Investiční skupina Rockaway kupuje společnosti, které provozují druhý největší e-shop v Česku Mall.cz a web Heureka.cz, který umožňuje srovnávat ceny. Podle mluvčí Rockaway Capital zaplatila skupina Jakuba Havrlanta více než 200 milionů eur (5,4 miliardy korun), financování zajistili miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč spolu se skupinou PPF. Akvizici bude posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
E-shop Mall.cz a srovnávač cen Heureka.cz připadnou skupině Rockaway
O zájmu Rockaway Capital o Mall.cz a Heureku.cz psaly webu zaměřené na ekonomiku a internet již v minulém týdnu. Ačkoli aktéři přípravu transakce popírali, mluvčí investiční skupiny Michaela Papežová nyní oznámila, že společnosti, které Mall a Heureku provozují, Rockaway skutečně kupuje.
„Mall i Heureka jsou úspěšné společnosti, které skvěle rozvinou naše stávající aktivity na poli e-commerce,“ uvedl ředitel investiční skupiny Jakub Havrlant. Očekává, že nové weby, které působí i v dalších středoevropských zemích, zvýší obrat Rockaway na miliardu eur. Havrlant chce „obsadit pozici e-commerce lídra v regionu střední Evropy“.
Cena transakce však podle analytika elektronického obchodu Jiřího Hlavenky víceméně odpovídá hodnotě obou firem, které „patří na českém internetu mezi ty nejpřednější“. Ceně za Mall a Heuréku se blíží jen prodej portálu Centrum, za který trojice českých zakladatelů dostala v roce 2007 odhadem přes 2,5 miliardy korun.
Propojení s rumunským portálem nevyšlo
Zakladatel a bývalý majitel Mall.cz Ondřej Fryc v Ekonomice ČT24 pak potvrdil to, co si většina odborníků myslela. K akvizici došlo hlavně proto, že se firmě Naspers nepodařilo propojit Mall.cz a rumunský portál eMag.ro.
I když odborníci nyní poměrně napjatě očekávají, jaké budou strategické cíle v případě obou portálů. Pro spotřebitele se podle Jana Vetyšky z Asociace pro elektronickou komerci nezmění vůbec nic, tedy alespoň v nejbližší době.
„Český trh e-commerce je jeden z nejrozvinutějších v Evropě. Z tohoto pohledu neočekáváme nijaké závratné změny, které by tato transakce mohla zákazníkům přinést,“ potvrzuje mluvčí e-shopu Alza.cz Denisa Dlabová.
Co nejvíce významných e-shopů pod křídla Rockaway
„E- commerce holding, který se snaží pod svá křídla dostat co nejvíce významných českých e-shopů se díky této akvizici stane pravděpodobně největším e- komerčním subjektem v Česku, možná na stejné urovni s Alzou,“ konstatuje analytik Hlavenka. Zda firma posílí i svou pozici v regionu celé střední Evropy, se teprve uvidí. Podle Hlavenky to ale rozhodně je přáním investorů.
„Internetové obchodování je stále ještě v začátcích a toto je pro nás důležitý milník v pokračování cesty, kterou jsme začali před patnácti lety,“ dodal šéf Netretail Holding Ondřej Fryc.
Skupina Rockaway letos již jeden e-shop koupila. Prostřednictvím E-commerce Holdingu získala podíl v internetovém obchodu s elektronikou CZC.cz. Transakce ale ještě není hotová, posuzuje ji antimonopolní úřad.
Obchod Mall.cz, který patří společnosti Netretail Holding vlastněné dosud skupinou Naspers, působí v Česku, Polsku, Maďarsku, Slovensku a Slovinsku. Ve finančním roce 2013/2014 měl vykázat vlastník Mallu obrat osm miliard korun, tedy zhruba o tři miliardy méně než největší český e-shop Alza.cz. Ten měl loni obrat 11,5 miliardy korun bez DPH. Srovnávač cen Heureka.cz v roce 2014 vykázal podle účetní závěrky obrat 341 milionů korun.
Rekordní online útraty
Podle aktuální analýzy Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci (APEK) letos Češi v internetových obchodech utratí rekordních 81 miliard korun a ve srovnání s loňským rokem se on-line útraty zvýší o 21 procent. Letos naopak poprvé začal klesat počet tuzemských e-shopů, když se jejich počet snížil meziročně zhruba o jedno procento ze 37 200 na 36 800.
Dlouhodobě Češi utrácejí on-line nejvíce především za elektroniku. Podle údajů Heureky si výrazné nárůsty letos připsalo zboží jako volně prodejné léky (25 procent), vybavení pro dům a zahradu (23 procent) nebo sekce s módou a oblečením (28 procent). Například kategorie drogerie vzrostla proti loňsku dvojnásobně - nejprodávanější v této sekci jsou prací prášky a mopy.
- Společnost Rockaway Capital vedle investic v oblasti internetu také podporuje začínající technologické firmy. Působí v Praze, americkém San Francisku a brazilském Sao Paulu. Jediným akcionářem firmy je Jakub Havrlant.
Křetínský s Tkáčem a investiční skupinou J&T vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) zahrnující čtyři desítky podniků z ČR, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Křetínský s Tkáčem také mají mediální firmu Czech News Center, která vydává nejčtenější deník Blesk, deníky Aha! a Sport či časopis Reflex.
Skupina PPF investuje do bankovnictví a finančních služeb, telekomunikací, biotechnologie, nemovitostí, maloobchodních služeb, pojišťovnictví a zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. Ke konci loňska vlastnila aktiva za 21,9 miliardy eur (asi 594 miliard korun). PPF se nedávno dohodla s EPH na společném postupu při koupi německých uhelných dolů a elektráren švédské společnosti Vattenfall.