Turecko má v Česku první honorární konzulát, konzulem se stal Pecina

Frýdek-Místek – Bývalý ministr vnitra Martin Pecina se stal honorárním konzulem pro Turecko. Jeho hlavním úkolem bude mapovat tureckou menšinu v regionu a podpora vzájemných obchodních vztahů. První turecký konzulát v České republice sídlí ve Frýdku-Místku, odkud Pecina pochází. Jmenování potvrdilo české ministerstvo zahraničí i turecká vláda ke dni 30. dubna.

„Máme za úkol zmapovat tureckou menšinu, která se na Ostravsku i v celém Moravskoslezském kraji pohybuje. Problém je, že se tady vyskytují i Kurdové, kteří se neorganizují přes tureckou ambasádu,“ uvedl Pecina. Odhaduje, že v Moravskoslezském kraji žijí desítky Turků. Jeho spolupracovníci už začali shromažďovat přesnější data o pobytu Turků v České republice. „Hlavním úkolem konzulátu ale bude především podporovat rozvoj vzájemných obchodních vztahů,“ řekl absolvent ostravské Vysoké školy báňské, někdejší člen ODS i ČSSD.

Nahrávám video
Rozhovor s Martinem Pecinou
Zdroj: ČT24

Pecinu zajímá především strojírenství, blízko má k holdingu Vítkovice Machinery Group v čele s Janem Světlíkem, kde dříve zastával vysoké manažerské funkce. Už v roce 2010 chválil turecké hospodářství, mimo jiné v souvislosti s kontraktem Vítkovic na stavbu elektrárny Adularia v Turecku. Z Vítkovic odešel do vlády Zemanova premiéra Jiřího Rusnoka, kde podruhé ve své kariéře zastával post ministra vnitra. Poté neúspěšně kandidoval za Zemanovce do sněmovny. Letos v únoru nastoupil jako obchodní ředitel strojírenské skupiny Alta se sídlem v Brně. Informace, že by měl být honorárním konzulem pro Turecko, zazněla na letošním Česko-tureckém podnikatelském fóru.

Turecko je jedna z nejdynamičtějších ekoenomik světa, říká Pecina

„Jsem velmi rád, že naše generace může být svědkem obrovského hospodářského rozvoje Turecka, které se stává jednou z nejdynamičtějších ekonomik světa. A jsem poctěn tím, že i já se dnes stávám součástí našich vzájemných obchodních vztahů,“ prohlásil Pecina při slavnostním otevření honorárního konzulátu ve Frýdku-Místku dne 1. května. Konzulát je otevřený dva dny v týdnu. „Úřední hodiny jsou ve středu dopoledne a v pátek odpoledny, kdy budu v úřadě i já,“ doplnil dnes Pecina.

Vedení Frýdku-Místku zřízení konzulátu vítá. „Město se tím zviditelní a věřím, že budeme profitovat i z nastartovaných podnikatelských aktivit a investic, i jiných forem spolupráce mezi oběma zeměmi,“ komentoval sociálnědemokratický primátor města Michal Pobucký zařazení Frýdku-Místku na diplomatickou mapu. Další turecký konzulát by se měl otevřít také v Brně.

Honorární konzul je čestná funkce, tedy neplacená, není spojená s diplomatickou imunitou, umožňuje ale obchodní aktivitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kriminalisté odhalili korupci u zkoušek pro revizní techniky

Ústečtí kriminalisté obvinili tři zaměstnance Technické inspekce České republiky (TIČR). Viní je z desítek nelegálně vydaných osvědčení pro revizní elektrotechniky a přijímání úplatků. Policisté zadrželi u jednoho z nich čtyři miliony korun v hotovosti.
před 1 hhodinou

Summit EU vyzval k zastavení útoků na energetiku v íránské válce. Řešil i povolenky

