Uctít památku smrti svatého Václava se vydaly tisíce lidí po celém Česku

Stará Boleslav - Česká republika si dnes připomněla smrt svatého Václava. Po celé zemi se sloužily mše. Tu nejvýznamnější, ve Staré Boleslavi, kde byl český patron zavražděn, navštívilo několik tisíc poutníků. Veřejnosti se otevřely i reprezentační prostory Pražského hradu. Návštěvníci tam mohli pohromadě vidět relikvie svatého Václava: přilbu, meč i drátěnou košili. Významným hostem staroboleslavské mše byl i mnichovský kardinál Reinhard Marx, který vyzval k pokračování smíření mezi Čechy a Němci a připomněl 75. výročí od podpisu Mnichovské dohody: „Násilí a bezpráví vsadilo těžké rány a zanechalo hořkost, všeho velice lituji…,“ řekl.

Na slavnostní poutní mši na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi zavítalo několik tisíc lidí. Pražský arcibiskup Dominik Duka, který mši za slunečného počasí sloužil, vyzdvihl odkaz světce a přirovnal Starou Boleslav k významným poutním místům ve světě. Ve své řeči připomněl, že letošní mše se koná v roce, kdy se připomíná 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Více o Dni české státnosti zde

Svatováclavské mše se sloužily ve stovkách kostelů po celé republice, ta nejvýznamnější ve Staré Boleslavi, kde byl Václav podle legendy v roce 935 na popud svého bratra zavražděn. Už včera sem přenesli ostatky knížete.

„My si uvědomujeme, že tento panovník vstoupil do dějin, vytvořil tradici české státnosti a do jisté míry i českého národa. Jeho vláda je chápána jako vláda panovníka spravedlivého a milosrdného,“ vysvětluje kardinál Duka.

Historici oznámili objevení poslední chybějící relikvie svatého Václava. Jde o část jeho praporce - po přilbě, meči a kroužkové zbroji jde o poslední část výzbroje, o které se v souvislosti s národním patronem zmiňují prameny. Historici jeho zbytek, křížek z železných kroužků, nalezli na praporci jiného světce - svatého Jiří.

Hodnota relikvií je v tom, že připomínají svatého Václava ani ne tolik jako náboženského světce, ale jako věčného panovníka českých zemí. Dnes jsou mimořádně vystaveny pro veřejnost v Janákově hale ve středním traktu Pražského hradu.

Na svatováclavskou pouť nepřijel kvůli soukromému programu a dnešní oslavě 69. narozenin prezident Miloš Zeman, který tak nepokračuje v tradici svého předchůdce Václava Klause, jenž se pouti v posledních letech účastnil. Chyběl tentokrát i Klaus, který podle svého webu je pracovně v USA. Letošním významným hostem byl však mnichovský kardinál Reinhard Marx.

„Kardinál Marx je součástí sboru osmi kardinálů, které papež František jmenoval jako své nejužší poradní kolegium,“ doplňuje páter Vladimír Málek. Německý kardinál při mši vyzval k pokračování smíření mezi Čechy a Němci a připomněl 75. výročí od podpisu mnichovské dohody, která znamenala okupaci Československa. Vysloužil si za to obrovský potlesk přítomných.

„Násilí a bezpráví vsadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a velice se mě to dotýká,“ řekl Marx.

Václava náckům nedáme vs. Svatováclavská manifestace

V centru Prahy se sešly na pokojném shromáždění zhruba čtyři desítky lidí. Akce Václava náckům nedáme byla odpovědí na Svatováclavskou manifestaci pořádanou dnes Autonomními nacionalisty ve stejné době na Václavském náměstí. Hlavním tématem byl boj proti zneužívání svatého Václava k hlásání etnické a skupinové nenávisti a proti podněcování protiromských nálad. K žádným střetům mezi oběma tábory nedošlo.

„Chtějí-li se neonacisté hlásit ke svatému Václavu, ať se hlásí k jeho hodnotám. Nechceme, aby ve jménu svatého Václava zněla nenávist a vylučování,“ řekl profesor Martin Putna, který své vystoupení zakončil zvoláním „Vyžeňme fašisty!“

  • Svatováclavská manifestace zdroj: ČTK
  • Svatováclavská manifestace zdroj: ČTK

Svátek sv. Václava využili i příznivci Pussy Riot

Zhruba tisícovka příznivců vězněných členek ruské punkové skupiny Pussy Riot a techna se sešlo před ruskou ambasádou v Praze. Jde o pouliční párty, jejíž slogan zní „Svatý Václave, vyžeň kapitalisty a fašisty!“. Podle organizátorů odkazuje právě na píseň Pussy Riot, která stála za jejich uvězněním.

