I dětské knihy mají svůj den

Praha - Mezinárodní den dětské knihy připadá již od roku 1967 symbolicky na 2. dubna, neboť ten je i výročním dnem narození světoznámého dánského autora dětských příběhů Hanse Christiana Andersena. U nás se toto výročí již tradičně připomíná akcí s názvem Noc s Andersenem, která probíhá v mnoha knihovnách po celé ČR. Celosvětově toto výročí připomíná Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu (IBBY – International Board on Books for Young People) založené v roce 1953 v Zurichu na popud novinářky Jelly Lepmannové.

Jelly Lepmannová, pocházela z německého Stuttgartu, byla politickou novinářkou. A právě kvůli svým aktivitám nakonec musela v roce 1936 se svou dcerou a synem emigrovat do Londýna, kde získala britské občanství. Během 2. světové války začala pracovat pro ministerstvo zahraničí a v roce 1941 pro evropské vysílání ABC, kde působila jako poradce pro otázky týkající se dětí a mládeže v poválečném Německu. Zpočátku naprosto bez jakéhokoli finančního kapitálu uspořádala v Mnichově v roce 1946 výstavu dětských ilustrací z dvaceti zemí světa. O tři roky později ji už podpořila Rockefellerova nadace při zakládání Mezinárodní knihovny mládeže v Mnichově, v jejímž čele zůstala až do roku 1957.

Po válce se odborníci shodli na tom, že dětská literatura může sloužit jako jeden z prostředků k prosazování míru a porozumění ve světě. A tak se myšlenka přispět k zajištění přístupu dětí po celém světě ke kvalitní a umělecky hodnotné literatuře stala nosnou pro pořádání setkání nazvaného Porozumění skrze dětskou knihu (Understanding through Children´s Book). Toto setkání se uskutečnilo v listopadu 1951 v Mnichově a provázel ho nečekaný úspěch, který stál u zrodu dnešní neziskové organizace Mezinárodního sdružení pro dětskou literaturu. Na místo očekávaných šedesáti účastníků přijelo tehdy 250 hostů z 20 zemí zastupujících nejrůznější oblasti spojené s dětskou literaturou. A to už byl jen krůček ke vzniku Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu.

Od roku 1994 funguje česká sekce IBBY jako občanské sdružení a současně také vyhlašuje pravidelné ročníky soutěže Zlatá stuha. Toto výroční ocenění pro hodnotné tvůrčí a ediční činy dnes udílí společně s Klubem ilustrátorů dětské knihy, Obcí spisovatelů a Obcí překladatelů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Mňau, hlásí se kapela Dunaj s Janou Vébrovou ke svým kořenům

Kapela Dunaj vydala nové album. Nazvala ho Mňau. Trio muzikantů si na nahrávku přizvalo zpěvačku Janu Vébrovou.
6. 5. 2025

Trump ohlásil stoprocentní clo na filmy vyrobené v zahraničí

Prezident Spojených států Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil clo ve výši sto procent na všechny filmy vyrobené v zahraničí. Filmový průmysl v USA včetně Hollywoodu je podle Trumpa „ničen“, a to záměrně cizími státy, takže jde o hrozbu pro národní bezpečnost. Podle listu Variety Trump svým oznámením „šokoval“ Hollywood.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Český trh pocítí cla na film, nebudou ale likvidační, říká šéf producentské asociace

Uvalení stoprocentních cel na všechny filmy vyrobené mimo USA, které avizoval americký prezident Donald Trump, by na české producenty určitě mělo dopad, ale ne likvidační. Řekl to předseda Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer. Odhadl, že americké zakázky tvoří asi polovinu ze všech zahraničních v tuzemsku. Ministerstvo kultury bude analyzovat, jak by českou audiovizi případná americká cla ovlivnila.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Agathu Christie oživila AI, ale zločin to není

Jako by vás učila ona sama, tvrdí britská platforma BBC Maestro o kurzu psaní detektivek, který vede Agatha Christie – stvořená umělou inteligencí. Virtuální dvojnice nejslavnější a nejprodávanější autorky detektivních příběhů vznikla se svolením jejích dědiců. A mohla by sloužit jako příklad etického používání AI.
5. 5. 2025
Načítání...