Vojenské lesy postavily řediteli divize dům za více než sedm milionů, ukázala kontrola

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v letech 2015 až 2017 hospodařily se svěřeným majetkem v hodnotě 8,5 miliardy korun až na několik případů bez větších problémů. Vyplývá to z výsledků prověrky, které zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Za neúměrně vysoké považuje úřad náklady 7,3 milionu korun za postavení domu pro ředitele divize a podnik zbytečně chyboval i v pronájmu majetku. Naopak dobré byly výnosy z vytěženého dříví. Ministerstvo obrany v reakci uvedlo, že o stavbě domu bylo rozhodnuto v září 2012 a po dostavbě v roce 2015 byl nabídnut ke komerčnímu nájmu. Tehdejší ředitel divize Karlovy Vary ho získal do nájmu na základě nejvyšší nabídky.

Rodinný dům s rozlohou 233 metrů čtverečních a pozemkem přesahujícím 2500 metrů čtverečních pro ubytování ředitele divize Karlovy Vary podnik postavil za více než 7,3 milionu korun. Takové náklady jsou podle NKÚ neúměrně vysoké s ohledem na to, jaký účel má tato stavba plnit.

„Řešit ubytování zaměstnance – přestože se jedná o vedoucího pracovníka – výstavbou rodinného domu s pozemkem vysoce překračuje obvyklý standard poskytovaných benefitů,“ uvedli kontroloři. Zmínili, že je to i v ostrém kontrastu s bydlením ostatních ředitelů divizí, které se svou rozlohou pohybuje od 25 metrů čtverečních do 54 metrů čtverečních obytné plochy.

Podle ministerstva státní podnik nyní zpracovává projekt variantního využití nemovitosti. „O konečném využití objektu bude rozhodnuto na základě ekonomické výhodnosti,“ prohlásil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Roky bez vymáhání úroků z prodlení, ale s dobrými výnosy

Zbytečně VLS chybovaly podle kontrolorů i v případě pronájmů majetku. „Podnik několik let nevymáhal úroky z prodlení, smluvní pokuty nebo nevalorizoval nájem, přestože podle uzavřených smluv takto postupovat měl. S vymáháním začal až v době kontroly v roce 2018,“ uvedl NKÚ. Nápravu potvrdil i Pejšek, úroky i pokuty byly podle něj uhrazeny.

Výnosy z prodeje vytěženého dříví byly v letech 2015 až 2017 za jeden metr krychlový v průměru 1420 korun, přičemž u státního podniku Lesy ČR to bylo 1267 korun. Jedním z důvodů větších výnosů VLS bylo podle kontrolorů to, že podnik prodával dříví vlastními silami, smluvně zadával jen těžbu.

Hospodářský výsledek VLS byl ve všech letech kontrolovaného období kladný. Vedení vítá, že NKÚ kladně ocenil hospodaření podniku, a to jak z hlediska efektivity obchodního modelu, tak i dosaženého hospodářského výsledku, reagoval mluvčí VLS Jan Sotona. K zjištěným dílčím nedostatkům byla ještě v průběhu kontroly NKÚ či na základě jejích závěrů přijata adekvátní nápravná opatření, dodal.

Při kontrole se NKÚ zaměřil také na to, jak ministerstvo obrany plnilo své povinnosti zakladatele státního podniku, a zjistil několik nedostatků. Týkaly se například nedostatečné kontroly podniku, neaktualizování zakládací listiny podniku, stejně jako jeho strategie, ve které by ministerstvo určilo, jaké úkoly by měly Vojenské lesy a statky plnit ve zrušených vojenských újezdech. „Jde například o likvidaci nepotřebných objektů, které jsou ve špatném technickém stavu, nebo urychlení pyrotechnické očisty,“ dodali kontroloři.