Mediaservis vypověděl služby, doručování tisku zachraňuje Česká pošta

Praha – Noviny a časopisy pozdě, nebo vůbec – taková je v některých částech republiky „kvalita“ doručování tisku. Společnost Mediaservis, která distribuci zajišťovala, totiž od října nečekaně přestala. Vydavatelé se proto narychlo snaží domluvit s Českou poštou, která se díky tomu znovu stává v předplatném hlavním hráčem – na rozvoz tisku měla monopol zhruba dvě stě let, počátkem devadesátých let o něj ale přišla.

Adres, na které pošta roznáší noviny a časopisy, je zhruba půl milionu. Vše přitom musí být doručeno do půl osmé ráno, což poště způsobuje komplikace – například jen štos novin určený pro Prahu 1 vzrostl dvojnásobně. „Konkurence ze dne na den vypověděla smlouvy, roznášíme dnes celou republiku. Chvilku bude trvat, než se s tím vypořádáme,“ uvedl mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Ještě větší problémy způsobil Mediaservis mimo metropoli – například na Vysočině, kde někteří předplatitelé nedostali svůj výtisk Jihlavských listů ani v poledne. Šest tisíc lidí bude muset na úterní vydání pravděpodobně počkat až do středy. „Dozvěděli jsme se to před týdnem telefonicky. Prostě řekli, že Mediaservis končí,“ říká Eva Krpálková, ředitelka vydavatelství, které se také obrátilo na Českou poštu a proti Mediaservisu zvažuje právní kroky.

Společnost Mediaservis se ale brání, že došlo pouze k nedorozumění – firma chce dál pokračovat v poskytování svých služeb a uhradit škody – konkrétně část předplatného za nedoručené noviny a časopisy, jak sdělil mediální zástupce firmy Michal Donath.

Mediaservis je největším tuzemským alternativním poskytovatelem poštovních služeb. Většinovým vlastníkem firmy se zhruba před měsícem stala odkoupením 90procentnío podílu společnost RMS Mezzanine prostřednictvím své dceřiné společnosti Vesonemer. Majoritní podíl získala od Distribučního Holdingu a F-LOG Media Holding GmbH. Transakci nyní prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

2 minuty
Reportáž Radovana Daňka a Zuzany Luňákové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Jízdné zdražíme maximálně o inflaci, řekl šéf Českých drah

Předseda představenstva Českých drah Michal Krapinec v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že národní dopravce v letošním roce v prosinci zdraží jízdné maximálně o inflaci. „To já garantuji, a tak je to každý rok,“ sdělil. „Bavíme-li se i o nějakém zdražování v jednotkách korun, tak věřím, že to je něco, co naši cestující zvládnou, a my jim za to doručíme nejlepší možné vlaky s tou nejlepší možnou službou,“ doplnil s tím, že za lepší termín než zdražování považuje formulaci „úprava cen jízdného“. Krapinec v pořadu hovořil také o počtech přepravených cestujících, stáří vozového parku či krizi nákladní železniční dopravy.
před 22 mminutami

Čína oznámila cla na technické plasty

Čína zavádí cla ve výši až 74,9 procenta na dovoz kopolymerů polyoxymethylenu (POM), což je druh technického plastu známý vysokou pevností, tvrdostí a rozměrovou stabilitou. Cla se vztahují na dovoz těchto plastů z Evropské unie, Spojených států, Japonska a Tchaj-wanu, oznámilo čínské ministerstvo obchodu.
11:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...