Česko vytěžilo z unijních fondů téměř maximum

Praha - V rozpočtovém období let 2004-2006 získala Česká republika z fondů EU 1,64 miliardy eur, zhruba 41,9 miliardy korun. Částka představuje 98 procent prostředků, které mohlo Česko v tomto období čerpat. Dosud nezveřejněné údaje dnes na tiskové konferenci představil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Česko bylo přitom v minulém období často kritizováno za pomalé čerpání dotací. Celkové číslo získaných dotací se podle šéfa ministerstva ještě zvýší a může činit až 99,6 procenta. Celkově mohlo Česko za minulé období získat z bruselských fondů 1,67 miliardy eur, tedy podle aktuálního kurzu asi 42,4 miliardy korun.

Dle unijních pravidel je možné čerpat dotace ještě po skončení rozpočtového období. Za roky 2004-2006 se mělo skončit posledním dnem roku 2008, ale Evropská komise tento termín kvůli krizi o půl roku posunula.

Ovšem je možné, že někteří příjemci dotací budou muset peníze vrátit, protože například nesplní podmínky, za kterých je získali. Podle ministra je zatím těžké odhadnout, jak velká vrácená částka bude. „Nebude to ale významné procento, spíše to budou jen promile,“ dodal Vondruška.

EU dala Česku přes 20 tisíc nových míst

V Česku vzniklo v rámci projektů financovaných z dotací minulého rozpočtového období 21 863 pracovních míst. Rekonstrukcí prošlo 30 čističek odpadních vod, k čističkám a kanalizacím bylo nově připojeno 59 544 domácností. Za peníze z unie se také nově postavilo nebo opravilo 447 kilometrů silnic a 45 kilometrů železnic. V oblasti cestovního ruchu získalo dotační podporu 274 malých a středních podnikatelů.

Za aktuální rozpočtové období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu podstatně zajímavější částku až ve výši 26,7 miliardy eur, tedy kolem 680 miliard korun. K 5. srpnu bylo podle aktuálních údajů ministerstva pro místní rozvoj schváleno 12 294 projektů v hodnotě 138,9 miliardy korun. Ke stejnému datu dostali příjemci dotací proplaceno 23,6 miliardy korun. Ministerstvo pro místní rozvoj i odborníci rozdíl mezi celkovou hodnotou schválených projektů a proplacenými penězi vysvětlují hlavně tím, že se dotace žadatelům proplácejí až zpětně po uskutečnění projektu.

V současnosti je každý třetí projekt žádající o dotace neúspěšný, podle Vondrušky často kvůli formálním chybám. „Je to relativně vysoké číslo. Podnikáme projekty k tomu, aby se příprava projektů zkvalitnila, aby nedocházelo během schvalování k jejich vyřazování,“ dodal ministr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Děla Caesar možná nesplní klíčové technické požadavky, upozornil resort

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
před 9 mminutami

Energie zlevňují, už ale ne tak výrazně

Ceny energií v Česku klesají. Dodavatelé své nabídky v posledních měsících zlevňují – i když ne tak výrazně jako v předešlém období. Někteří plánují další snížení cen na podzim. Analytici se proto shodují, že nadcházející topná sezona bude v průměru levnější než ta předchozí. Část z nich ale zároveň upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu mohou energie začít spíš zdražovat, a radí současné ceny si pojistit na delší dobu.
před 19 mminutami

Kolovratník odmítá reformu důchodů „na sílu“. Podle Skopečka by jinak neprošla

Hnutí ANO neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) s návrhem na zrušení vládní důchodové reformy. Verdikt opoziční hnutí podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) respektuje, i když jej prý trochu očekávalo. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček opozici vytknul, že debatu využívala k obstrukcím a odmítla také jednání s koalicí. O rozhodnutí ÚS i možných změnách v jednacím řádu sněmovny politici debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou.
před 59 mminutami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů vedených Michaelem Canovem (SLK) na zrušení některých částí vládního konsolidačního balíčku. Senátoři napadli pět částí, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o takzvané přílepky. Kritizovali i zrušení třicetiprocentního podílu na výnosu z internetových a nelegálních hazardních her s tím, že porušuje právo obcí na samosprávu. Jejich argumenty ale ÚS nevyslyšel.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Valorizace penzí kompenzuje růst cen, říká Jurečka. Juchelka kritizuje její úpravu

Zvýšení důchodů plně kompenzuje zdražování, protože se valorizuje o inflační nárůst, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v debatě o výši penzí a jejich růstu. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Aleše Juchelky (ANO) je ale zároveň nárůst jen o jednu třetinu růstu reálných mezd nedostačující, dříve šlo o polovinu. V Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou hosté hovořili také o důchodové reformě a nezaměstnanosti.
před 23 hhodinami

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
včera v 06:00
Načítání...