Martin Dejdar prověřuje na divadle podezřelé úmrtí

3 minuty
Martin Dejdar hraje na divadle detektiva
Zdroj: ČT24

Hledání pravdy bývá někdy obtížné. Přesvědčí se o tom i bývalý detektiv v podání Martina Dejdara v nové divadelní hře Mléčné sklo. Napsal ji filmový scenárista Marek Epstein, inscenaci o morálce v současném světě uvádí pražské divadlo MANA.

Divadelnímu scénáři předcházela krátká soudnička, k níž si Marek Epstein připojil poznámku „dobrý příběh“. Po letech se k novinovému článku vrátil a rozpracoval ho do hry o světě velkého byznysu a firemních i rodinných intrik.

Zpráva popisovala případ matky, která nedokázala odložit nemocného syna. Zároveň ale neměla sílu se o něj starat. „Milovala ho jako matka a nenáviděla jako žena, jíž zničil život. Těch několik lakonických řádků bylo tak nabitých emocemi, že už jsem příběh nedokázal odložit,“ přiznává Epstein.

Neobvyklý příběh

Na počátku divadelního příběhu je smrt, u níž není zřejmé, zda jde o vraždu, či sebevraždu. Bývalý detektiv Schwarz v podání Martina Dejdara hledá viníka a zamotává se při tom do sítě lží i polopravd. „Pointa celé hry bude pro diváka velkým překvapením. Je to velmi neobvyklý, nečekaný až drastický příběh, ale s určitou dávkou humoru. Což je myslím dost podstatné,“ uvedl Martin Dejdar.

Role nekonvenčního detektiva je pro něj prvním činoherním hostováním za třicet let angažmá v pražské Ypsilonce – s výjimkou krátkého záskoku v Divadle Ungelt. „Tu roli jsem zdědil po Mirku Etzlerovi a tu současnou taky. Takže jsem vlastně jeho dublér,“ uvědomil si Dejdar. V Mléčném skle se vedle něj představí Máša Málková, Zbigniew Kalina, Vilém Udatný a Ondřej Černý.

Epstein píše o Mašínech i Kafkovi

Marek Epstein zároveň dál pracuje na filmových scénářích. Připravuje snímky o bratrech Mašínech nebo adaptaci Krasosmutnění od Bohumila Hrabala. Po úspěšném Šarlatánovi píše také další scénář pro polskou režisérku Agnieszku Hollandovou, tentokrát bude o spisovateli Franzi Kafkovi. Dřív jsou ale na ředě dvě televizní komedie v režii Jiřího Vejdělka pro Českou televizi. A v březnu se Epstein chystá vydat knihu povídek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
před 6 hhodinami

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
před 6 hhodinami

Nejvíc nominací na Českého lva má Franz, dvojí šanci na cenu mají Trojan i Geislerová

Patnáct nominací na cenu Český lev za rok 2025 získal snímek Franz, který polská režisérka Agnieszka Hollandová natočila v české koprodukci o spisovateli Franzi Kafkovi. S třinácti nominacemi následuje drama Sbormistr, o další dvě méně obdržel snímek Karavan. V hereckých kategoriích mají po dvou nominacích Anna Geislerová, Elizaveta Maximová a Ivan Trojan. Vítězové budou oznámeni 14. března v přímém přenosu České televize.
11:04Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
16. 1. 2026

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
16. 1. 2026

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026
Načítání...