E-shop Mall.cz a srovnávač cen Heureka.cz připadnou skupině Rockaway

48 minut
Rockaway kupuje Mall.cz a Heureku.cz
Zdroj: ČT24

Investiční skupina Rockaway kupuje společnosti, které provozují druhý největší e-shop v Česku Mall.cz a web Heureka.cz, který umožňuje srovnávat ceny. Podle mluvčí Rockaway Capital zaplatila skupina Jakuba Havrlanta více než 200 milionů eur (5,4 miliardy korun), financování zajistili miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč spolu se skupinou PPF.  Akvizici bude posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

O zájmu Rockaway Capital o Mall.cz a Heureku.cz psaly webu zaměřené na ekonomiku a internet již v minulém týdnu. Ačkoli aktéři přípravu transakce popírali, mluvčí investiční skupiny Michaela Papežová nyní oznámila, že společnosti, které Mall a Heureku provozují, Rockaway skutečně kupuje.

„Mall i Heureka jsou úspěšné společnosti, které skvěle rozvinou naše stávající aktivity na poli e-commerce,“ uvedl ředitel investiční skupiny Jakub Havrlant. Očekává, že nové weby, které působí i v dalších středoevropských zemích, zvýší obrat Rockaway na miliardu eur. Havrlant chce „obsadit pozici e-commerce lídra v regionu střední Evropy“.

Je to menší cena, než za jakou byl Mall.cz prodán před několika lety právě z rukou předchozích vlastníků skupině Naspers, nyní ještě k tomu přibyla Heureka, o které se dá říci, že možná má stejnou, ne-li vyšší hodnotu než Mall. Je to vlastně zajímavé, že dnešní vlastník to kupuje po několika letech za cenu nižší, než za co byl Mall coby ještě menší firma prodán dříve.
Jiří Hlavenka
analytik elektronického obchodu

Cena transakce však podle analytika elektronického obchodu Jiřího Hlavenky víceméně odpovídá hodnotě obou firem, které „patří na českém internetu mezi ty nejpřednější“. Ceně za Mall a Heuréku se blíží jen prodej portálu Centrum, za který trojice českých zakladatelů dostala v roce 2007 odhadem přes 2,5 miliardy korun. 

Propojení s rumunským portálem nevyšlo

Zakladatel a bývalý majitel Mall.cz Ondřej Fryc v Ekonomice ČT24 pak potvrdil to, co si většina odborníků myslela. K akvizici došlo hlavně proto, že se firmě Naspers nepodařilo propojit Mall.cz a rumunský portál eMag.ro.

I když odborníci nyní poměrně napjatě očekávají, jaké budou strategické cíle v případě obou portálů. Pro spotřebitele se podle Jana Vetyšky z Asociace pro elektronickou komerci nezmění vůbec nic, tedy alespoň v nejbližší době.

„Český trh e-commerce je jeden z nejrozvinutějších v Evropě. Z tohoto pohledu neočekáváme nijaké závratné změny, které by tato transakce mohla zákazníkům přinést,“ potvrzuje mluvčí e-shopu Alza.cz Denisa Dlabová.

Co nejvíce významných e-shopů pod křídla Rockaway

„E- commerce holding, který se snaží pod svá křídla dostat co nejvíce významných českých e-shopů se díky této akvizici stane pravděpodobně největším e- komerčním subjektem v Česku, možná na stejné urovni s Alzou,“ konstatuje analytik Hlavenka. Zda firma posílí i svou pozici v regionu celé střední Evropy, se teprve uvidí. Podle Hlavenky to ale rozhodně je přáním investorů.

„Internetové obchodování je stále ještě v začátcích a toto je pro nás důležitý milník v pokračování cesty, kterou jsme začali před patnácti lety,“ dodal šéf Netretail Holding Ondřej Fryc.

Tržby tuzemských internetových obchodů
Zdroj: ČT24

Skupina Rockaway letos již jeden e-shop koupila. Prostřednictvím E-commerce Holdingu získala podíl v internetovém obchodu s elektronikou CZC.cz. Transakce ale ještě není hotová, posuzuje ji antimonopolní úřad. 

Obchod Mall.cz, který patří společnosti Netretail Holding vlastněné dosud skupinou Naspers, působí v Česku, Polsku, Maďarsku, Slovensku a Slovinsku. Ve finančním roce 2013/2014 měl vykázat vlastník Mallu obrat osm miliard korun, tedy zhruba o tři miliardy méně než největší český e-shop Alza.cz. Ten měl loni obrat 11,5 miliardy korun bez DPH. Srovnávač cen Heureka.cz v roce 2014 vykázal podle účetní závěrky obrat 341 milionů korun.

Rekordní online útraty

Podle aktuální analýzy Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci (APEK) letos Češi v internetových obchodech utratí rekordních 81 miliard korun a ve srovnání s loňským rokem se on-line útraty zvýší o 21 procent. Letos naopak poprvé začal klesat počet tuzemských e-shopů, když se jejich počet snížil meziročně zhruba o jedno procento ze 37 200 na 36 800.

Počet e-shopů v Česku
Zdroj: ČT24

Dlouhodobě Češi utrácejí on-line nejvíce především za elektroniku. Podle údajů Heureky si výrazné nárůsty letos připsalo zboží jako volně prodejné léky (25 procent), vybavení pro dům a zahradu (23 procent) nebo sekce s módou a oblečením (28 procent). Například kategorie drogerie vzrostla proti loňsku dvojnásobně - nejprodávanější v této sekci jsou prací prášky a mopy.

  • Společnost Rockaway Capital vedle investic v oblasti internetu také podporuje začínající technologické firmy. Působí v Praze, americkém San Francisku a brazilském Sao Paulu. Jediným akcionářem firmy je Jakub Havrlant.

Křetínský s Tkáčem a investiční skupinou J&T vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) zahrnující čtyři desítky podniků z ČR, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Křetínský s Tkáčem také mají mediální firmu Czech News Center, která vydává nejčtenější deník Blesk, deníky Aha! a Sport či časopis Reflex.

Skupina PPF investuje do bankovnictví a finančních služeb, telekomunikací, biotechnologie, nemovitostí, maloobchodních služeb, pojišťovnictví a zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. Ke konci loňska vlastnila aktiva za 21,9 miliardy eur (asi 594 miliard korun). PPF se nedávno dohodla s EPH na společném postupu při koupi německých uhelných dolů a elektráren švédské společnosti Vattenfall.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína oznámila cla na technické plasty

Čína zavádí cla ve výši až 74,9 procenta na dovoz kopolymerů polyoxymethylenu (POM), což je druh technického plastu známý vysokou pevností, tvrdostí a rozměrovou stabilitou. Cla se vztahují na dovoz těchto plastů z Evropské unie, Spojených států, Japonska a Tchaj-wanu, oznámilo čínské ministerstvo obchodu.
11:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...