MMF: Odvrácení finančního kolapsu bude stát 2 procenta světového produktu

Washington - Světová ekonomika už díky záchranným krokům mnohých vlád nebalancuje na pokraji finančního zhroucení, ještě však není úplně mimo nebezpečí. Uvedl to hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard. Aby byla recese zcela překonána, světové vlády budou podle Blancharda muset do ekonomiky napumpovat podpůrné prostředky v objemu asi dvou procent světové ekonomické produkce.

„Finanční trhy nám v této chvíli vzkazují, že nastal pokrok, avšak na vyhlášení vítězství je zatím příliš brzy,“ řekl Blanchard v prosincovém vydání časopisu Finance & Development. „Finanční krize se sice ve vyspělých ekonomikách poněkud zmírnila, zvýšenou měrou však zasáhla rozvojové ekonomiky,“ dodal ekonom. Zmizely tak podle něj naděje, že by rozvojový svět byl vůči dopadům finanční krize imunní.

MMF minulý měsíc snížil odhad růstu světové ekonomiky pro příští rok na 2,2 procenta a předpověděl, že vyspělý svět zažije poprvé od druhé světové války celoroční pokles. Oživení by mělo podle fondu začít během příštího roku a v roce 2010 by se měl růst v průmyslovém světě obnovit.

Vlády by nyní podle MMF měly podpořit ekonomiky, v nichž výrazně klesla soukromá poptávka, z veřejných zdrojů, aby zmírnily hloubku recese. „Došli jsme k závěru, že cílem by měla být fiskální vzpruha kolem dvou procent globálního HDP,“ řekl Blanchard. To by mělo podle něj vést ke zvýšení světového růstu o dvě procenta a mělo by zabránit hluboké globální recesi.

Bezprostředním úkolem vlád je podle ekonoma MMF uhasit zbylé požáry na finančních trzích a přijmout kroky k omezení škod na ekonomice. Vlády by se však měly vyhnout opakování příčin krize, která začala přemírou úvěrů na americkém trhu bydlení.

Pokud by ekonomická produkce začala klesat prudším tempem, bude podle Blancharda zapotřebí ráznější fiskální stimulace. Negativní stránkou takových opatření bude dlouhodobý nárůst rozpočtových deficitů a vládních dluhů, připustil Blanchard.