Damien Rice - hráč hořkosladkých nálad pro Shreka i Ostravu

Ostrava – Kdo nezná jeho alba, možná zná jeho hudbu z filmů. Devětatřicetiletý irský písničkář Damien Rice je další potvrzenou hvězdou Colours of Ostrava. Na dvanáctém ročníku hudebního festivalu v ostravských Dolních Vítkovicích vystoupí na sólovém koncertě.

„Je to pro nás velká čest, protože tento autor mnoha křehkých hořkosladkých balad na open-air festivalech vystupuje pouze výjimečně,“ vyjádřila za organizátory potěšení z Riceovy návštěvy Ostravy ředitelka festivalu Zlata Holušová. „Jeho sólový koncert za doprovodu kytary či klavíru bude patřit určitě k silným a výjimečným zážitkům,“ předpokládá.

Na dvou dosud vydaných studiových albech dublinského rodáka se stručnými názvy O (20029 a 9 (2006) se podílela taktéž irská písničkářka Lisa Haninganová, kterou mohli návštěvníci Colours slyšet před dvěma lety. Mimo tuto spolupráci vydal Rice dvě koncertní alba a věnoval se spíš natáčení s jinými hudebníky – s Tori Amosovou, Marií Doyle Kennedyovou nebo skupinou Lamb.

Jeho písně také proslavily filmy a seriály, v nichž se objevily. Skladba Blower's Daughter například zazněla ve filmu Na dotek s Julií Robertsovou, Natalií Portmanovou a Judem Lawem, jeho hudba doprovodila i snímky Reservation Road nebo Shreka 3 (skladba 9 Crimes) a seriály Dr. House, Lost či Chirurgové.

V programu Colours Damiena Rice doplní z nově oznámených jmen ještě jedna ostrovní, tentokrát anglická folková hvězda – písničkář Sam Lee, který v roce 2012 zabodoval s debutovým albem Ground of Its Own.

K už potvrzeným hostům, kteří od 18. do 21. července zahrají na Colours, patří Sigur Rós, Asaf Avidan, Irie Révoltés, Red Baraat, z českých pak Tata Bojs, Pražský výběr a Wanastowi Vjecy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Lidé se loučí s Janou Brejchovou. Pro ČT na ni zavzpomínaly Adamovská či Kolářová

Do pražského kina Lucerna se může přijít veřejnost během úterý rozloučit s Janou Brejchovou. Vzniklo zde pietní místo, kde mohou lidé vzdát hold herečce, která zemřela 6. února. Má jít o tichou vzpomínku, nikoliv pohřeb. Na Brejchovou vzpomínají také ve vysílání ČT24 její kolegové a přátelé.
10:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Než se vila v Plzni stala památkou, nový majitel ji zboural

Systém prohlašování staveb za kulturní památky má podle památkářů trhliny. Majitelé budov se vůbec nemusí dozvědět, že ministerstvo kultury projednává návrh na jejich prohlášení. Kvůli tomu byla zbourána například Čočkova vila v Plzni. Zdlouhavé bylo řízení i v případě hospodářského dvora v Planinách na jižním Plzeňsku.
15. 2. 2026

Kvíz: Spárujete správně slavné milence?

Smyšlené postavy literárních, filmových, divadelních či mytologických příběhů prožívají lásku naplňující i tragickou. Romea a Julii by spároval každý, ale znáte dobře i další milence? Zkuste na svátek všech zamilovaných, tedy na Den svatého Valentýna, dát dohromady ty, kteří k sobě opravdu patří, i když jim osud třeba nepřeje.
14. 2. 2026

Jeho poezie je umanutá, říká překladatel Panerových veršů

V českém překladu vyšly básně španělského autora Leopolda Maríi Panera. Narodil se krátce po druhé světové válce. Účastnil se protestů proti režimu generála Franka, důsledkem čehož opakovaně skončil ve vězení. Byl závislý na alkoholu a heroinu, zemřel před dvanácti lety. O sbírce Nemocná růže mluvila s překladatelem Petrem Zavadilem Alžběta Stančáková. „Je to poezie dost umanutá, hodně se tam opakují slova, celé verše. Využívá postupy klasické lyriky, ale staví je na hlavu,“ podotkl.
13. 2. 2026

Část umělců v Irsku bude dostávat základní příjem. Navždy to ale není

Irsko je ochotné vyplácet 325 eur (necelých osm tisíc českých korun) týdně umělcům, aby jim zajistilo základní příjem a pomohlo jim tak věnovat se tvorbě. Po pilotním programu zavádí země nyní tento systém trvale. Uvádí, že jako první na světě. Podle opozičních politiků a některých lidí z umělecké branže ale není podpora domyšlená a hlavně vlastně vůbec trvalá.
13. 2. 2026

Víra přestává být tématem, říká Topol ke knize Peklo neexistuje

Po osmi letech vydává nový román Jáchym Topol. Kniha s názvem Peklo neexistuje zavádí čtenáře do doby po pandemii covidu a na počátku ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu. Sleduje novináře Tomáše, který se za této situace snaží zorientovat ve světě kolem sebe. „Je to ohromně současný román,“ podotkl autor v pořadu 90' ČT24, který moderovali Barbora Kroužková a Jakub Musil.
13. 2. 2026

Cenu Jindřicha Chalupeckého dostaly Bochanová, Kalousová a Kolektiv Prádelna

Laureátkami Ceny Jindřicha Chalupeckého 2026 se staly Julija Bochanová, Tereza Kalousová a ženský Kolektiv Prádelna. Zvláštní uznání od poroty obdržela skupina Stop Genocide in Gaza za své umělecké intervence s politickým významem. Ceny ve čtvrtek Společnost Jindřicha Chalupeckého udělila v pražském Divadle X10.
12. 2. 2026

Ukradený Pilát se po sedmnácti letech vrátil do Římova

Do Římova na Českobudějovicku se vrátila ukradená socha Piláta Pontského. Originál zmizel před sedmnácti lety z kaple, která je součástí křížové cesty. Památkáři a policisté vypátrali původní dřevěnou sochu až ve Španělsku.
12. 2. 2026
Načítání...