Vlk: Církve by státu mohly odložit splátky

Praha - Kardinál a bývalý pražský arcibiskup Miloslav Vlk míní, že církve by možná mohly udělat gesto a nabídnout vládě dočasný odklad splátek. A to takových, které jsou připravené v rámci majetkového vyrovnání s církvemi. V současné nelehké hospodářské situaci státu by tak podle něj usnadnily řešení. Vlk to uvedl na své webové stránce v článku, na který upozornilo dnešní vydání deníku Právo.

Kardinál a Vlkův nástupce na místě pražského arcibiskupa a primase českého Dominik Duka se v dubnu vyslovil proti návrhům na odložení církevního narovnání. Je přesvědčen o tom, že krize není otázkou jednoho volebního období, ale současné problémy mohou v Evropě přetrvávat dlouhá léta. Vlk v textu na svém webu opakované odkládaní tohoto problému ze strany mnoha minulých vlád kritizuje. „Jednotlivé vlády celého dvacetiletí hrnuly před sebou tento problém a neřešily ho, aby si nepálily politické prsty do příštích voleb. A tak se stalo, že politici dotlačili tento problém do té politicky a ekonomicky nejnevhodnější doby,“ uvedl.

Církve podle něj dvacet let připomínaly nutnost řešení a byly za celou tu dobu ochotny vstřícně přijmout nejrůznější způsoby řešení. Samy tedy ani v nejmenším dnešní situaci nezavinily, míní Vlk. Gestem, nabídnutím odkladu splátek, které by nyní mohly církve učinit, by tak podle Vlka „i dnes usnadnily řešení“. 

Církve by od státu měly dostat asi 75 miliard korun

Podle vládní dohody s církvemi a následného návrhu zákona by církve měly dostat asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard korun, který je v držení státu. Za další pak náhradu 59 miliard korun během třiceti let, k této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Sněmovna tento týden projednávání příslušného zákona odložila, protože ho zatím nestihl projednat její ústavněprávní výbor. Opozice ostře zpochybňuje jak výši ocenění majetku, tak vyčíslení náhrad.

Proti církevním restitucím je podle průzkumů i většina české veřejnosti. Komunisté proto navrhovali, aby bylo o této otázce vypsáno referendum. Sociální demokraté chtějí se všemi poslanci jednat o změnách ve vládním návrhu. Chtějí mimo jiné prosadit, aby z něj úplně zmizely finanční kompenzace církvím a stanovil jasnou restituční tečku. 

Hlasování o církevních restitucích bude po rozpadu Věcí veřejných zřejmě velkým testem pro vládu Petra Nečase (ODS). Někteří z poslanců, kteří kabinetu minulý týden dali ve sněmovně důvěru, totiž už dali najevo, že mají k návrhu vážné výhrady.

Odklad připravovaných splátek by byl podle Vlka možným řešením (zdroj: ČT24)