Klíč k šumavské záhadě hledá hned pětice umělců

Českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum se noří do tajů šumavské přírody. Činí tak prostředníctvím rozsáhlé výstavy s názvem Mysterium Šumava. Představí na ní malíře a fotografy jako Josefa Váchala, Josefa a Františka Seidelovy, Karin Pliemovovou, Katharinu Dietlingerovou a Ondřeje Malečka.

2 minuty
Mysterium Šumava
Zdroj: ČT24

Šumavské Mysterium vzala pod střechu českokrumlovská galerie, a to až do 1. listopadu.

„Tvorba vystavených umělců obsahuje nejen společné téma přírody, ale i rozmanité způsoby zpracování. Od jednoduché linie kreseb přes monumentální pastózní malbu až po dynamické obrazy s téměř kinetickou iluzí,“ uvedla galeristka Hana Jirmusová Lazarowitz.

Rozsáhlá retrospektivní výstava malíře, grafika, ilustrátora, sochaře, řezbáře a také spisovatele a básníka Josefa Váchala bude instalována na ploše 1000 metrů čtverečních. Bude na ní prezentována i podceňovaná část jeho tvorby - ex libris, kde jsou umělecký vývoj, střídání technik, stylů a témat na omezeném prostoru zvláště zřetelné. Výstava představí Váchalovy dřevorytové cykly z desátých let, soubor olejomaleb z 20. let, soubor kreseb z let čtyřicátých, ale i ukázky dřevořezby a Váchalových knih.

Vystaveno bude i dílo nejznámější, odborníky řazené mezi nejvýznamnější díla 20. století - Šumava umírající a romantická fotografů Josefa Seidla a jeho syna Františka. Letos uplyne 110 let od vybudování jejich, tehdy nejmodernějšího fotografického ateliéru na Šumavě, a deset let od doby, kdy tento dům s ateliérem zakoupil Českokrumlovský rozvojový fond a zahájil náročný projekt záchrany a vybudování dnešního muzea.

Dosud nejrozsáhlejší výstava Seidelových snímků Šumavy představí pouhý zlomek obrovského fotografického pokladu, jenž nemá v Evropě obdoby: obsahuje na 140 tisíc stoletých snímků na skleněných deskách, negativech či pohlednicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nominacím na Oscary vévodí Emilia Pérez. Vlny ani Krajan neuspěli

Nominace na Oscary za rok 2024 ovládl španělsky mluvený snímek Emilia Pérez od režiséra Jacquese Audiarda. Zástupci české kinematografie – celovečerní Vlny a krátkometrážní Krajan – se do finálového výběru nedostali. Vítěze oznámí americká Akademie filmového umění a věd v noci na 3. března.
14:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Taťjana Medvecká načítá povídky nobelistky Ernauxové

Tvorba francouzské spisovatelky Annie Ernauxové, která za své silné osobní příběhy získala Nobelovu cenu za literaturu, je českým čtenářům dostupná i v audioverzi. Její povídky nyní načítá herečka Taťjana Medvecká.
před 4 hhodinami

Návrat vnuka. Americký umělec oživuje českou rodinnou historii

Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
před 8 hhodinami

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 22 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánovčera v 15:59

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025
Načítání...