Systému stavebního řízení stále chybí propojení nové a původní verze

3 minuty
Události: Digitalizace stavebního řízení
Zdroj: ČT24

Úředníci a projektanti zkoušejí novinky v systémech digitalizovaného stavebního řízení, které přibyly páteční aktualizací systému. Podle nich povětšinou fungují. Podle vyjádření zástupců pražských městských částí, které získala ČTK, však systém i po aktualizaci vykazuje zásadní nedostatky. Úředníci čekají hlavně na propojení starého programu s novým, to by mělo být k dispozici na konci ledna.

Téměř půl roku se pracovníci stavebních úřadů sžívají s novým programem. V Praze 2 digitálně přijali stovky žádostí, dokázali je zpracovat ale jen díky původnímu systému. „Podařilo se to vyřídit s tím, že jsme použili starý systém jako pomocný,“ potvrdil vedoucí odboru výstavby Úřadu městské části Praha 2 Pavel Jelínek.

Od pátku, kdy proběhla aktualizace elektronického systému, mohou ověřovat dokumentaci tak, jak jim ukládá zákon. Než nastala digitalizace, ověřovali úředníci dokumentaci papírově, tedy prostřednictvím razítek, nyní budou používat elektronický podpis, vysvětluje Jelínek.

Nedůvěra v další fungování

„Teď existuje takové mezidobí, kdy se upravuje Informační systém stavebních řízení, kde pracují úředníci. A ten se bude upravovat do té doby, než nastane čas pro nový software,“ prozrazuje tajemník Úřadu městské části Praha 2 Michal Kopecký.

Projektanti tak dál budou muset pro zasílání dokumentace využívat Portál stavebníka. I ten má od pátku nové funkce. Projektant Tomáš Novotný si však zatím mnoha změn nevšiml a ani funkčnost se podle něj prakticky nezměnila. „Důležité by bylo, aby když se dokumentace podá na Portál stavebníka, tak aby doběhla na ten příslušný stavební úřad,“ zdůrazňuje.

Tomáš Novotný zatím nemá dobrou zkušenost ani důvěru v další fungování. Od července zadal digitálně zhruba deset žádostí.

Podobně to vnímají i někteří zástupci městských částí, které oslovila ČTK. „Způsob práce se dosud příliš nezměnil. Fungování systému je stále nekomfortní, pomalé, s duplicitním manuálním vyplňováním dat a nedořešeným doručováním neztotožněným osobám. Práce s databází je časově velmi náročná a vyhledávání dokumentů uživatelsky nepřívětivé. Uvítali bychom další významné úpravy,“ řekl například mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Ministerstvo pro místní rozvoj bude na zlepšení dál pracovat a do konce roku slibuje doplnit další funkce. Úředníci by pak měli mít možnost pracovat s novým systémem stejně jako se starým nejpozději od konce ledna. Původní a digitální systémy vzájemně propojí. Umožní to novela stavebního zákona, která byla minulý týden přijata Senátem a měla by začít platit od nového roku. Archivy jednotlivých stavebních úřadů by se tak v papírové podobě neměly dál rozrůstat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 3 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 4 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 5 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 5 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 7 hhodinami
Načítání...