Housle jako ze Star Treku

Praha - Housle, které vypadají spíše jako socha než hudební nástroj, jsou specialitou českého umělce Ľudovíta Bariho. Poprvé za svou dlouholetou kariéru ukázal všechna svá unikátní díla veřejnosti v Emauzském klášteře.

„Tyhle housle jsem udělal podle seriálu Star Trek, protože jsem se nechal inspirovat krásným tvarem toho raketoplánu,“ popisuje svůj kousek Ľudovít Bari. A i jiné Bariho housle vypadají, jako by přilétly z vesmíru. U dalších ho třeba inspirovala křídla mouchy. S netradičním designem začal před více než patnácti lety. Od té doby je ve světě známý jako houslový inovátor. Ve své sbírce má už více než 20 modelů. 

S tvorbou začal bez jakýchkoli znalostí, jak housle vytvořit, aby mohly hrát. Hlavně ze začátku se tak setkával s nedůvěrou. „Přišel nějaký mladík a povídá: tohleto nikdy hrát nebude. Já mu říkám: to jste odvážný, jak to víte? Řekl: to prostě vím. A odešel,“ vypráví Bari. 

Dnes s jeho houslemi hraje příležitostně například Talichovo kvarteto. Designové housle ale hudebníci berou spíš jako umělecké dílo. „Je slyšet, že ten zvuk je dost jiný, což vychází z principu toho tvaru,“ říká Jan Talich. I přes jisté nedostatky jsou ale Bariho housle v kurzu. Chtěla je od umělce koupit například i světoznámá houslistka Vanesa Mae, ovšem marně. Bariho housle totiž nejsou na prodej.

Výtvarník Ľudovít Bari za doprovodu Talichova kvarteta včera představil v pražském opatství Emauzy kompletní kolekci dvaceti kusů světově unikátních hudebních nástrojů 21. století. Bariho unikátní hudební nástroje byly v prostorách opatství fyzicky vystaveny pouze na jeden den. Až do 15. července však expozice v opatství Emauzy zdarma nabídne další umělecká Bariho díla - sošky, dřevěné reliéfy a obrazy. 

O vzniku svých děl a pocitech, které při tom prožíval, píše Bari v knize Díla tvořená láskou. Pražský výtvarník Ľudovít Bari studoval u akademické sochařky Aleny Burešové figurální techniku. Jeho díla s hudebními nástroji byla roku 1995 prezentována v pořadu australské televizní stanice Beyond, kde je označili za technické novinky 21. století. Některá Bariho umělecká díla mají ve svých soukromých sbírkách světově známé osobnosti. Jednu z jeho sošek například vlastní iluzionista David Copperfield. Celková hodnota Bariho uměleckých děl je odhadována na několik desítek milionu korun.

2 minuty
Reportáž Ondřeje Moravce
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Mňau, hlásí se kapela Dunaj s Janou Vébrovou ke svým kořenům

Kapela Dunaj vydala nové album. Nazvala ho Mňau. Trio muzikantů si na nahrávku přizvalo zpěvačku Janu Vébrovou.
6. 5. 2025

Trump ohlásil stoprocentní clo na filmy vyrobené v zahraničí

Prezident Spojených států Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil clo ve výši sto procent na všechny filmy vyrobené v zahraničí. Filmový průmysl v USA včetně Hollywoodu je podle Trumpa „ničen“, a to záměrně cizími státy, takže jde o hrozbu pro národní bezpečnost. Podle listu Variety Trump svým oznámením „šokoval“ Hollywood.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Český trh pocítí cla na film, nebudou ale likvidační, říká šéf producentské asociace

Uvalení stoprocentních cel na všechny filmy vyrobené mimo USA, které avizoval americký prezident Donald Trump, by na české producenty určitě mělo dopad, ale ne likvidační. Řekl to předseda Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer. Odhadl, že americké zakázky tvoří asi polovinu ze všech zahraničních v tuzemsku. Ministerstvo kultury bude analyzovat, jak by českou audiovizi případná americká cla ovlivnila.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Agathu Christie oživila AI, ale zločin to není

Jako by vás učila ona sama, tvrdí britská platforma BBC Maestro o kurzu psaní detektivek, který vede Agatha Christie – stvořená umělou inteligencí. Virtuální dvojnice nejslavnější a nejprodávanější autorky detektivních příběhů vznikla se svolením jejích dědiců. A mohla by sloužit jako příklad etického používání AI.
5. 5. 2025
Načítání...