Bratislava/Paříž - Také jaderná zařízení na Slovensku a ve Francii obstála v zátěžových testech, které měly zhodnotit jejich odolnost při případné nehodě, zemětřesení, povodních a dalších mimořádných událostech. O výsledku zkoušek dnes informovaly slovenský a francouzský úřad pro jadernou bezpečnost. Slovensko provozuje čtyři jaderné elektrárny. Ve Francii, která jich provozuje 58, je podle kontrolního úřadu třeba investovat „desítky miliard eur“ na zlepšení bezpečnosti jaderných zařízení.
Zátěžovými zkouškami prošly i jaderné elektrárny ve Francii a na Slovensku
V současnosti Slovensko provozuje po dvou reaktorech v jaderných elektrárnách Mochovce a Jaslovské Bohunice. Další dva reaktory v Mochovcích se staví a mají být dokončené v letech 2012 a 2013. Slovenské testy zahrnovaly analýzu nečekaných událostí, jako zemětřesení, povodeň, výpadek proudu, dlouhodobé přerušení dodávek vody a dlouhodobé výpadky dalších systémů kontroly. Úřad dodal, že v reakci na zkoušky pouze podnikl další bezpečnostní opatření, jako zvýšil počet záložních naftových generátorů a rozhodl o zakoupení ručních, přenosných pump pro případ povodní.
Obstálo i 58 francouzských jaderných elektráren
I jaderná zařízení ve Francii jsou podle úřadu pro jadernou bezpečnost (ASN) „dostatečně bezpečná“. Nezávislý úřad nedoporučil uzavření žádné z nich. Zlepšení bezpečnosti francouzského jaderného parku by ale znamenalo „investici ve výši desítek miliard eur“ v podobě rozsáhlých stavebních prací či vyškolení stovek nových pracovníků, uvedl podle agentury AFP šéf ASN André-Claude Lacoste.
Co se týče závislosti na jaderné energii, jsou právě Francie a Slovensko na její výrobě v rámci EU nejvíce závislé. Energie z jádra v obou zemích tvoří více než 50 procent jejich produkce elektřiny.
K analýze odolnosti jaderných elektráren přistoupila Evropská unie po neštěstí v japonské elektrárně Fukušima v březnu 2011 po zemětřesení a následné ničivé tsunami. EU se v reakci na neštěstí dohodla, že prozkoumá 143 reaktorů v regionu, aby ujistila, že evropská jaderná zařízení jsou připravena na nečekané události.
Také český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v pondělí oznámil, že předal Evropské komisi národní zprávu o bezpečnostním stavu českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Hodnocení elektráren neodhalilo žádnou bezpečnostní vadu, která by vyžadovala neodkladné řešení.