Olomoucké baroko - opomíjený fenomén

Olomouc - Téměř 500 exponátů více než 60 zapůjčitelů si mohou od pátku prohlédnout návštěvníci výstavy Olomoucké baroko/Výtvarná kultura let 1620-1780, která se koná do konce března v Muzeu moderního umění, Arcidiecézním muzeu a Vlastivědném muzeu v Olomouci. Cílem je zpracování historie a zejména výtvarné kultury ve městě v období baroka. Organizátoři upozorňují, že se jedná o největší projekt v historii olomouckého muzejnictví.

„Olomoucké baroko bylo tušeno jako zvláštní fenomén, nikdy ale nedošlo k jeho detailní analýze a ani k představení veřejnosti v historických souvislostech i svém monumentálním celku. Toto je vskutku poprvé, kdy se snažíme oněch 200 let představit veřejnosti a ukázat tím, že Olomouc v té době hrála na uměleckém poli v Evropě významnou roli,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 jeden z autorů koncepce výstavy Ondřej Jakubec z Muzea umění Olomouc.

„Stejně jako Škréta přivedl na Moravu Antonín Martin Lublinský italské vlivy a spolu s dalšími umělci vytvářeli v Olomouci specifický odstín výtvarné kultury baroka v českých zemích. Bylo to tožiž dáno tím, že Olomouc v 17. a 18. století představovala nejenom mocenskou, ale i specifickou uměleckou velmoc. Mezi klíčové protagonisty patřily zejména instituce olomouckého biskupství a jezuitské univerzity a široké duchovní prostředí, ale na druhé straně také měšťanská komunita i složka vojenská, související s přeměnou města v moderní evropskou pevnost,“ uvedl dále Jakubec.

5 minut
Z Olomouce informuje Eva Knajblová
Zdroj: ČT24

Zatímco výstava v Muzeu moderního umění a Arcidiecézním muzeu se zaměřuje spíše na duchovní rozměr olomouckého baroka, expozice Vlastivědného muzea přibližuje dobovou měšťanskou kulturu. „Vedle tradičních výtvarných médií, obrazů a soch, dostává velký prostor také knižní kultura a grafika či umělecká řemesla. Snažili jsme se shromáždit pestrou škálu špičkových dokladů uměleckého i každodenního života barokního města,“ doplnila kurátorka výstavy Gabriela Elbelová.

Návštěvníci si mohou prohlédnout mimo jiné restaurovaný obraz Svatý Petr při souboji se Šimonem Mágem, jehož autorem je jeden z nejvýznamnějších rakouských malířů pozdního baroka Paul Troger. Po 220 letech našli obraz před dvěma lety odborníci v kostelíku v Račicích na Třebíčsku a nyní jej mohou návštěvníci výstavy vidět po restaurování. Poprvé se na výstavě představí mimo sakrální prostředí soubor relikviářů svaté Pavlíny, patronky města. Do Muzea moderního umění se dočasně přestěhovala i monumentální tapiserie Odpočinek na útěku do Egypta, který v roce 2008 restaurovala Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí.

Expozice je rozdělena do tematických celků, které odkazují na konkrétní objednatele, jimiž byli biskupové, kapitula, premonstráti z Hradiska, jezuitská akademie či církevní řády. Chybět ale nebude ani výtvarná prezentace olomouckých světeckých patronů, náboženských kultů a svátků a podobně. Ve Vlastivědném muzeu se mohou lidé těšit na výsledky práce uměleckých řemeslníků, expozici barokních interiérů či ojedinělý soubor figur malovaných na dřevo.

Výstavu doprovodí na 80 pořadů pro školy, koncerty, workshopy, komentované prohlídky či besedy. Historici provedou i významnými památkami ve městě, zaměří se například na sloup Nejsvětější Trojice, baziliku na Svatém Kopečku či klášter Hradisko. Hotova je osmdesátistránková publikace, která poslouží rovněž jako průvodce olomouckými památkami. Tým asi 80 autorů připravil i vícesvazkovou publikaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 5 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 15 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...