Dětství neznamená svobodu, připomene festival proti totalitě

5 minut
Ředitel projektu Mene Tekel Jak Řeřicha zve na 10. ročník
Zdroj: ČT24

Doba nesvobody neomezuje jen dospělé, ale i děti a mládež. Jejich společenský, kulturní a duchovní život za totalitních režimů je tématem desátého ročníku festivalu Mene Tekel. Projekt proti totalitě, zlu a násilí začíná v Praze 22. února. Součástí programu bude opět rekonstrukce politického procesu, kterou v přímém přenosu odvysílá web České televize.

Festival zahrnuje výstavy, projekce, filmy, diskuse i koncerty. Letošní ročník provází výstavní projekt Kde domov můj v ambitu kláštera Panny Marie Sněžné. „Úmyslně jsme zvolili širší název, protože domov nemusel být vždycky pro děti příjemný. Vystavujeme například kresby paní Helgy Weissové-Hoškové, která dětskýma očima dokumentaristicky zachytila život v Terezíně,“ upřesnil ředitel projektu Mene Tekel Jan Řeřicha.

O svůj příběh se Helga Weissová-Hošková podělila i s fotografem webu ČT24 Janem Langerem. Přečtěte si o jejích osudech více:

Výstavy představí také příběhy nezletilých politických vězňů 50. let, vzpoury mladistvých v bývalém východním Německu nebo hnutí odporu na Ukrajině proti stalinistickému totalitnímu režimu ve 20. a 30. letech 20. století.

Myslíme si, že je potřeba připomínat především mladým lidem, že demokracie a svoboda nejsou naprosto samozřejmé, že je potřeba je bránit i za ně občas bojovat.
Jan Řeřicha

Lotyšská režisérka Dzintra Geka promítne svůj poslední dokument Boží ptáčci sledující osudy jejích krajanů, kteří se před koncem druhé světové války rozhodli uprchnout do Německa, aby se vyhnuli obsazení své země sovětskou armádou. Slovenský dokument Stopy ve sněhu přiblíží pašování literatury do uzavřeného Československa.  

Velmi silný příběh osobně doprovodí ukrajinský režisér Oles Jančuk. Jeho drama Hladomor '33 sleduje tragický osud jedné rodiny během apokalyptického hladomoru, který si ve třicátých letech vyžádal miliony obětí. 

Soud na Pankráci v září 1945
Zdroj: ČTK

Desátý ročník Mene Tekel potrvá do neděle 28. února. Jeho závěr je spojen s předáním cen ministra kultury, určeným těm tvůrcům, kteří byli za své postoje perzekvováni. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Značka Svěrák a Svěrák pořád funguje, říkají tři generace filmařské rodiny

Zdeněk, Jan a František Svěrákovi jsou zástupci tří generací talentovaných filmařů. Vyrůstali v jiné době a prošli si různými zkušenostmi, dva z nich navíc zatíženi nálepkou „syn toho Svěráka“. O filmu i vztazích mluvili jako hosté Interview Speciál.
před 19 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
30. 3. 2025

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025
Načítání...