Architekt Zdeněk Fránek bojuje za „maršmeloun"

Architekt Zdeněk Fránek často balancuje na hraně obvyklé míry. Právě zásadní parametry Míra a měřítko daly jméno výstavě v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Expozice představuje tři projekty z poslední doby, které se setkaly s velmi odlišnými reakcemi. Jedná se o rozhlednu Skywalk (Stezka v oblacích), energeticky soběstačný objekt Liko Noe a dům Face House, který získal přezdívku „maršmeloun“.

Všechny tři projekty se výrazným způsobem dotýkají veřejného prostoru, byť jeden z nich není realizován a není ani jasné, zda bude. Jde o bytový dům Face House plánovaný do centra Prahy, jemuž lidé začali přezdívat maršmeloun. Kritici upozorňují na údajnou nevhodnost stavby pro historické centrum a sousedství Anežského kláštera.

„Maršmeloun“ na hraně

„Toto je můj velký boj za dobrou moderní architekturu na našem území. Domnívám se, že památkáři zůstali v dobách minulých a moderní architektuře nerozumí,“ říká o projektu Fránek.

3 minuty
Zdeněk Fránek: Památkáři moderní architektuře nerozumí
Zdroj: ČT24

„Přišel se svým vlastním názorem, který narazil jak u památkářů, tak u laické i odborné veřejnosti, protože na takovou avantgardu všichni nebyli připraveni. Je tu diskuse, co všechno může pražská památková zóna unést,“ doplňuje ředitel galerie Dan Merta.

„Každoročně připravíme několik výstav, které si všímají často křehkého vztahu mezi architekty a uživateli. Snažíme se dotýkat palčivých témat, které souvisejí s estetikou nebo přijímáním na svou dobu odvážných staveb. U Zdeňka Fránka je toto klíčové. Záměrně se pohybuje na hraně. Nejde ani tak o provokaci, spíše o zjišťování, kde se nachází míra tolerance, představivosti a empatie veřejnosti,“ vysvětluje Dan Merta.

Architektura budoucnosti

Druhým ze tří profilových projektů, které Zdeněk Fránek pro Galerii Jaroslava Fragnera vybral, je rozhledna Skywalk neboli Stezka v oblacích, která se nachází v areálu Dolní Morava. Odvážné řešení a sofistikovaná konstrukce zaujaly nejen domácí, ale i zahraniční odborníky. Mimo jiné díky neotřelému uchopení míry a měřítka v místě vzniku.

Rozhledna Skywalk v Dolní Moravě
Zdroj: Petr Švancara/ČTK

„Tato stavba pro mne představuje příležitost vyjádřit se volně v prostoru a udělat něco na pomezí výtvarného díla, filozofie a architektury. Dá se říct, že ta stavba uspěla globálně, mě samotného překvapil obrovský ohlas ze zahraničí,“ říká Zdeněk Fránek.

Třetím Fránkovým projektem, který galerie představuje, je energeticky pasivní technologické centrum Liko Noe, které vyrostlo ve Slavkově. Pokrokové technologie a celková konstrukce objektu ukazují, kam by se architektura a technika mohly ubírat v dalších letech.

„Stavba je celá ze dřeva, je umístěna na vodní ploše a fasády má porostlé zelení. Využívá vodní režim, kromě toho vytváří energii. Pro mne je to velmi inspirující spolupráce mezi vědci a architekty. Myslím, že by to mohla být stavba budoucnosti,“ uvažuje Fránek.

Energeticky soběstačný objekt Liko Noe
Zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera

I přes odlišnou typologii, konstrukci či technologie spojuje všechny tři projekty velká míra intervence. Atakují veřejnost a kladou otázky abstrahující od samotné disciplíny architektury. Výstava Míra a měřítko v Galerii Jaroslava Fragnera potrvá do 24. července.

Zdeněk Fránek se narodil roku 1961 v Boskovicích. Po studiích na Fakultě architektury VUT v Brně působil v Útvaru hlavního architekta v Blansku, v roce 1989 založil firmu Fránek Architects. Nyní se věnuje projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí. Působí na Fakultě umění a architektury v Liberci, kde je od roku 2012 děkanem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 38 mminutami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...