Další síť je v Česku, Yelp má dostat tuzemské podniky do map Applu

Praha - Jít do neznámé restaurace bez doporučení už lidem často nestačí – stále víc jich hledá rady na internetu. Na to sází sociální síť Yelp, která teď oficiálně vstupuje i do Česka. Začíná v Praze, ale chce působit všude. Na úspěch jí má stačit jediný zaměstnanec v republice, počítá ale s mnoha uživateli, kteří budou obsah rozvíjet. Už teď dělá všechno pro to, aby se vyhnula falešným recenzím - tedy takovým, které za peníze podniky vychvalují, nebo naopak kritizují.

Měsíce před oficiálním vstupem probíhaly důkladné přípravy - Yelp hledal co nejvíc recenzentů, kteří připraví start sítě. Domluvil se s desítkami, údajně jde o dobrovolníky. Každý zveřejnil a dál zveřejňuje hodnocení různých podniků. O komentářích a bodování služeb totiž síť je, a to od restaurací - o těch lidé hledají informace nejčastěji - přes obchody s jídlem nebo čímkoliv jiným až třeba po psí salony. Díky síti se takové informace o českých podnicích objeví i v mapách Applu, se kterým Yelp spolupracuje.

Teď nabízí například skoro 1 900 recenzí českých restaurací a většinu z nich připravili právě tito domluvení „brigádníci“. Od svého oficiálního spuštění se ale síť chce spoléhat na široké publikum, které by mělo dodávat příspěvky ještě výrazně rychlejším tempem. Hodnocení píšou sami uživatelé. Očekávají za to stejnou protislužbu: tedy že budou vědět o kvalitě nabízeného servisu, aniž by ho museli sami zkoušet.

Yelp ale ukazuje i mapu podniků, u kterých zatím žádné posouzení od uživatelů nemá. To má pomoct jak s hledáním nejbližší požadované služby, tak i s jejím jednodušším hodnocením.

Yelp
Zdroj: ČT24

Každá pátá recenze je asi placená

Otevřenost v tom, že hodnocení může psát kdokoliv, ale nabízí možnosti pro recenze na objednávku. Na podobně fungujících serverech se běžně objevují uživatelé, kteří za peníze šíří pozitivní informace o svém zaměstnavateli nebo negativní zprávy o konkurenci. Yelp se s takovým problémem potýká od začátku.

„Bereme to tak vážně, že Yelp filtruje asi 20 procent hodnocení. Takový záznam není smazaný, ale objevuje se na konci stránky označený jako filtrovaný. Do bodového hodnocení v počtu hvězd u služby se ale nezapočítává,“ vysvětluje pro portál ČT24 Elliot Adams, evropský PR manažer sítě. Podle něj funguje filtr podobně jako spamový koš v e-mailu. Může tak občas zachytit reálná hodnocení - stejně jako propustit ta objednaná. Na jeho podobě neustále pracují odborníci ve firmě, kteří se stále snaží vylepšit jeho automatický algoritmus. 

Češi přijímají podobné služby většinou bez problémů - převážně na internetu vybírají třeba i dovolenou a radit si nechají i od webových srovnávačů cen. Velký zájem mají právě i o výměnu informací a recenze na internetu. Podle výzkumné agentury Incoma GfK už teď víc než pětina internetové populace aktivně využívá v rámci svého rozhodovacího procesu sociální sítě, jako je Facebook, různé blogy nebo diskusní fóra.

Práce na notebooku
Zdroj: imago stock&people/ČTK

Z Prahy do celé země s jedním člověkem

Yelp začal s Prahou, která je jednou z deseti nejpopulárnějších destinací v Evropě. Teď jsou u hodnocených míst české recenze, s turisty by ale měly přibýt i ty cizojazyčné. „Stane se centrem budování Yelp komunity v České republice. Yelpovat ale lze kdykoliv v každém koutku země,“ uvedla Miriam Warrenová, viceprezidentka sítě pro nové trhy. V okolí Yelp působí už i v Polsku nebo Německu.

V Česku zatím nemá plány pro to, kolik uživatelů nalákat. Zástupci jen uvedli, že firma chce vystavit významnou komunitu. K přesvědčování podniků i přispěvatelů jí má stačit jen jeden zaměstnanec. „V Praze budeme najímat lokálního komunitního manažera. Jeho prací bude rozšiřovat Yelp mezi zákazníky a obchodníky. Jak bude růst počet uživatelů, bude stoupat i počet recenzí a fotek,“ domnívá se Adams. Tomu má pomoct i přístup přes mobilní aplikace.

Úspěch? Nejistý

I přes důkladnou přípravu před spuštěním je ale síť podle některých zatím nedokonalá. Aby mohla podniky a jejich umístění na mapě ukazovat, jejich databázi koupila od jiné firmy. Seznam ale místo skutečných provozoven často uvádí místa podnikání, tedy nejčastěji adresu, na které podnikatel bydlí. „Jsem rád, že služba dorazila, ale na mojí mapě jsou zatím jen samé soukromé osoby v rodinných domcích a minimum restaurací,“ stěžuje si například uživatel Glademist.

Yelp ve Spojených státech získal oblibu podobně jako Facebook. Měsíčně ho používá 102 milionů amerických uživatelů, a to tak často, že každou vteřinu mobilní aplikace služby někomu ukáže, jak se dostat do určité restaurace nebo obchodu. Firma loni vstoupila i na newyorskou burzu a prodejní cena jejích akcií roste. V Česku začala působit jako ve 22. zemi. Tady ale musí návštěvníky a inzerenty teprve získat. Společnosti si mohou připlatit za to, že se při hledání nabídka jejich služeb zobrazí jako první. 

Není ale jediným projektem, který se na hodnocení podniků zaměřuje. Celosvětově jde podobně použít třeba TripAdvisor nebo Foursquare, mezi českými patří k nejoblíbenějším Scuk. U cizinců žijících v Česku je oblíbený web Expats, na kterém jsou recenze také jednou ze služeb. Podobně jako Yelp funguje česká Lokola, ta ale příliš rozšířená není.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 14 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...