Můžeme platit pojistku a nebýt pojištěni? Ano!

Praha - Málo platné, čas od času se člověk dostává do situace, které by rád předešel, ale ona předešla jeho. Typickým příkladem bývá pojištění. Málo kdo si totiž úplně a v klidu přečet smluvní podmínky uzavíraného pojištění a pak s hrůzou zjišťuje, že vichřice, která se mu nad domem přehnala, nebyla z hlediska pojistky živelnou pohromou ale jen přívalovým deštěm, proti kterému nebyl pojištěn.

Rada, která se skrývá za úsměvem a sladkými řečičkami každého pojišťováka, který s vámi uzavírá smlouvu, by tak asi měla znít: „Ptejte se, ptejte se, protože já vám sám od sebe toho moc neřeknu.“ A opravdu si nechte vždy vysvětlit všechny i pro laika banální termíny. Protože například krádež není totéž co vloupání. To platí i v případě, že máte uzavřenou pojistku na majetek v určité výši. I kdybyste se pak „rozkrájeli“, pojišťovna vám vyplatí jen to, co pojišťujete.

I v případě, že jste vše udělali, tak jak jste měli a cítíte se neohroženi, můžete se dostat do pěkného maléru. Jedním z takových problémů je i případ, který nám ve svém dotazu popsal jeden z našich čtenářů. V roce 1982 uzavřel několik pojistek, včetně pojištění svého rodinného domu. A jak to občas bývá, oženil se a jeho manželka mu po čase přivedla na svět syna. Jako řádný otec vědomý si svých povinností, nechal vystavit darovací smlouvu a dům převedl v roce 1994 na svého syna. A stále platil pojistku. Jenže letos v pojišťovne zjistil, že pojistná smlouva je neplatná.

Co na to právník?

„Nejen že je smlouva neplatná, ale pokud by pojistník chtěl pojistnou částku vrátit, má ze zákona nárok pouze na částku za poslední tři roky. Tedy, za předpokladu, že platit, řekněme tisíc korun ročně, tak při stornu smlouvy dostane od pojišťovny zpět pouze tři tisíce korun. A to by navíc musel o vrácení peněz z pojistky požádat. Jinak měl česky řečeno smůlu. Ono to totiž tehdy neřešily dnes známé pojistné podmínky uzavírané mezi pojišťovnou a klientem, ale pojištění upravovala jen obecná vyhláška,“ vysvětlila právnička Věra Chandrycká.

Můžeme k tomu dodat jen, že nešťastný čtenář měl ve své smůle obrovské štěstí, protože žádné plnění pojistky nepožadoval. „Platit pojistku a nebýt pojištěn, to je ale silná káva i pro nás právníky,“ dodává Chandrycká.

Situace se mění, obezřetnost se ale stále vyplácí

Většina z nás má ale často pojistky mnohem novější, než je tato z roku 1982. A od té doby se pochopitelně situace změnila, avšak stále platí známé heslo „důvěřuj, ale prověřuj“. Situace se různí pojišťovna od pojišťovny, záleží především na tom, co má který ústav ve svých všeobecných podmínkách. Například Česká pojišťovna České televizi potvrdila, že podle jejích podmínek pojistka změnou vlastníka objektu pojištění automaticky zaniká.

Pojistné může ale také automaticky přejít na nového vlastníka objektu. Může se vám pak stát, že uzavřete smlouvu novou a strou za vás stále platí bývalý vlastník. „Dovoluji si doporučit všem novým vlastníkům, aby osobně nebo alespoň prostřednictvím internetu, zjistit stav pojistek a při uzavření nové pojistky, zrušili tu předešlou. Vyvarují se tak možným přehmatům vlastním i ze strany úředníků pojišťovny,“ doplňuje Chandrycká.

Co dodat snad jen, že pocit, že by každý asi měl nejdříve vystudovat práva, posléze ekonomickou fakultu, aby se životem úspěšně protáhl. Teď mě napadá, že by od věci nebyla ani fakulta sociálních věd a psychologie. Ale aby se při tom studiu stihl člověk ještě vůbec pojistit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína v odvetě omezí dovoz zdravotnických prostředků z EU

Čína v odvetě omezí dovoz zdravotnických prostředků z Evropské unie, jejichž hodnota přesahuje 45 milionů juanů (131 milionů korun). S odkazem na sdělení ministerstva financí v Pekingu to uvedla agentura Reuters. Čína omezí i dovoz zdravotnických prostředků z jiných zemí, pokud obsahují komponenty vyrobené v EU v hodnotě vyšší než padesát procent hodnoty smlouvy. Opatření platí od neděle.
před 8 hhodinami

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 13 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 22 hhodinami

OPEC+ od srpna urychlí zvyšování těžby ropy

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvyšování těžby ropy. Od srpna skupina zvýší těžbu o 548 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel, zatímco v květnu, červnu a červenci navyšoval těžbu pokaždé o 411 tisíc barelů denně. Skupina se sešla poprvé od doby, kdy ceny ropy vystřelily vzhůru – než opět ustoupily – po úderech Izraele a USA na Írán, poznamenala agentura Reuters.
včera v 13:25

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
včera v 08:00

Nová dohoda EU a Kyjeva zvyšuje kvóty na ukrajinský cukr i pšenici

Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu sto tisíc tun ročně z dřívějších dvaceti tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci v některých zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
4. 7. 2025

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
4. 7. 2025
Načítání...