Nejlevnější notebook na světě k dostání už za 690 korun

Dillí - Indie představila nejlevnější notebook na světě. Cena přístroje s dotykovou obrazovkou, podobného iPadu firmy Apple, je 35 dolarů, tedy asi 690 korun. Ministr pro rozvoj lidských zdrojů Kapil Sibal uvedl, že přístroj je určen hlavně pro studenty. Ministerstvo nyní jedná s výrobci po celém světě o zahájení jeho masové produkce. Doufá, že se na trhu objeví už v roce 2011.

Přístroj s operačním systémem Linux má internetový prohlížeč, PDF čtečku a umožňuje videokonference. Jeho hardware je dostatečně pružný, aby bylo možné začlenit nové komponenty podle potřeb uživatele. Umožňuje rovněž solární napájení, to je však za příplatek. Počítač vyvinuly dva přední indické technologické instituty.

„Je to odpověď na 100dolarový počítač firmy MIT,“ uvedl Sibal. V roce 2005 spoluzakladatel firmy MIT Nicholas Negroponte představil prototyp notebooku v ceně 100 dolarů určeného pro děti z rozvojového světa. Indie jej však odmítla, protože podle ní byl příliš drahý, a pustila se do mnohaletého vývoje vlastní, levnější varianty. Cena notebooku od MIT se nakonec vyšplhala až na téměř 200 dolarů.

I 35 dolarů je podle Indů moc

Indie se u svého počítače nespokojí ani s cenou 35 dolarů. Do budoucna ji chce ještě snížit. Cílem indické vlády je, aby byl nejlevnější počítač světa k dostání maximálně za 20 dolarů, zkusit pokořit chce i hranici 10 dolarů.

Indie ročně utratí kolem tří procent rozpočtu na školní vzdělávání a zlepšila míru gramotnosti na více než 64 procent. Země má 1,2 miliardy obyvatel. Studie však ukázala, že většina státních škol má nedostatečné vybavení.

Indie má i nejlevnější auto

Indie bojuje o titul nejlevnějších soutěží na mnoha polích. Její konstruktéři postavili také nejlevnější auto. Vůz Tata Nano se prodává něco přes rok a je ho možné pořídit za zhruba 44 tisíc korun. Nano je čtyřdveřový a čtyřsedadlový hatchback, jehož základní verze má motor o obsahu 624 kubických centimetrů. Pohání ho dvouválcový motor o výkonu 33 koní. Dosáhne maximální rychlosti 105 kilometrů v hodině. I s nanem chtějí Indové expandovat na světové trhy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 5 mminutami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 36 mminutami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 23 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025
Načítání...