Úředník magistrátu obviněn z uplácení, půjde do vězení

Praha - Bývalý vedoucí odboru dopravních přestupků pražského magistrátu Zbyněk Bernat má jít za účast na ovlivňování vyšetřování dopravních nehod za úplatu na čtyři roky do vězení. Rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 10. Podle soudu se jasně podařilo prokázat, že se bývalý magistrátní úředník a dva policisté podíleli nejméně dvakrát na zakrytí dopravní nehody. Při jedné z nich měl řidič srazit chodkyni a ujet, poté podle soudu nabídl 200tisícový úplatek magistrátnímu úředníkovi a policistům. Ti ho podle soudu přijali a zdržovali vyšetřování skoro rok. Kromě čtyřletého trestu vězení pro Bernata padl i tříletý trest pro jednoho z policistů. Rozsudek si k soudu přišli poslechnout tři ze šesti obžalovaných, Bernat mezi nimi nebyl. Rozsudek není pravomocný, jeden policista se na místě odvolal. Zbylí obhájci i státní zástupce si ponechaly lhůty na rozmyšlenou.

Vinnými uznal i další čtyři lidi, mimo jiné i bývalé policisty. Uložil jim dva nepodmíněné tresty, jeden podmíněný a jeden zákaz činnosti. Muži od počátku obvinění odmítají. Bývalého šéfa odboru vyšetřování dopravních nehod pražského krajského policejního ředitelství Josefa Vlastníka trestní senát osvobodil, jeho bývalému podřízenému Pavlu Plasovi vyměřil tříletý trest vězení a pětiletý zákaz pracovat u státní či městské policie a v bezpečnostních sborech. Bývalý Plasův kolega Jiří Vosátka dostal trest zákazu činnosti na tři roky. Aleši Francovi, který si v současnosti odpykává sedmiletý trest vězení za jinou trestnou činnost, prvoinstanční soud vyměřil souhrnný trest 8,5 roku vězení, Martinu Mrvovi dvouletý podmíněný trest.

Na podivné praktiky přišla policejní inspekce. Ta pořizovala také odposlechy telefonů i kanceláří policistů i magistrátního exšéfa. Právě odposlechy se také staly klíčovým důkazem. Muži v nich o úplatku mluví například jako o „pěti pro každého“ nebo jako o „tenisovém turnaji, který je potřeba “zaplatit".

Bernat pak podle soudu nesmí pracovat pět let ve státní správě

Rozhodnutí je nepravomocné a lze se proti němu odvolat. Obžaloba popisuje dva skutky. V prvním čelí obvinění vedle Bernata i Vlastník, Plas, Franc a Mrva. Vše podle žalobce začalo u France, který při dopravní nehodě v březnu 2009 v Praze 7 těžce zranil chodkyni a z místa havárie ujel. Ve snaze vyhnout se postihu podle obžaloby oslovil Mrvu, který kontaktoval Bernata. Mrva se s Bernatem údajně domluvil, že za úplatek ve výši 250 tisíc korun zařídí, aby Franc unikl obvinění. Bernat pak údajně požádal o pomoc Vlastníka, který Francův případ přidělil Plasovi.

Policisté podle žalobce řízení protahovali a oddalovali provedení úkonů nezbytných pro Francovo dopadení až do loňského února, kdy je prý dozorový státní zástupce upozornil, že se o případ zajímá policejní inspekce. „Řízení protahoval, oddaloval provedení úkonů ke zjištění pachatele, byť potřebné informace spisový materiál obsahoval,“ uvedl Petr Kacafírek, předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 10. Franc podle obžaloby zaplatil Mrvovi nejméně 145 tisíc korun.

Řídil pod vlivem alkoholu, měl uniknout postihu

Druhý skutek se týká nehody, která se stala v Praze 5. Vedle Bernata a Plase kvůli němu čelí obvinění i Vosátka. Za úplatek přesně nezjištěné výše, označený za „pět pro každého“, údajně policisté vedli vyšetřování havárie tak, aby řidič unikl postihu za řízení pod vlivem návykové látky. Plas podle žalobce například manipuloval se spisem a odstranil z něj nějaké dokumenty. Údajně také ignoroval posudek z oboru toxikologie, podle něhož měl řidič v krvi přes jedno promile alkoholu, a bylo tak na místě zahájit jeho trestní stíhání. Následně prý policista spis předal na magistrát a Bernat zařídil, že byl řidič uznán vinným pouze z přestupku.

