Štědrý den plný tradic, včetně polévky v centru Prahy

Praha - Začíná čas vánoční, kdy lidé tráví čas s rodinou a společně dodržují spoustu vánočních zvyků. Pro naše předky byl přitom Štědrý den a večer nejvýznamnějším časem v roce. Do roku 1582 dokonce znamenal konec roku starého a začátek nového, proto byl spojený i s magií. Nový rok tak tehdy začínal právě na oslavu Narození Páně 25. prosince. V současnosti se ale zachoval už jen zlomek z vánočních tradic. K novým zvylostem patří i nalévání polévky na Staroměstském náměstí. Ke sběračce se již tradičně postavil pražský primátor - tentokrát se této role poprvé ujal nový šéf Prahy Bohuslav Svoboda.

Svoboda tak pokračuje ve štědrodenní tradici svých předchůdců. Rybí vývar začal rozlévat v 11:00, připraveno bylo celkem 2 000 porcí. I přes drobný déšť si na Staroměstské náměstí našly cestu stovky lidí, mezi nimi každoroční příchozí z řad Pražanů i zahraniční turisté. Od 21:00 si mohou přijít také poslechnout Rybovu Českou mši vánoční v podání orchestru Státní opery Praha a sólistů Národního divadla. Polévku si lidé přišli ochutnat také na Václavském náměstí, kde ji podává nový starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Nahrávám video

Nový primátor hodnotil svou štědrodenní premiéru pozitivně. Jaký pocit měl z přímého setkání s Pražany? „Je to přeci jenom sváteční čas a většinou je to s gratulací a přáním hezkých Vánoc. Těch porcí je 2000 a předpokládá se, že všechny rozdáme,“ dodal Svoboda, před jehož výdejním pultem stály už od 11:00 dlouhé fronty. Spolu s ním rozléval také první náměstek Karel Březina (ČSSD).

Polévka podávaná na Staroměstském náměstí byla připravena podle tradiční receptury. Základem je silný vývar z rybích hlav, doplněný masem a zeleninou, dále zahuštěný jikrami či mlíčím. v polévce nechybí ani nechybí máslová zásmažka a křupavé krutony.

Popřát šťastné Vánoce přišel ministr dopravy Vít Bárta zaměstnancům Českých drah na pražské hlavní nádraží. Prohlédl si řídicí středisko, kancelář výpravčích a informační centrum. Ocenil hlavně přestavbu nádražní haly. Podle něj by ale rekonstrukci potřebovaly i další prostory stanice. „České dráhy mají 1 200 nádraží. Toto je první, největší, a přesto není dostatečně zrekonstruované. Máme spoustu dalších nádraží, kde jsou na tom čeští občané ještě podstatně hůře než na hlavním nádraží, a s tím musíme něco dělat,“ uvedl Bárta.

Mezi starší tradice patří například tradice vánočního stromku, která dorazila do Čech teprve v 19. století z Německa. Dříve než stromky byly tradicí betlémy, které rozšířili Františkáni. Poprvé se vánoční stromek objevil v roce 1812 v Praze Libni v rodině bohatého měšťana. Kromě slavnostní štědrovečerní večeře, která má v různých zemích různou podobu, mnoha domácnostmi zní vánoční koledy a po večeři si hlavně děti rozbalují dárečky.

Zatímco v Česku, na Slovensku a v některých částech Evropy dostanou děti své dárky již dnes, v řadě dalších zemích najdou děti své dárečky až zítra ráno. Ne všude naděluje ježíšek, v anglosaských zemích nosí dárky Santa Claus.

K Štědrému večeru se pojí také řada dalších tradičních obyčejů, například schování kapří šupiny pod talíř, pouštění lodiček, rozkrajování jablka, klepání střevícem na kurník, barborky či lití olova. Právě rozkrojení červeného jablka se udrželo v mnohých domácnostech až do dnešních dnů - souvisí s věštěním budoucnosti. Červené jablko je dodnes na vánočním stole symbolikou nejen štěstí, zdraví, ale i erotiky, neboť je červené.

Stejně jako se dnes nemá odcházet od štědrovečerní večeře, aby se za rok opět sešla rodina u jednoho stolu, naši předci si toto zajišťovali tím, že kolem stolu dávali provaz nebo řetěz.

Lidé chodí více do kostela, populární jsou zejména půlnoční mše

V katolické církvi večer Štědrého dne představuje již začátek oslavy Narození Páně, která připadá na 25. prosince (tzv. vigilie). Proto den tradičně končí půlnoční mší, kde se zpívají koledy a kde začíná samotná církevní oslava narození Ježíše Krista. Nejznámějším hudebním ztvárněním tzv. „půlnoční“ je Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Do kostela tak dnes zamíří nejedna česká rodina. Návštěvu vnímají spíše jako tradici, než že by byli skutečně věřící.

