Quelle se půjčka vzdaluje. Pomůže Bavorsko?

Berlín - Ze státních záruk pro zásilkovou společnost Quelle, která se prostřednictvím své mateřské společnosti Arcandor ocitla v insolvenci, zřejmě nebude nic. Společný hospodářský výbor spolkové země Bavorska a celoněmeckých zástupců je zamítl. Před zánikem má nyní podnik z bavorského Fürthu zachránit buď přímá půjčka, či garance spolkové země Bavorsko. Společnosti Quelle chybí prostředky na to, aby mohla vydat svůj nový katalog na sezonu podzim/zima a nakoupit nové zboží.

Přes zamítavé stanovisko hospodářského výboru zůstávají podle dostupných zdrojů na stole dvě varianty, a to garance a přímá půjčka od banky KfW. Podle tajemnice bavorského ministerstva hospodářství Katji Hessel (FDP) může Bavorsko půjčku garantovat částkou 21 milionů eur (550 milionů korun), na záchraně se může podílet i spolková vláda a také Sasko. Minulý týden padala v souvislosti s celkovými garancemi nejčastěji částka 50 milionů eur.

Poskytovatelé úvěrů vyplacených přímo firmě v insolvenci staví podle německých zákonů věřitele do poměrně výhodné pozice - jeho závazky budou jeho nároky uspokojeny jako první.

Insolventní Arcandor chce udržet všechny dceřiné společnosti

Mateřská společnost Arcandor vyhlásila úpadek 9. června. Žádala sice o pomoc ze státního fondu, vláda ale žádost zamítla. Za situaci, v jaké se firma nachází, je prý zodpovědný hlavně management. Arcandor chtěl po vládě garance za půjčku 437 milionů eur (zhruba 11,5 miliardy korun).

Předseda představenstva Arcandoru Karl-Gerhard Eick by chtěl z insolvence podnik vyvést restrukturalizovaný, ale zároveň zachovat všechny tři oblasti podnikání - kromě zásilkových služeb i řetězec prodejen Karstadt a cestovní kancelář Thomas Cook.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Sněmovna schvalování novely rozpočtových zákonů nedokončila

Poslanci ve středu nedokončili závěrečné kolo projednávání vládní novely zákonů týkajících se veřejných rozpočtů. Opozice ji kritizovala, obává se umožnění nekontrolovatelného zadlužování a posunu ve vztahu výkonné a zákonodárné moci. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítla, že by nemyslela na další generace. Dolní komora dále projednala ve druhém čtení senátní ústavní novelu, která rozšiřuje prověrkovou působnost Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) i na Českou televizi a Český rozhlas. Jednání o protiobstrukčních úpravách sněmovního jednacího řádu sněmovna přerušila do pátku.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Senát USA potvrdil Kevina Warshe do funkce šéfa Fedu

Americký Senát ve středu potvrdil Kevina Warshe (56) jako nového šéfa centrální banky USA (Fed). Warsh nahradí Jeroma Powella (73), který je dlouhodobě terčem kritiky prezidenta Donalda Trumpa, protože nesnížil úrokové sazby tak, jak si přál.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoBytová nouze se stále více dotýká dětí

Bez stálého domova žije přes šedesát tisíc dětí. V azylových domech už končí i celé rodiny nebo prarodiče s vnoučaty. Podle Armády spásy to má vliv na zdraví, vzdělávání i celkovou budoucnost dětí. Právě proto spustila novou kampaň s názvem Nenechme je do toho spadnout. „Pomohli mi ze začátku s věcmi, protože jsem sem přišla a neměla vůbec nic. Nekoukají na vás ošklivě kvůli tomu, že máte nějaký příběh,“ říká devatenáctiletá samoživitelka Adéla z Azylového domu pro matky s dětmi v Jirkově na Chomutovsku. Do nové kampaně Armády spásy se může zapojit i veřejnost. Vybrané peníze půjdou na podporu služeb, které pomáhají dětem vyrůstat v bezpečném prostředí, zvládat náročné situace i udržet je ve škole.
před 4 hhodinami

STEM: Zdražení pohonných hmot zasáhlo polovinu českých domácností

Zdražení pohonných hmot v posledních týdnech zasáhlo zhruba polovinu českých domácností, přičemž desetina se kvůli tomu potýká s velkými finančními obtížemi. Častější problémy mají majitelé dieselových vozů. Lidé se snaží dopady zdražení zmírnit vyhledáváním levnějších čerpacích stanic, omezením jízd autem nebo šetřením v jiných oblastech. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který se konal od 22. do 30. dubna a účastnilo se ho 1315 lidí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nabídka ropy nepokryje poptávku, varuje IEA

Celosvětová nabídka ropy letos nedokáže pokrýt veškerou poptávku. Na vině jsou dopady války s Íránem, která narušuje produkci suroviny na Blízkém východě a její vývoz na světový trh. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
před 13 hhodinami

Cla, covid či balon. Čínsko-americké vztahy zažívají otřesy

Čínsko-americké vztahy zažívají v poslední dekádě turbulentní časy. Příměří v celní válce uzavřené loni na podzim se může kdykoli zhroutit. Americký prezident Donald Trump proto míří do Číny, kde bude do pátku jednat se svým protějškem Si Ťin-pchingem o stabilizaci vztahů. Kromě ekonomických témat se očekává, že na přetřes přijde i čínská podpora Íránu, Tchaj-wan, umělá inteligence nebo jaderná bezpečnost.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

VideoFramatome a Centrum výzkumu Řež podepsaly smlouvu o spolupráci v jaderné energetice

Francouzská společnost Framatome a Centrum výzkumu Řež podepsaly smlouvu o spolupráci na vývoji jaderného paliva a technologií jaderné bezpečnosti. I to má přispět k postupnému odchodu od paliva z Ruska. Dodávky ruského paliva do Temelína nahradila americká společnost Westinghouse. V případě Dukovan byla podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže situace složitější, protože palivo se muselo zcela nově vyvinout – nikde na trhu nebyla nabídka paliva pro tamní typ reaktorů. Dukovany tak budou ruské palivo ještě zhruba rok a půl odebírat.
12. 5. 2026

Mrazy zničily půlku úrody, škody půjdou do stamilionů, odhadují ovocnáři

Dubnové mrazy v sadech tuzemských pěstitelů podle předběžných odhadů zničily polovinu letošní úrody ovoce. Největší ztráty budou u jablek, která jsou hlavním ovocným druhem. Škody zřejmě půjdou do vyšších stovek milionů korun, řekl v úterý předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
12. 5. 2026
Načítání...