EU rozšíří zásobníky, aby předešla plynovým krizím

Praha - V pražském Lichtenštejnském paláci se dnes sešli ministři zemí Evropské unie odpovědní za evropské záležitosti se zástupci Evropské komise, aby hledali řešení současné krizové situace ohledně dodávek plynu z Ruska. Výstupy z jednání, které skončilo krátce před polednem, jsou tajné. Podle informací ČT však EU bude zvažovat především rozšíření vlastních skladovacích kapacit. Ve hře je i případná zprostředkovatelská mise do Moskvy.

„Musí (Ukrajina a Rusko) naplnit svoje povinnosti k evropským spotřebitelům,“ řekl český vicepremiér Alexandr Vondra po příjezdu do Lichtenštejnského paláce. Zároveň rázně odmítl požadavek Ukrajiny na finanční kompenzace, jež žádá po EU, aby prý mohla uzavřít dohodu s Ruskem. „Nemohou nás vydírat,“ doplnil.

Větší zásobníky a mise do Moskvy

Ačkoli jsou výstupy z ministerského jednání tajné, podařilo se ČT získat vyjádření komisařky pro vnější vztahy Benity Ferrero-Waldnerové. Podle ní se chce Evropská unie do budoucna vyvarovat podobných situací. Proto by například měly být vybudovány větší zásobníky na uskladnění plynu.

Vstup Jany Erbákové z Lichteštejnského paláce (zdroj: ČT24)

Podle zákulisních informací je také ve hře možnost, že zástupci EU v čele s českým předsednictvím pojedou do Moskvy pomoci zprostředkovat rychlé řešení krize. Ferrero-Waldnerová však zdůraznila, že EU může v ukrajinsko-ruském sporu hrát pouze roli prostředníka a nemůže do jednání přimo zasahovat.

Vondra na dnešní tiskové konferenci vyzval Rusko a Ukrajinu, aby na svém území přijaly nezávislé evropské monitory. Ti jsou podle jeho slov připraveni dostat se na místo už v pátek. Vondra nicméně zdůraznil, že přestože je z krátkodobého hlediska nejdůležitější co nejrychlejší obnovení dodávek plynu do Evropy, musí být vytvořeny podmínky pro dlouhodobé řešení, které by podobným situacím do budoucna zabránilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 10 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 23 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 23 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 23 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...