Můžeme platit pojistku a nebýt pojištěni? Ano!

Praha - Málo platné, čas od času se člověk dostává do situace, které by rád předešel, ale ona předešla jeho. Typickým příkladem bývá pojištění. Málo kdo si totiž úplně a v klidu přečet smluvní podmínky uzavíraného pojištění a pak s hrůzou zjišťuje, že vichřice, která se mu nad domem přehnala, nebyla z hlediska pojistky živelnou pohromou ale jen přívalovým deštěm, proti kterému nebyl pojištěn.

Rada, která se skrývá za úsměvem a sladkými řečičkami každého pojišťováka, který s vámi uzavírá smlouvu, by tak asi měla znít: „Ptejte se, ptejte se, protože já vám sám od sebe toho moc neřeknu.“ A opravdu si nechte vždy vysvětlit všechny i pro laika banální termíny. Protože například krádež není totéž co vloupání. To platí i v případě, že máte uzavřenou pojistku na majetek v určité výši. I kdybyste se pak „rozkrájeli“, pojišťovna vám vyplatí jen to, co pojišťujete.

I v případě, že jste vše udělali, tak jak jste měli a cítíte se neohroženi, můžete se dostat do pěkného maléru. Jedním z takových problémů je i případ, který nám ve svém dotazu popsal jeden z našich čtenářů. V roce 1982 uzavřel několik pojistek, včetně pojištění svého rodinného domu. A jak to občas bývá, oženil se a jeho manželka mu po čase přivedla na svět syna. Jako řádný otec vědomý si svých povinností, nechal vystavit darovací smlouvu a dům převedl v roce 1994 na svého syna. A stále platil pojistku. Jenže letos v pojišťovne zjistil, že pojistná smlouva je neplatná.

Co na to právník?

„Nejen že je smlouva neplatná, ale pokud by pojistník chtěl pojistnou částku vrátit, má ze zákona nárok pouze na částku za poslední tři roky. Tedy, za předpokladu, že platit, řekněme tisíc korun ročně, tak při stornu smlouvy dostane od pojišťovny zpět pouze tři tisíce korun. A to by navíc musel o vrácení peněz z pojistky požádat. Jinak měl česky řečeno smůlu. Ono to totiž tehdy neřešily dnes známé pojistné podmínky uzavírané mezi pojišťovnou a klientem, ale pojištění upravovala jen obecná vyhláška,“ vysvětlila právnička Věra Chandrycká.

Můžeme k tomu dodat jen, že nešťastný čtenář měl ve své smůle obrovské štěstí, protože žádné plnění pojistky nepožadoval. „Platit pojistku a nebýt pojištěn, to je ale silná káva i pro nás právníky,“ dodává Chandrycká.

Situace se mění, obezřetnost se ale stále vyplácí

Většina z nás má ale často pojistky mnohem novější, než je tato z roku 1982. A od té doby se pochopitelně situace změnila, avšak stále platí známé heslo „důvěřuj, ale prověřuj“. Situace se různí pojišťovna od pojišťovny, záleží především na tom, co má který ústav ve svých všeobecných podmínkách. Například Česká pojišťovna České televizi potvrdila, že podle jejích podmínek pojistka změnou vlastníka objektu pojištění automaticky zaniká.

Pojistné může ale také automaticky přejít na nového vlastníka objektu. Může se vám pak stát, že uzavřete smlouvu novou a strou za vás stále platí bývalý vlastník. „Dovoluji si doporučit všem novým vlastníkům, aby osobně nebo alespoň prostřednictvím internetu, zjistit stav pojistek a při uzavření nové pojistky, zrušili tu předešlou. Vyvarují se tak možným přehmatům vlastním i ze strany úředníků pojišťovny,“ doplňuje Chandrycká.

Co dodat snad jen, že pocit, že by každý asi měl nejdříve vystudovat práva, posléze ekonomickou fakultu, aby se životem úspěšně protáhl. Teď mě napadá, že by od věci nebyla ani fakulta sociálních věd a psychologie. Ale aby se při tom studiu stihl člověk ještě vůbec pojistit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 17 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
včera v 07:00

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
včera v 06:00

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025
Načítání...