Češi polským potravinám nedůvěřují, přesto je kupují

3 minuty
Češi kupují polské potraviny dále, navzdory skandálům
Zdroj: ČT24

Polsko patří mezi nejvýznamnější obchodní partnery České republiky. Vzájemné obchodní vztahy v minulosti narušilo i několik afér, hlavně potravinových. Čeští spotřebitelé levnější zboží z Polska ale i tak stále kupují. Zejména pokud bydlí jen kousek za hranicemi, tak se jim cesta rozhodně vyplatí.

Plesnivé uzeniny, falšované kakao a další šizené potraviny. Zřejmě nejvíc pověsti polských potravin uškodila kauza antibiotik v kuřecím mase v roce 2013 anebo technická sůl v potravinách. Tu objevily před čtyřmi lety polské úřady v uzeninách, sýrech anebo v rybách. Jak ale tehdy uvedl předseda Klubu polského kapitálu v Česku Darciusz Marcinkowski, tyto výrobky s obsahem technické soli se do Česka nedostaly, proto to polská strana brala jako svou vnitřní záležitost. Další ránu zasadil pověsti polských potravin také skandál ohledně krmení skotu zakázanou masokostní moučkou.

Po sérii těchto afér se před třemi lety rozhořel diplomatický spor. Polský ministr zemědělství byl přesvědčený, že čeští kontroloři chtěli vytlačit polské potraviny z trhu. Důvod – údajně příliš časté kontroly. Ministři si spor vyříkali až na jednání v Bruselu.

„Neočekával jsem, že by ten spor měl někam gradovat. Protože si opravdu stojím za prací našich dozorových orgánů, že nebyly polské potraviny a polští výrobci zatíženi intenzivnější kontrolou,“ uvedl v roce 2013 ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pověst polských potravin se pak snažili zachránit hlavně menší farmáři – třeba propagací domácích sýrů a uzenin. Navíc – nebýt potravin z Polska, ceny v českých obchodech by zřejmě vyletěly vzhůru.

Vytváří konkurenci jednak lokálním výrobcům, ale také jiným zahraničním dovozům, a protože je polské zemědělství efektivní, může být poměrně levné a udržovat tak nízké ceny.
David Marek
hlavní ekonom Deloitte

I když vztahy obou zemí potravinové kauzy zasáhly, teď se obě země tváří, že je vše v pořádku. A dalším aférám se budou snažit zabránit společně.

„Letos nebo v loňském roce žádné takové kauzy neregistrujeme, připravujeme dokonce memorandum o spolupráci mezi potravinářskými inspekcemi obou zemí tak, aby se podobné kauzy v takovém rozsahu už nikdy neopakovaly,“ říká mluvčí českého ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

3 minuty
Kopřiva: Určitá nedůvěra k polským potravinám se projevuje až u devadesáti procent Čechů
Zdroj: ČT24

Počet Čechů nakupujících v Polsku stále roste

Z průzkumů však plyne, že až devadesát procent Čechů považuje polské potraviny dodnes za nekvalitní. „Je pravda, že kauzy, které kulminovaly kolem roku 2012, poškodily pověst polských potravin v očích tuzemských spotřebitelů. Kdy se to ztratí? Určitým faktorem je čas i dlouhodobá opakovaná dobrá zkušenost spotřebitelů se zbožím,“ konstatuje mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

A například na webu potraviny na pranýři je aktuálně k vidění osm šarží polských potravin, které bylo potřeba stáhnout z tuzemského trhu. „Jedná se o potraviny nebezpečné i falšované. U nebezpečných se vyskytuje například nedeklarovaný alergen v potravinách, u falšovaných pak třeba nižší množství mléčného tuku v mléčných výrobcích,“ dodává Kopřiva.

Za nákupy do Polska se však navzdory přetrvávající nedůvěře vypravuje jak individuálně, tak prostřednictvím autobusových zájezdů, stále více Čechů. Kromě potravin nakupují především oblečení nebo nábytek.

2 minuty
Za nákupy do Polska míří stále více Čechů
Zdroj: ČT24

Jana Pastorková průběžně nakupuje v Polsku už více než 16 let. Kromě základních potravin tam jezdí i pro benzín nebo drogerii. „Teď spravujeme domeček, takže už jsme si obhlídli, že vlastně tady je všechno na opravu levnější , jsou tady levnější barvy na malování, takže vlastně je toho dost, co tady nakupujeme,“ říká Pastorková.

Polské firmy jsou schopny často komunikovat v češtině

Podle děkana Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Daniela Stavárka polské firmy nabízejí i velmi kvalitní a propracovaný zákaznický servis. Zejména příhraniční firmy jsou schopny se zákazníky komunikovat i v češtině a umožňují platbu v českých korunách.

Do Polska se na nákupy už také dávno nejezdí jenom na tržnici. Stále častěji je čeština slyšet i v menších obchodech. „Prakticky denně máme tady v obchodě nějakého Čecha. Je to levnější, jsme totiž jen dva kilometry od hranic, takže se jim to vyplatí,“ potvrzuje prodavač v malém polském obchodě.

Za nákupy do Polska často vyjíždí Obyvatelé Severní Moravy, kteří obvykle míří do polského Těšína. Se zlotými v peněžence se ale na nákupy vypravují i východočeši – jejich cílem je nejčastěji městečko kousek od Náchoda – Kudowa Zdroj. Podle majitelky obchodu v tomto městě, Anny Biale, představuje v současnosti počet českých zákazníků zhruba padesát procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 14 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025
Načítání...