Systému stavebního řízení stále chybí propojení nové a původní verze

3 minuty
Události: Digitalizace stavebního řízení
Zdroj: ČT24

Úředníci a projektanti zkoušejí novinky v systémech digitalizovaného stavebního řízení, které přibyly páteční aktualizací systému. Podle nich povětšinou fungují. Podle vyjádření zástupců pražských městských částí, které získala ČTK, však systém i po aktualizaci vykazuje zásadní nedostatky. Úředníci čekají hlavně na propojení starého programu s novým, to by mělo být k dispozici na konci ledna.

Téměř půl roku se pracovníci stavebních úřadů sžívají s novým programem. V Praze 2 digitálně přijali stovky žádostí, dokázali je zpracovat ale jen díky původnímu systému. „Podařilo se to vyřídit s tím, že jsme použili starý systém jako pomocný,“ potvrdil vedoucí odboru výstavby Úřadu městské části Praha 2 Pavel Jelínek.

Od pátku, kdy proběhla aktualizace elektronického systému, mohou ověřovat dokumentaci tak, jak jim ukládá zákon. Než nastala digitalizace, ověřovali úředníci dokumentaci papírově, tedy prostřednictvím razítek, nyní budou používat elektronický podpis, vysvětluje Jelínek.

Nedůvěra v další fungování

„Teď existuje takové mezidobí, kdy se upravuje Informační systém stavebních řízení, kde pracují úředníci. A ten se bude upravovat do té doby, než nastane čas pro nový software,“ prozrazuje tajemník Úřadu městské části Praha 2 Michal Kopecký.

Projektanti tak dál budou muset pro zasílání dokumentace využívat Portál stavebníka. I ten má od pátku nové funkce. Projektant Tomáš Novotný si však zatím mnoha změn nevšiml a ani funkčnost se podle něj prakticky nezměnila. „Důležité by bylo, aby když se dokumentace podá na Portál stavebníka, tak aby doběhla na ten příslušný stavební úřad,“ zdůrazňuje.

Tomáš Novotný zatím nemá dobrou zkušenost ani důvěru v další fungování. Od července zadal digitálně zhruba deset žádostí.

Podobně to vnímají i někteří zástupci městských částí, které oslovila ČTK. „Způsob práce se dosud příliš nezměnil. Fungování systému je stále nekomfortní, pomalé, s duplicitním manuálním vyplňováním dat a nedořešeným doručováním neztotožněným osobám. Práce s databází je časově velmi náročná a vyhledávání dokumentů uživatelsky nepřívětivé. Uvítali bychom další významné úpravy,“ řekl například mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Ministerstvo pro místní rozvoj bude na zlepšení dál pracovat a do konce roku slibuje doplnit další funkce. Úředníci by pak měli mít možnost pracovat s novým systémem stejně jako se starým nejpozději od konce ledna. Původní a digitální systémy vzájemně propojí. Umožní to novela stavebního zákona, která byla minulý týden přijata Senátem a měla by začít platit od nového roku. Archivy jednotlivých stavebních úřadů by se tak v papírové podobě neměly dál rozrůstat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

SledujteUctění památky obětí druhé světové války v Terezíně

Na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku se koná tradiční tryzna. Oběti nacistické perzekuce u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války uctí politici, diplomati či skauti. Hlavní projev za účasti prezidenta Petra Pavla přednese premiér Petr Fiala (ODS). Za pamětníky promluví přeživší terezínského ghetta Fedor Gál. Po pietním shromáždění se od 12:30 v předsálí kina Malé pevnosti uskuteční hudební matiné v podání akademiků Vídeňské filharmonie.
10:53Aktualizovánopřed 6 mminutami

Hygienici zrušili karanténu kontaktům pacienta Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
09:01Aktualizovánopřed 22 mminutami

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 5 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 15 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 16 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 20 hhodinami
Načítání...