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie (EU) vyzvali k zastavení útoků na energetická zařízení v íránské válce, jejíž aktuální eskalace výrazně zvedá ceny ropy a plynu. Na summitu v Bruselu se zabývali i dopady konfliktu, zejména pokud jde o ceny energií. Lídři debatovali i o posilování konkurenceschopnosti EU. Český premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání prohlásil, že Evropská komise do června předloží návrh revize systému emisních povolenek.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoSpráva železnic opravila železniční zastávku, ke které roky nejezdí vlaky

Správa železnic opravila za půl milionu nádraží v Kostelci u Heřmanova Městce včetně perónu pro osobní dopravu. Na trati ale řadu let nejezdí žádné osobní vlaky a podle kraje ani v budoucnu jezdit nebudou. Zastávku nutně nepotřebuje ani starostka Kostelce u Heřmanova Městce Eva Jiráková (nestr). Od centra obce je vzdálená skoro kilometr. „My jednu zastávku máme. Na Písníku je zastávka, a tahle zastávka je trošku stranou,“ sdělila Jiráková. Správa železnic hájí rekonstrukci tím, že projekt vznikl v době, kdy ještě na trati provoz byl.
před 10 hhodinami

Klempíř odvolal šéfku Národní galerie Knastovou

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal generální ředitelku Národní galerie Praha (NGP) Alicji Knastovou. Odborná veřejnost ji kritizovala kvůli stylu komunikace či minimalistickému výstavnímu programu. Podle ministra galerie potřebuje výraznější odborný rozvoj a ambici posunout se mezi přední evropské instituce. NGP zatím povede dosavadní ředitelka sbírky starého umění Olga Kotková. Podle Deníku N hodlá ministerstvo v příštích měsících vypsat výběrové řízení na ředitele NGP.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoTrošku jsme zanedbali investování do obnovitelných zdrojů, připouští Schiller

Předseda senátního výboru pro záležitosti EU Jan Schiller (ANO) doufá, že se lídři zemí EU na probíhajícím summitu dohodnou na zastropování cen emisních povolenek. Podle něj je to krok, po kterém volá průmysl. Domnívá se, že Česko by mělo dostat výjimku ze systému povolenek pro řadu průmyslových odvětví. „Trošku jsme zanedbali investování do obnovitelných zdrojů, ale na druhou stranu nemáme takové možnosti jako země, které do toho investovaly,“ obhajuje tuzemskou pozici při vyjednávání. V Interview ČT24 odpovídal na otázky moderátora Jiřího Václavka i ohledně chystaných změn ekonomické legislativy EU, rozhodnutí premiéra Andreje Babiše (ANO) jet na summit NATO místo prezidenta Petra Pavla či rozpočtového určení daní.
před 11 hhodinami

Pavel: Babiš by na summitu asi dokázal lépe vysvětlit, proč Česko neplní závazky

Je zřejmě pravda, že premiér Andrej Babiš (ANO) by dokázal lépe vysvětlit důvody, proč Česko neplní své závazky k NATO, řekl prezident Petr Pavel k české účasti na červencovém summitu Severoatlantické aliance (NATO). Uvedl také, že o tom, že by na summit měl jet Babiš spolu s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé), nikoli on jako prezident, se dozvěděl ve středu z médií. Očekává, že s premiérem bude o věci ještě hovořit.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ropa i plyn dál zdražují, exportní přístav v Rudém moři přestal nakládat

Ceny ropy pokračují v růstu kvůli útokům na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent se krátce po 08:00 SEČ dostala nad 114 dolarů (přes 2400 korun) za barel, dopoledne už to bylo přes 119 dolarů (asi 2530 korun). Později o část zisků přišla, odpoledne se držela nad 110 dolary za barel. Navíc čelil útoku důležitý exportní bod na pobřeží Rudého moře – přístav Janbu, který dle Reuters následně přestal krátce surovinu nakládat. O třetinu poskočily ve čtvrtek ráno vzhůru i ceny plynu pro evropský trh. Následně lehce poklesly.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...