Advokáti ve středu uvedli, že se podle nich vina jejich klientů neprokázala. Například Bernatův obhájce Eduard Bruna řekl, že ani jeden z důkazů nedokládá trestnou činnost jeho klienta. „Od začátku se cítím nevinen, žádných trestných činů jsem se nedopustil,“ prohlásil Bernat. Advokátka Mrvy zase soudu řekla, že „každé druhé slovo z obžaloby bylo vyvráceno“. Obhájci všech šesti mužů proto soudu navrhovali, aby jejich klienty obžaloby zprostil. „To, co je mi obžalobou kladeno za vinu, se nezakládá na pravdě,“ uvedl Vlastník. „Připadám si jako ve špatném snu. Jsem naprosto nevinen, nejsem si ničeho vědom,“ doplnil jej Vosátka.

Odměna
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před 95 lety začal semafor řídit českou dopravu

Před 95 lety začal dopravu na Václavském náměstí v Praze hlídat první automatický semafor, řidiči si tak museli zvykat na nová pravidla silničního provozu. Do té doby byla doprava řízena pouze pokyny strážníka a od roku 1927 také ručně přepínanými semafory. Už od počátku řidiči automatické semafory kritizovali – ať už kvůli tomu, že nestihnou projet, nebo že zbytečně stojí. Nyní funguje většina semaforů v takzvaném dynamickém režimu. Do budoucna by semafory mohly být ještě chytřejší, a to díky zapojení umělé inteligence.
před 2 mminutami

Sněmovna přerušila druhé kolo debaty o zákonu o digitální ekonomice

Sněmovna v úterý přerušila druhé čtení vládního návrhu zákona o digitální ekonomice. Návrh čelil kritice ze strany opozičního hnutí ANO, jeho předseda Andrej Babiš řekl, že jde o pokus o omezení slova. Sněmovna nedokončila ani schvalování přísnějších pravidel pro financování volebních kampaní. ANO a SPD by chtěla ze zákona odstranit ustanovení o sankci až dvou milionů korun za zveřejnění nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace o kandidující volební straně nebo o jejím kandidátovi.
14:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 1 hhodinou

Exkluzivní rozhovor s učitelkou z Rudolfova. Postavila se žákovi, který se snažil střílet

Možné tragédii na základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, kde se v pondělí třináctiletý žák pokusil vystřelit na učitelku ve třídě, zabránila pohotová reakce pedagožky, která podle svých slov „zachovala chladnou hlavu“. Policisté oceňují postup školy, kdy byli učitelé proškoleni a věděli, jak v takové situaci reagovat a postupovat. Zájem o podobná školení a nácvik krizových událostí mezi školami roste.
před 2 hhodinami

Přihlášky na střední školy bude možné podávat do 20. února

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou představili podrobnosti k přijímacímu řízení na střední školy pro letošní rok. K přijímačkám by se letos podle odhadů mělo dostavit přes sto tisíc deváťáků. Podle Beka jde o podobně silný ročník jako loni. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dodal, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol. Elektronický systém pro podávání přihlášek by se měl rodičům a dětem otevřít o půlnoci z 31. ledna na 1. února, řekla Rosůlková. Přihlášky bude možné podávat až do 20. února.
11:03Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
13:25Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Žáka, který se pokusil vystřelit na učitelku, poslal soud do diagnostického ústavu

Třináctiletý chlapec, který se v pondělí pokusil vystřelit na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, je umístěný v diagnostickém ústavu. Nařídil to soud. Policie případ vyšetřuje pro podezření z pokusu o vraždu, a to jako takzvaně čin jinak trestný.
12:07Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Reportéři ČT: Podnikatel s nelegálními billboardy se měl podílet na únosech a vraždách

Firma Eurobillboard zaplavuje Česko nelegálními billboardy. Slovenský podnikatel Anton Fischer, který za firmou stojí, zároveň čelí trestnímu stíhání za napadení lidí, kteří jeho plochy odstraňovali. Teď se navíc ukázalo, že Fischer se měl kdysi pod jiným jménem podílet v bratislavském podsvětí na vážných zločinech včetně únosů a vražd. Za podezřelých okolností ale získal novou identitu. Stal se takzvaným chráněným svědkem, když svědčil proti ostatním obžalovaným. Pro Reportéry ČT natáčel Jan Moláček.
před 12 hhodinami
Načítání...