Ústav biochemie otevírá supermoderní výzkumné centrum

Brno – Češi patří k průkopníkům ve vývoji nových léčiv. Čerstvým důkazem je objev slibné látky, která by v budoucnu mohla fungovat jako vakcína proti obávané borelióze. Předním pracovištěm v původně českých léčebných patentech je zejména Ústav organické chemie a biochemie. Díky svým úspěchům si mohl dovolit vybudovat supermoderní budovu, která se otevírá ve čtvrtek. Letmý pohled přináší kamery ČT už v předstihu.

2 minuty
Akademie věd vybudovala nový ústav biochemie
Zdroj: ČT24

Ústav proslavil hlavně profesor Antonín Holý, který zemřel před dvěma lety. Objevil řadu léků včetně jednoho z nejpoužívanějších přípravků proti viru HIV. (Podrobněji ZDE) Ve stejných laboratořích nyní na práci profesora Holého navazují jeho žáci. V medicínské oblasti přitom zdejší vědci vyvíjejí také další nadějné látky. Klíčem je jejich cílená vázanost, tedy schopnost působit na jedno jediné potřebné místo či buňky. „Dá se říct, že k té účinné látce cosi navážeme, co jí umožní se dopravit do plazmy, případě do těch určitých orgánů, kde má působit,“ dodává vedoucí skupiny medicínské chemie Marcela Krečmerová.

I díky úspěchům ve vývoji nových medikamentů a následným příjmům si ústav mohl dovolit výzkum posunout dál a otevřít novou budovu s nejmodernějším zařízením. I zde by se v příštích letech mohlo pracovat na vylepšování vakcíny proti borelióze. Tu vyvinuli společně vědci z Brna, Olomouce a Prahy. Prozatím ji testovali pouze veterinárně. Několikaleté testy prověří, zda může fungovat i v lidském těle.

Vývoj nových léků a vakcín je jedním z nejdelších a nejnákladnějších oborů. Než se nový medikament dostane přes sérii studií a testů k pacientovi, trvá to deset až patnáct let. Na jeden úspěšný produkt připadá pět až deset tisíc těch, které jsou během testování vyřazeny.

Vývoj jednoho léku v dnešní době stojí průměrně jednu a půl miliardy dolarů. Za jediný rok se do výzkumů po celé Evropě investuje 53 miliard dolarů. Nejvíce léků vědci testují na onkologické nemoci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 1 hhodinou

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 1 hhodinou

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 2 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 3 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 10 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 11 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 12 hhodinami
Načítání...