Vyšší poplatky za pobyt v nemocnici prošly

Praha – Kabinet souhlasil s návrhem ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) na zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici. Pokud novela zákona o veřejném pojištění projde parlamentem a podepíše ji prezident, tak by lidé od podzimu platili za den v nemocnici místo 60 korun rovnou stovku. Novela přináší změnu i u doplňkových léků, které by si lidé nově platili ze svého. Koalice se ale neshodla na změně poplatku za recept, o tomto bodu chce ještě jednat. Heger navrhoval, aby se platilo 30 korun za celý recept, a ne za každou položku na něm.

Vedle změn v regulačních poplatcích přináší novela ještě jednu zásadní změnu pro pacienty – ruší totiž zákaz připlácení na lepší péči. V nejbližší době se ale ještě nic nezmění, protože se nejdřív musí vymezit standard hrazený z veřejného zdravotního pojištění a nadstandard, na který se bude moci pacient připojistit, případně zaplatí hotově. Politici se ale nejdřív musí shodnout, kdo vůbec standardy vymezí - podle memoranda, které podepsal ministr Heger s lékaři na závěr jejich protestní odborové akce, by se práce měly účastnit všechny významné organizace zdravotníků. 

Novela má také podle návrhu umožnit, aby si pacienti už letos připlatili na lepší materiál, a až budou hotové standardy, tak i na lepší péči. Základní balík péče hrazené z pojištění by se podle Hegera měl zhruba rovnat tomu, co dnes pojišťovny platí. Podle České lékařské komory ale bude jednodušší „negativní“ vymezení, tedy stanovit to, co pojišťovny neplatí.   

Novela rovněž umožní slučování zdravotních pojišťoven a dá jim větší zodpovědnost. Budou se zodpovídat ve výročních zprávách, proč a jak rozšířily smluvní síť – tyto smlouvy se teď nekontrolují. Zrychlí se také správní řízení, čímž by se měl urychlit vstup nových, levnějších léků do Česka. Na novelu navazují tři reformní zákony o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Ty by měly začít platit od roku 2012.

Vydáno pod