STEM: ČSSD by podle průzkumu vyhrála volby nad ODS

Praha - Volby do Poslanecké sněmovny by počátkem prosince vyhrála podle průzkumu agentury STEM opoziční ČSSD, kterou by volilo 33,3 procenta lidí. Druhá ODS by dostala 24,5 procenta hlasů, zjistil průzkum, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Sociální demokracie tak dosáhla svého dlouhodobě nejlepšího výsledku, ODS naopak nejhoršího, uvedl STEM. Statistická chyba je podle STEM u větších stran 2,5 procenta, u menších 1,5 procenta.

Z preferencí STEM dále vyplývá, že KSČM by volilo 11,8 procenta, Stranu zelených 8,7 procenta a KDU-ČSL 6,2 procenta lidí. Postavení těchto stran označuje STEM i přes různé aféry za více méně stabilní.

K podobným výsledkům dospěly i průzkumy a modely jiných agentur, které zjišťují voličské nálady. V pomyslném žebříčku preferencí si občas mění místo jen zelení a lidovci, naopak pořadí ČSSD, ODS a KSČM se již delší dobu nemění.

Z prosincového průzkumu STEM vyplývá, že s výjimkou jednorázového listopadového výkyvu si ČSSD udržuje náskok před ODS od léta. ODS, která vyhrála loňské sněmovní volby, měla větší voličskou podporu do letošního června, kdy v průzkumu STEM dostala 29,3 procenta hlasů, zatímco ČSSD 27 procent.

Z ostatních tří stran, jež jsou nyní zastoupeny ve sněmovně, vzrostly za poslední měsíc jen preference lidovců, a to z listopadových 5,7 na prosincových 6,2 procenta hlasů. Naopak preference KSČM ve stejném období poklesly z 12,1 na 11,8 procenta a zelených z 9,4 na 8,7 procenta. Z dlouhodobého hlediska se ale nejedná o velké výkyvy.

Prosincový průzkum STEM dále zjistil, že současná vládní koalice ODS, lidovců a zelených by měla ve dvousetčlenné dolní komoře menšinu 92 křesel. Nyní jich má 100, přičemž některé důležité zákony prosazuje s pomocí dvou bývalých poslanců ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky, kteří sociální demokracii opustili.

Kdyby na základě prosincového modelu vznikla levicová koalice ČSSD a KSČM, měla by podle STEM většinu 108 hlasů. Případná koalice ČSSD, KDU-ČSL a zelených by jich měla 109.

Podle prosincového průzkumu STEM by ČSSD měla 81, ODS 64, KSČM 27, Strana zelených 18 a KDU-ČSL deset poslanců. Odchylka u všech stran činí dva mandáty. Teď má nejvíce poslanců ODS, a to 81. Následují ČSSD se 72, KSČM s 26, KDU-ČSL se 13 a Strana zelených se šesti poslanci. Melčák a Pohanka nejsou členy žádné parlamentní frakce.

STEM upozornil, že stranické preference nevyjadřují volební výsledek. Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tedy včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany, či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Jde o základní, hrubý údaj, kde podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou ze samotné povahy ukazatele nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb, vysvětluje STEM.

Prosincový průzkum STEM zjistil, že voleb se chce zúčastnit 51 procent občanů, 18 procent volit nechce a 31 procent není rozhodnuto. Ochota jít volit tak byla stejná jako minulý měsíc. Při volbách loni v červnu byla volební účast 64,5 procenta.

Průzkum STEM se konal ve dnech 3. až 10. prosince 2007. Bylo při něm dotázáno 1326 lidí starších 18 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 2 hhodinami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 3 hhodinami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 3 hhodinami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 11 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 12 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 12 hhodinami
Načítání...