„Svoboda je nedělitelná, a pokud ji nepodpoříme aktuálně v Rusku, bude tím ohrožena i u nás. Kdo přihlíží zvůli ruských vládců, posiluje i vládce domácí. Svobodu Pussy Riot,“ říká mluvčí karnevalu Do it Yourself (DIY) Bohumil Spálený.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Macinka chce znovu otevřít téma přesunu ambasády do Jeruzaléma

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) by rád znovu otevřel diskuzi o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Macinka to řekl v úterý během návštěvy Izraele po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem. Šéf diplomacie židovského státu označil Macinku za přítele a Česko za jednoho z největších přátel Izraele na světě. Macinka se Sa'arem se rovněž poklonili obětem holocaustu v památníku Jad vašem během dne Jom ha-šoa (Den holocaustu a hrdinství).
18:01Aktualizovánopřed 54 mminutami

ŽivěSněmovna potvrdila stav legislativní nouze pro projednání zákona o regulaci cen paliv

Sněmovna odpoledne potvrdila hlasy koalice stav legislativní nouze, který vyhlásil v pondělí předseda dolní komory Tomio Okamura (SPD) pro projednání návrhu zákona o vládní regulaci cen pohonných hmot. Kabinet zdůvodnil žádost o zrychlené projednání především snahou zabránit hospodářským škodám státu. Neúspěšně to zpochybňovali zástupci opozice. Debata vyplnila zhruba 2,5 hodiny. Následně celkem po přibližně šesti hodinách od začátku úterní schůze poslanci schválili její program. Koalice prosadila už v úvodu možnost nočního jednání dolní komory.
04:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
před 2 hhodinami

ČT a ČRo mají od příštího roku místo poplatků dostávat peníze ze státního rozpočtu, řekl Klempíř

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) společně s dalšími představiteli vládní koalice představil zákon týkající se zrušení rozhlasových a televizních poplatků. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) dostanou podle Klempíře místo výnosu z poplatků od příštího roku dohromady 7,8 miliardy korun ze státního rozpočtu. Financování bude samostatnou kapitolou státního rozpočtu a bude pravidelně valorizované o inflaci, maximálně o pět procent.
14:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nemá to určovat aparát za zdmi úřadu, řekl Kupka k návrhu vlády na regulaci cen paliv

„Je to opravdu nástroj socialistického plánování, jak jsme to zažili. Ceny přece nemá určovat aparát vlády za zdmi nějakého úřadu. Ceny mají reagovat na reálný vývoj na trhu,“ řekl předseda ODS Martin Kupka k návrhu vlády na regulaci cen pohonných hmot. Kupka sdělil, že lepší volbou je snížení spotřební daně, a připomněl, že jeho strana to navrhla již 10. března, ale kabinet podle něj zaspal. „Je jasné, že se vysoké ceny (paliv) budou promítat dál do cen potravin,“ dodal. Moderátor Daniel Takáč se Kupky v Interview ČT24 zeptal i na vládní návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. „Je potřeba uchránit především nezávislost těchto médií,“ sdělil lídr občanských demokratů.
před 2 hhodinami

Reportéři ČT mapovali, jak náměstci ministrů šíří kremelskou propagandu

Na vlivných i politicky významných postech na některých ministerstvech jsou lidé, kteří se podílejí na legitimizaci kremelské propagandy. Šíří informace ze zdrojů, které jsou podle tajných služeb přímo napojené na Rusko, a jsou tak bezpečnostním rizikem, když otevřeně míří proti českým zájmům. Takovým na Kreml přímo napojeným zdrojům někteří politici také poskytují rozhovory. Reportéři ČT zjišťovali, jak to vysvětlují a co na to jejich nadřízení ministři. Natáčeli Ondřej Golis a Jana Neumannová.
před 4 hhodinami

Vláda na středu zvýší cenové stropy paliv

Maximální ceny paliv, které určuje stát, ve středu vzrostou. Benzin bude možné prodávat za 42,10 koruny za litr, o 43 haléřů dráž než v úterý. Maximální cena nafty se zvýší o 64 haléřů na 45 korun za litr. Vyplývá to z cenového věstníku, který během odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí. Úřad denně stanovuje ceny od minulého týdne, měl by v tom pokračovat přinejmenším do konce měsíce.
před 7 hhodinami

ÚS vyhověl stížnosti Knížáka, justice musí znovu rozhodovat o rehabilitaci

Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti výtvarníka Milana Knížáka. Justice se musí znovu zabývat návrhem na jeho soudní rehabilitaci. Jde konkrétně o vazbu kvůli údajnému pokusu o poškozování zájmů Československa v cizině. Vazba trvala od 23. října 1974 do 7. února 1975. Za situace, kdy zákon umožňuje dvojí výklad, je zapotřebí zvolit ten, který je ve prospěch rehabilitace a nepřidává ke staré křivdě novou, plyne z nálezu. Jeho vyhlášení se Knížák osobně nezúčastnil.
13:46Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...