Generální stávka ve Španělsku: Víkendový provoz, zranění i zatýkání

Madrid - Ve Španělsku o půlnoci začala generální stávka. Už v brzkých ranních hodinách došlo k několika střetům stávkujících s pracovníky, kteří se rozhodli do stávky nezapojit, a s policií. Střety si vyžádaly na desítku raněných, zhruba 60 lidí policie zatkla. Podle odborů stávka ochromila všechny sektory ekonomiky, zapojilo se do ní 85 procent pracujících. Vláda to nicméně odmítá, tvrdí, že se do stávky zapojilo mnohem méně lidí než do posledního podobného protestu v roce 2010.

Španělé se bouří proti neuspokojivé ekonomické situaci země. Trnem v oku jsou jim především změny v zákoníku práce, které připravila vláda. Reforma trhu práce má totiž usnadnit propouštění. „Našich rodičů se teď snadno zbaví a našim dětem dají mizerné smlouvy,“ prohlásil člen odborů UGT Alejandro Martin. Kabinet si naopak od reformy slibuje, že povzbují firmy k tomu, aby zaměstnaly více lidí. Už teď je bez práce skoro 23 procent Španělů. Z mladých je bez práce každý druhý.

Dnešní protest je osmou generální stávkou v historii demokratického Španělska a první zaměřenou proti vládě premiéra Mariana Rajoye, jehož lidová strana (Partido popular) přesvědčivě zvítězila v listopadových volbách. V protestech proti opatřením vlády, která mají ekonomiku opět vzpružit, se spojily dvě největší odborové organizace v zemi. A sympatizují s nimi i parlamentní socialisté.

Fátima Baňezová, ministryně práce 

„Ano, můžete udělat tu nejjednodušší věc, schovat se za plakáty. Ale já od vás očekávám mnohem složitější věc - návrhy řešení situace.“

Odbory jsou s průběhem stávky spokojeny

Stávkující hlídky s rudými prapory a protivládními hesly zablokovaly brzy ráno vstup do podniků, bank, skladů a hlavních stanic městské hromadné dopravy v Madridu i v dalších městech v zemi. Na některých místech zasahovala policie. Stávka ochromila všechny druhy dopravy, včetně letecké. Ráno provoz veřejné dopravy v Madridu připomínal spíše víkend. Národní letecký dopravce Iberia zrušil 65 procent letů. Leteckých spojů s Českem se ale podle mluvčí Letiště Praha Evy Krejčí stávka nedotkla.

Nepracovalo se v závodech automobilek Renault, SEAT, Volkswagen ani Ford. Podle odborářů nefungovaly ani přístavy a nefáralo se v dolech. 

Odbory jsou s průběhem stávky spokojeny. „Stávka skončila jednoznačným úspěchem,“ prohlásil šéf Všeobecného zaměstnaneckého svazu (UGT) Cándido Méndez. Účast odborářů odhadl na 77 procent, přičemž velkou většinu z nich tvořili zaměstnanci v průmyslu a stavebnictví.

Účast je vysoká, přesto se řada Španělů do stávky nezapojila

„Rozumím, že stávkují. Reforma jen usnadní propouštění lidí a za méně peněz. Ale není doba na to, aby člověk přišel o den práce. Mám štěstí, že mám práci,“ vysvětlil svou neúčast ve stávce dvaatřicetiletý zaměstnanec velkoprodejny na předměstí Madridu Pedro Moreno.

Odbory jsou nyní na koni. Šéf centrály CCOO Ignacio Fernández Toxo vyzval Rajoye, aby se vrátil k dialogu. „Vyzýváme vládu, aby zvolila jinou cestu v hledání konsensu ohledně povzbuzení ekonomické aktivity a snížení vysoké míry nezaměstnanosti,“ prohlásil Toxo. Zároveň vládu varoval před hrozícím sociálním konfliktem.

Situace ve Španělsku připomíná víkend, vláda zatím znepokojena není

Španělskou vládu nicméně dosavadní průběh stávky neznepokojil. „V prvních ranních hodinách fungoval transport zboží normálně,“ informovala ředitelka odboru vnitřní politiky ministerstva vnitra Cristina Díazová. Situace se podle ní blížila normálu i na centrálních tržištích a v komerčních zónách. Dopad stávky na chod země nebyl příliš závažný, odbory se s úřady předem dohodly na zajištění minimálních služeb.

V Madridu bylo odpoledne v provozu jen asi 30 procent městské hromadné dopravy, po celé zemi pak vyjelo pouze asi 20 procent vlaků. Letecké společnosti Iberia, Air Nostrum a Vueling zrušily na 60 procent svých letů. Leteckých spojů s Prahou se nicméně stávka nedotkla. Zdravotnické služby ve Španělsku dnes fungují jako o svátcích. Omezeny byly i další služby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 7 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 8 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 12 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 13 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...