Vánoční bohoslužby v katolických kostelích v Praze se budou konat kromě češtiny i v deseti dalších jazycích. Cizinci si mohou vybrat mše v angličtině, němčině, italštině, španělštině, francouzštině, latině, slovenštině, polštině, vietnamštině a korejštině. Přehled všech cizojazyčných bohoslužeb najdete na webových stránkách České biskupské konference.

Přehled vánočních bohoslužeb lze nalézt na stránkách Arcibiskupství pražského.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pomník v Lidicích potřebuje opravu, chybí ale peníze

Dominantou Památníku Lidice je už více než čtvrtstoletí sousoší dětí, které byly v souvislosti s vyhlazením Lidic nacisty zavražděny. Pomník je ale výrazně poničen vlivem počasí, sochy už dávno nevypadají tak, jak by měly. Potřeboval by rozsáhlou restaurátorskou péči, na tu ale památník nemá peníze.
před 3 hhodinami

VideoŘidiče čeká léto plné uzavírek. V Česku se staví a opravují stovky kilometrů silnic

V Česku se aktuálně staví a opravují stovky kilometrů dálnic, silnic i železnic. Rozsáhlé práce ale výrazně dopadají na provoz a řidiči se musí potýkat s kolonami, semafory i objížďkami na řadě hlavních tahů. Omezení komplikují dopravu například u rozestavěné D6, na křížení dálnic D1 a D2 v Brně, u budoucí D35 nebo na trase k polské hranici, kde vzniká poslední úsek D11. Další práce začnou během prázdnin, kdy se opravy na silnicích tradičně soustředí nejvíc.
před 4 hhodinami

Členové ODS se v otázce přijetí eura neshodnou

Místopředseda sněmovny a stínový ministr financí Jan Skopeček (ODS) je přesvědčen o tom, že zavedení eura má aktuálně víc nevýhod než výhod. Naopak podle místopředsedy ODS Pavla Drobila panují vhodné podmínky pro přijetí už delší dobu. Uvedl to s odkazem na stav českého průmyslu. Oba politici o tom debatovali na ideové konferenci ODS, kde zástupci strany prezentovali priority dalšího směřování.
před 7 hhodinami

VideoPolitické spektrum: Liberální aliance nezávislých občanů, ČSNS, Strana soukromníků ČR

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 13. června přijali Šimon Hlinovský (Liberální aliance nezávislých občanů), Michal Klusáček (Česká strana národně sociální) a Ladislav Linek (Strana soukromníků České republiky). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 9 hhodinami

Macinka: Vztahy s Čínou chceme normalizovat na úroveň ostatních evropských zemí

Vláda chce normalizovat vztahy s Čínou na úroveň ostatních evropských zemí, je to podstatné pro export českých firem. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Je podle něj ale potřeba zachovávat vůči Číně obezřetnost. Nedávná cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan podle Macinky mohla být interpretována jako vyjádření podpory nezávislosti ostrova.
před 10 hhodinami

Husák odchází z generálního štábu na velitelství NATO v Německu, píše iRozhlas

Dosavadní šéf Ředitelství zahraničních aktivit Generálního štábu Armády ČR Jan Husák odchází na jedno z velitelství Severoatlantické aliance (NATO) v Německu. Informoval o tom server iRozhlas, podle kterého bude radit s koordinací aktivit velitelství. Přidá se tak k hrstce Čechů sloužících v nejvyšších strukturách NATO, uvedl iRozhlas. Při té příležitosti bude Husákovi, nyní plukovníkovi, propůjčena hodnost brigádního generála. V pondělí o tom podle serveru má jednat vláda.
před 12 hhodinami

Lidé si připomněli 84. výročí vyhlazení obce Lidice

Lidé si připomněli 84 let od vyhlazení obce Lidice nacisty. Tradičního kladení květinových darů na hrob lidických mužů se zúčastnilo i několik přeživších dětí z Lidic a desítky představitelů institucí, organizací a spolků, mimo jiné i ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nacisté vesnici přepadli po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, ačkoli obec neměla s činem nic společného. Dne 10. června 1942 zastřelili 173 mužů, ženy odvezli do koncentračních táborů a většinu dětí zavraždili, nebo odvlekli na poněmčení.
před 14 hhodinami

Finský program proti šikaně pomáhá na více než stovce českých škol, připojí se další

Sto jedenáct českých škol už bojuje proti šikaně pomocí finského programu KiVa. Letos se k nim přidají přes dvě desítky dalších, uvedla organizace Schola Empirica, která KiVu v Česku koordinuje. Školy si od programu slibují zlepšení atmosféry i vztahů ve třídě mezi žáky. Finská metoda stojí na třech pilířích – prevenci, intervenci a monitorování. Rozšířila se už do téměř třiceti zemí světa.
před 14 hhodinami
Načítání...