Filmaři ztmavili černošskou herečku. Nová Nina Simone se kritice nelíbí

Zoe Saldana jako Nina Simone (zdroj: ČT24)

Diskuze o rasách v Americe neustává. Týden potom, co řada afroamerických herců bojkotovala předávání Oscarů, se v Hollywoodu opět řeší barva pleti. Tentokrát v souvislosti s nadcházející premiérou filmu Nina o slavné zpěvačce, skladatelce, pianistce a bojovnici za lidská práva Nině Simone. Její představitelka Zoe Saldana totiž neodpovídá představám kritiků.

Saldana, která má dominikánské a portorické kořeny, ve filmu nosí falešný nos a má výrazně tmavší barvu pleti. A právě to některá média i veřejnost kritizují. Stěžují si na to, že roli tak mohla dostat rovnou jiná herečka, která „ztmavení“ pleti nepotřebuje. 

„Je tu tolik hereček, které jsou pro tu roli jako stvořené. Viola Davisová, hudebně rozhodně India Arie. A to jsou dvě z mnoha. Make-up sám o sobě mě vyděsil, protože jsem nevěděla, na co se vlastně koukám. Jestli mám ráda herečku, která Ninu hraje? Ano, to mám. Vybrala bych ji pro tuto roli? Ne,“ nechala se pro kanál Black Hollywood Today slyšet další herečka Sheryl Lee Ralphová.

Zoe Saldana a Nina Simone
Zdroj: ČTK/AP/Wikipedia

Producenti snímku se však za hvězdu, která si zahrála už v Avatarovi nebo ve Strážcích galaxie, postavili. Útočníky na sociálních sítích upozorňují na to, že místo původu nebo maskování by měli řešit herecký výkon.