Účastníci nočního pochodu uctili památku parašutistů

Hostišová/České Budějovice - 104 nadšenců vyrazilo v noci na dnešek na pochod z Hostišové na Zlínsku do Bystřice pod Hostýnem. Trasou i vzpomínkovým aktem, který jí předcházel, si připomněly jeden z nejúspěšnějších výsadků na území protektorátu Čechy a Morava na konci druhé světové války. Na jihu Čech zase lidé uctili památku tří amerických pilotů sestřelených v polovině dubna 1945. Na jejich počest uspořádali pietní jízdu historických vojenských vozidel kolem Českých Budějovic.

Ve stopách skupiny Clay-Eva z Hostišové do Bystřice pod Hostýnem se už devátým rokem vydávají desítky lidí. Letos poprvé mohli návštěvníci vidět, jak seskok před osmašedesáti lety vypadal. Vzpomínkovou akci si nenechali ujít ani rodinní příslušníci četařů. „Otec nebyl moc mluvný. Na dětství si moc nevzpomínám, protože byl v komunistických kriminálech. Nicméně celá anabáze skupiny Clay je popsána v knize Eva volá Londýn,“ vzpomíná syn Čestmír Šikola.

Účastníci pochodu vyrazili krátce po osmé večer. Nejstaršímu muži bylo osmasedmdesát, nejstarší ženě dvaasedmdesát. Nejmladším účastníkem byl třináctiletý hoch z Třebětic na Kroměřížsku. Minimálně tříčlenné skupiny mohly jít z Hostišové na trasu dlouhou 36 kilometrů nebo z Rackové na pochod kratší o šest kilometrů. Konec bývá v obou případech v Bystřici pod Hostýnem, kam letos první týmy přišly už kolem 02:00. Účastníci, kteří si netroufají na delší trasy, absolvují symbolický šestikilometrový výšlap z Hostišové do Rackové. Letos jich ale bylo pouze pět. V cíli čekal všechny teplý čaj a chleba se sádlem. 

Antonín Bartoš, Čestmír Šikola a Jiří Štokman přistáli 13. dubna 1944 na poli u Hostišové. Do příprav k ozbrojenému povstání zapojili téměř celou východní a jihovýchodní Moravu. V září 1944 bylo připraveno jedenáct ploch pro přijetí výsadků zbraní. Ozbrojené povstání se sice nakonec neuskutečnilo, skupina přesto na Moravě působila prakticky až do konce války, byť řada jejích členů byla odhalena agenty gestapa a popravena. Hlavní přínos skupiny Clay-Eva spočívá ve zpravodajské činnosti. Jen radista Šikola v období od výsadku do osvobození přijal nejméně 250 a odeslal přes 800 radiogramů.

Pietní jízdou historických vojenských vozidel kolem Českých Budějovic dnes lidé uctili památku americké letky, která v dubnu 1945 pronásledovala německé letouny z Prahy k letišti u Českých Budějovic. Tam ale čekala početná protiletecká obrana. Dvacetiletý poručík Robert Whitehead zemřel 11. dubna. Osmadvacetiletý kapitán Raymod Reuter o šest dní později u Boršova. Stejný den si na Budějovicko přiletěl pro smrt také jednadvacetiletý poručík William Preddy.