pražském DOX. Do Centra současného umění se expozice s názvem Metropolis přesunula z českého pavilonu na EXPO v Šanhgaji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity o lidech, kteří neztrácejí moc za žádného režimu. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Vlasák byl zároveň uveden do audioknižní síně slávy. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
před 4 mminutami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
včera v 10:00

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
16. 4. 2025
Načítání...