Státní dluhopisy - původně bezpečný přístav, který nabourala krize

Praha – V dnešním díle naší Investiční univerzity se podrobněji podíváme na dluhopis. Ten by měl být podle ekonomických pouček zcela nejbezpečnějším investičním nástrojem. V bouřlivých dobách, kdy investoři přestávají důvěřovat ekonomice a obávají se výkyvů akcií, proto peníze přelévají do bezpečného přístavu. A tím by právě měly být dluhopisy (v poslední době jen některých zemí). Slovo dluh, které je v pojmu obsažené, definuje fakt, že jedna strana dluží té druhé – věřiteli. Ten věří, že mu dlužník částku podle předem stanovených podmínek vrátí.

Dluhopis je tedy cenný papír, který svědčí o půjčce. Pokud jedna strana potřebuje finance, vydá dluhopis, kterým se upíše splácet dluh a úrok po určitou dobu. Dluhopis může vydat stát nebo firma. Stát za získané prostředky většinou financuje veřejné projekty. Firma pak nejčastěji peníze nalévá do rozvoje nebo třeba výzkumu.

Je éra bezpečných státních dluhopisů minulostí?

Státní dluhopisy jsou obecně považované za nejbezpečnější způsob investování – v souvislosti s těmi americkými se dokonce někdy mluví jako o bezrizikové investici. To s sebou na druhou stranu nese i minimální výnos. Důvodem je fakt, že bankrot státu je mnohem méně pravděpodobný než bankrot firmy. V posledních letech se ale pohled na věc mění.

Důvěra například ve schopnost Řecka splácet svoje dluhy je na bodu mrazu. Za 10leté půjčky proto platí úrok okolo 35 procent. Naproti tomu Německo nebo Spojené státy důvěru investorů stále mají. Dvouprocentní úrok za 10leté půjčky to dokládá. České republice – pro srovnání – investoři taky relativně věří. Za desetileté půjčky platí úrok lehce přes tři procenta.

Dluhopis jako investiční instrument

Výhody:

• menší cenové výkyvy oproti akciím

• snadnější odhad výše výnosů v budoucnu

• pravidelný a jistý výnos

Nevýhody:

• nedostupnost z důvodu výše ceny dluhopisu

• menší likvidita na burze – ne vždy je okamžitý odprodej možný

• menší výnosy

A výhody má vydání dluhopisu i pro emitenta. Oproti běžné půjčce totiž obvykle může dosáhnout nižšího úroku. Kdyby pak finance chtěla firma získat například emisí akcií, musela by tím část společnosti prodat investorům, a navíc by jim tím dovolila o chodu firmy částečně rozhodovat.

Na rok, nebo na třicet let?

Rozhodujícím ukazatelem je, na jak dlouho peníze někomu půjčíte. V tomto ohledu se dluhopisy dělí na krátkodobé, kde se splatnost pohybuje do jednoho roku, a státním dluhopisům se v tomto případě říká pokladniční poukázky. Střednědobé dluhopisy jsou vypisovány až na deset let a u dlouhodobých jde o půjčku třeba na 10, nebo dokonce 30 let.

A jak nakupování načasovat?

Když ekonomika roste, peníze pošlete do akcií, když se začíná zakuckávat, přišel čas pro dluhopisy – to je hodně zjednodušené pravidlo pro rozkládání peněz mezi akcie a obligace, kterými právě například dluhopisy jsou. Reagují totiž zcela protichůdně. Když je tedy ekonomika v expanzi, ceny akcií si polepší. Firmám se daří, takže zvyšují investice do rozvoje. Na ty si ale potřebují půjčit, což zvedá úrokové sazby. A tady právě ceny dluhopisů začnou klesat.

Je tedy třeba si pamatovat, že rostoucí úrokové sazby většinou snižují cenu dluhopisů. Mnohem důležitější než samotná cena dluhopisu je ale výnos do splatnosti. Jde o porovnání mezi tím, co investor za nákup dluhopisu zaplatil, a tím, jakou částku a za jak dlouho dostane od dlužníka. Výnos do splatnosti má pak k ceně dluhopisu podobný vztah jako úrok. Pokud cena dluhopisu roste, výnos klesá a naopak. Stačí tedy sledovat vývoj úrokových sazeb – výnos do splatnosti se vyvíjí stejným směrem jako úroky. Na cenu dluhopisu pak má vliv i doba do splatnosti. Čím delší doba do splacení, tím víc cena dluhopisu reaguje na změny úrokových sazeb.

Pojmy:

Kupon je pravidelně vyplácená úroková sazba. Uvádí se v procentech z nominální hodnoty dluhopisu.

Nominální hodnota je ta, kterou v době splatnosti investor obdrží od dlužníka.

Dluhopis tedy investor kupuje především kvůli úroku. A i tady je na výběr – jednou z možností je koupit dluhopis s pevným výnosem, kde je kupon neměnný. Cena dluhopisu se ale měnit může. Vzhledem k značné bezrizikovosti takových dluhopisů bývá i výnos poměrně nízký, odvážnější si proto mohou koupit dluhopis s plovoucím kupónem. Tady se kupon pohybuje společně s trhem, a cenové výkyvy jsou naopak menší. Výši kuponu určuje referenční sazba, v Česku je to šestiměsíční mezibankovní sazba PRIBOR.

Dalšími typy jsou podřízené a konvertibilní dluhopisy. Ty podřízené zpravidla přinášejí vyšší výnos, ovšem za cenu toho, že může jeho držitel přijít o své peníze. Jeho nároky jsou totiž uspokojeny až po věřitelích, kteří drží dluhopis s pevným výnosem. Konvertibilní dluhopisy pak vydávají méně důvěryhodné firmy. Aby investory zaujaly, nabízí jim za určitých podmínek výměnu dluhopisů za akcie.

Kde pořídit dluhopisy

S dluhopisy se obchoduje na burzách – například i na té pražské. Pořídit se taky dají v některých bankách. V Česku je vydavatelem státních dluhopisů ministerstvo financí. Emisi i výplatu úroků pak zajišťuje Česká národní banka. Dřív než se ale do nakupování pustíte, určitě si emitenta dobře prověřte. Vodítkem může být i hodnocení ratignových agentur. Ty známkují dluhopisy podle atraktivity v souvislosti s důvěryhodností emitenta a vyplácením úroků. Nejznámější ratingová trojka Moody's, Standard & Poor's a Fitch udělují abecední známky. Označení začínající na A jsou symbolem nejvyšší kvality. Hůře ohodnocené dluhopisy sice skýtají pro investory vyšší riziko, zato větší možnosti výdělku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 7 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 14 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
včera v 05:30

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025
Načítání...