Generální stávka v Portugalsku v plném proudu

Lisabon - V Portugalsku dnes proběhla generální stávka, kterou vyhlásily dvě největší odborové centrály v zemi proti úsporám, s nimiž vláda počítá v rozpočtu na příští rok. Celodenní protest, který je podle serveru BBC jedním z největších v dějinách země, narušil hlavně hromadnou dopravu a další veřejné služby. Parlament má úsporný rozpočet definitivně přijmout v nejbližších dnech. Škrty mají pomoct stlačit deficit země na 4,5 procenta HDP z letošních skoro 6 procent. Nespokojení Portugalci však s balíkem úsporných opatření nesouhlasí.

Generální stávka v Portugalsku dnes narušila hlavně hromadnou dopravu a další veřejné služby. Celodenní protest zasáhl i vládní úřady, zdravotnictví, školy, pošty a odvoz odpadu. Jako první zastavili práci letečtí dispečeři a zaměstnanci lisabonského metra. Desítky mezinárodních letů byly zrušeny. Letiště Praha na dnešek podle svého webu neplánovalo žádné letecké spojení s Lisabonem. Ochromena byla i autobusová a vlaková doprava.

Za organizací stávky stály dvě největší portugalské odborové ústředny UGT a CGTP. „Je to červená karta pro vládu za její chování, které zbídačuje lidi,“ komentoval stávku generální tajemník CGTP Manuel Carvalho da Silva. Podle odborářů se do stávky zapojilo víc lidí než při poslední podobné akci loni v listopadu, kdy práci zastavily tři miliony lidí. Vláda ale tvrdí, že ze státních zaměstnanců stávkovala jen necelá čtyři procenta.

Stávka v Portugalsku
Zdroj: ČTK/AP/Francisco Seco

Vládní koalice pravého středu ale má v parlamentu pohodlnou většinu a úsporné kroky snadno prosadí. Opatření jsou nezbytná k tomu, aby země mohla čerpat 78 miliard eur půjčených od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu a nedostala se do ještě horší ekonomické situace. Podle agentury Reuters se neočekává, že by odborářské protesty měly vážnější vliv na postup kabinetu a parlamentu.

Portugalsko se kvůli vysokému zadlužení dostalo již dříve do problémů a požádalo Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o záchranný úvěr. Současně ale musí uskutečňovat zásadní úsporná opatření. Proti nim již 12. listopadu demonstrovaly desetitisíce zaměstnanců portugalského státního sektoru v ulicích Lisabonu.

„MMF, vypadni odsud!“ či „Odmítáme krádež našich platů!“ skandovali státní zaměstnanci poté, co parlament v prvním čtení schválil návrh vládního rozpočtu. Premiér Pedro Passos Coelho ale již tehdy prohlásil, že nelze přistoupit na požadavky opozice a zrušit škrty, protože by to mělo neblahý dopad na již tak velmi napjaté státní finance.

Portugalce čekají největší rozpočtové škrty za posledních 50 let. Během tří let hodlá vláda zmrazit mzdy státních zaměstnanců a snižovat jejich počet o dvě procenta ročně. Na miminum se omezí daňové úlevy. Naopak zavedena bude tzv. solidární daň pro firmy i jednotlivce, kteří ročně překročí příjmy 150 tisíc, respektive 1,5 milionu eur.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
před 15 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
včera v 07:30

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
11. 4. 2025
Načítání...