Irsko svolává krajany i turisty, potřebuje peníze

Dublin - Irská ekonomika prošla v posledních letech výraznou ekonomickou krizí, která postihla její hospodářství natolik, že se Irové začali stěhovat do zahraničí. Ubylo i turistů, kteří do země zamířili. Příjem z cestovního ruchu byl přitom významnou součástí státních zisků. Teď se proto tamní úřady snaží nalákat cestovatele z celého světa zpátky prostřednictvím kampaně nazvané „Setkávání“.

Irů, kteří zemi v minulosti opustili, žije po celém světě na 70 milionů. Jen za posledních deset let jich odešlo asi sto tisíc. „Tady ve Spojených státech je mnoho Irů a jejich odkaz je tu hodně znát. V Irsku mají kořeny, ale nevrací se tam. Myslím, že právě ono setkávání by mohlo pomoci, aby se tam vydali a vzpomněli si, jak krásná je to země,“ prohlásila Caroline, americká občanka zasnoubená s Irem. 

Oslovování třeba i přes sociální sítě

Princip kampaně, kterou vymysleli sami irští občané, je jednoduchý. Turisti, kteří Irsko navštívili, mají pomocí sociálních sítí nebo jednoduše při setkávání s přáteli oslovit co nejvíc lidí, aby se do země vydali a přinesli tam tak nějaké peníze. „Chceme se věnovat hlavně diaspoře, která naši zemi postihla. Přímo tady v Irsku proto budeme organizovat ona setkání, a to po celé zemi. Už se na ně přihlásilo na osm tisíc lidí a myslím, že se jim ten nápad líbí,“ konstatoval zástupce irského ministra sportu a turistiky Michael Ring. 

Niall Gibbons, výkonný ředitel agentury Tourism Ireland:

„Turismus zaměstnává asi 200 tisíc lidí v zemi. Letos bychom rádi, aby sem přijelo asi sedm a půl milionu turistů, kteří by přivezli asi tři a půl miliardy eur. Aby sem turisty přilákala, snížila řada měst dokonce turistickou daň.“

Irské úřady věří, že na dva a půl tisíce akcí během celého roku pomůže oslovit i ty, kteří na Irsko už třeba zanevřeli, ale i ty, kteří tu vůbec nebyli, i když třeba ze země původně pocházejí.

Irsko toho podle nich má hodně co nabídnout - ať už tradice, nádhernou přírodu nebo dlouhou a zajímavou historii. „Díky kampani setkávání se mi už povedlo přesvědčit nejen moje rodiče, ale i řadu kamarádů, aby se do Irska jeli podívat. Podle plánu budou cestovat po celé zemi a moc se na to těší,“ řekla Caroline. 

Irsko
Zdroj: ČT24

Irská ekonomika se pomalu zvedá

Od roku 2009 se příliv turistů do Irska pravidelně snižuje. Na začátku recese klesl asi o třináct procent a dlouho nerostl. V posledních měsících ale začala tamní ekonomika pomalu růst a existuje tak naděje na zotavení. Do země přijelo asi o třicet tisíc lidí víc. 

Setkávání bude probíhat při různých akcích, a to společenských, sportovních nebo kulturních. Budou pravidelně rozmístěny tak, aby se turisti do země mohli vydat prakticky kdykoliv. Podle představ Irů by mělo jen na samotná setkávání dorazit až 350 tisíc lidí.

3 minuty
Irsko se snaží nalákat do země víc turistů
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 10 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 10 hhodinami

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
před 19 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025
Načítání...