Budoucnost platebního styku je v QR kódech a bezkontaktních platbách

Praha - Konec přepisování platebních údajů z faktur, konec vytahování platební karty. Banky se snaží usnadnit a zrychlit možnosti placení, jak se dá a přicházejí s novými metodami. Příští rok se tak ponese ve jménu bezkontaktních plateb a QR kódů na fakturách.

QR kód se stal součástí používání chytrých telefonů. Když ho chytrý telefon načte, dokáže odkázat na web, v Americe pustit na parkoviště, v Číně zjistit informace o zboží v obchodě. V Česku ale jako v první zemi na světě umí sám vyplnit platební příkaz.

Uložit platební informace do QR kódu napadlo Aleše Dyndu a Petra Dvořáka. Ti původně hledali takovou metodu v zahraničí, nenašli, a tak se do projektu pustili sami. Po osmi měsících byla novinka na světě. „Bavili jsme se s ostatními bankami, jak to udělat, aby to vyhovovalo všem a bylo to použitelné pro všechny klienty bankovních institucí,“ vysvětluje projektový manažer Raiffeisenbanky Aleš Dynda. 

QR kód na fakturách už teď umožňují čtyři účetní systémy, od března by se lidé mohli dočkat toho, že se symbol objeví na účtech od mobilních operátorů nebo za elektřinu.

QR platba
Zdroj: ČT24

Další moderním platebním stykem je pomocí bezkontaktní platební nálepky Pay Pass. Přilepit se dá prakticky na cokoliv. Zatím se testuje, klienti GE Money bank jí ale budou dostávat k účtu už od ledna. Její vydání i vedení bude zdarma. Bezkontaktních platebních terminálů je v Česku teď zhruba pět tisíc, nejčastěji v obchodních řetězcích, restauracích nebo na benzínkách. Do konce roku 2013 bych jich mělo být až 15 000. Technologie jdou však ještě dál. Od příštího roku se objeví platební karty už zabudované v SIM kartách mobilních telefonů.

2 minuty
Reportáž Veroniky Markové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 38 mminutami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 9 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 13 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
včera v 20:28

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
včera v 19:47

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
včera v 15:37

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
včera v 14:44

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025
Načítání...