Praha – Ani ne měsíc zbývá do Vánoc, a tak je nejvyšší čas na dárky. Čím dál více lidí se při nákupu dárků spoléhá na internetové obchody, a to jak české, tak i zahraniční. Největší nárůsty balíků hlásí Česká pošta z Německa, Slovenska, ale také z Tchaj-wanu a Číny. Objednávek ze Spojených států je naopak čím dál méně. Loni zavedené clo i DPH na zásilky už od dvaadvaceti eur nákupy prodražuje.
Češi při nákupu dárků čím dál častěji spoléhají na internet
Nakupovat přes internet zboží ze Spojených států už není tak výhodné. Balíček ze zámoří totiž musí projít řadou procedur a především pak platbou DPH. Za zboží v řádech tisícikorun si lidé musí připlatit další stokoruny. A to je důvod, proč Spojené státy, známé například pro levnější značkové oblečení, postupně mizí z hledáčků Čechů. Oproti loňsku jen přes Českou poštu ze zámoří prošlo o necelých čtyřicet procent méně zásilek.
Navíc oproti loňsku je dolar o korunu dražší a euro stejné. Češi se tak místo do zámoří začínají dívat hned za hranice. Například z Německa si letos nechali poslat o 42 procent zásilek víc než loni v listopadu a roste i počet balíků ze Slovenska, Číny a Tchaj-wanu. Lidé, kteří chtějí nakupovat vánoční překvapení za hranicemi, by ale jako vždy neměli otálet, jejich zásilky se můžou nečekaně zdržet, a to nejen na cestě, ale třeba i kvůli celnímu řízení.
V případě problémů se zahraničními zásilkami, třeba s reklamacemi, si lidé často nevědí rady. Podobné je to i v situaci, kdy prodejce přestane komunikovat. V rámci unie přitom existuje obrana. V případě, že zboží není dražší než dva tisíce eur, tedy zhruba padesát tisíc korun, mělo by soudní řízení jít vyřešit on-line. Internetový formulář žaloby je na webu Evropské komise, vyplnit ho trvá zhruba půl hodiny.
Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra pro ČR
„Základní poplatek je tam tisíc korun. V případě, že se jedná o vyšší částku, jsou to čtyři procenta z jistiny, která je požadovaná, a v případě úspěchu ve věci hradí soudní poplatek protistrana.“
V posledním roce měla problém se zbožím, prodejcem nebo dodavatelem zhruba třetina Evropanů nakupujících za hranicemi. Každý přišel v průměru o 375 eur, v korunách necelých deset tisíc. Odškodnění pak neviděla zhruba polovina lidí. Evropská unie tak vydala doporučení, jak se při mezinárodním nakupování přes internet nespálit. Radí třeba zkontrolovat poštovní adresu firmy a také to, jestli je opravdu z unie. Doporučuje platit kreditní kartou a na zabezpečených serverech.