Štěch a Antl podávají stížnost kvůli amnestii, Kubera to má za předvolební kampaň

Praha - Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se senátorem Miroslavem Antlem (za ČSSD) požadují přezkoumat odmítnutí trestního oznámení, které už dříve podali na premiéra v demisi Petra Nečase. Podle nich zneužil pravomoc úřední osoby, když nenechal ve vládě projednat návrh na novoroční amnestii. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 jejich oznámení v dubnu odložilo.

„Stále se domníváme, že předseda vlády znemožnil posouzení dopadu amnestie tím, že tento návrh nenechal projednat ve vládě a tím překročil svou pravomoc a rezignoval na úlohu ústavní pojistky,“ uvedl Štěch. Podle něj amnestie způsobila mnoho zla řadě občanů. 

Šéf ústavně-právního výboru Antl argumentuje tím, že obvodní státní zastupitelství mělo věc nechat prošetřit, a ne ji hned zamítnout. Zmínil také nedávné zatýkání několika bývalých poslanců a dalších lidí, což chápe jako aktivizaci státního zastupitelství a plnění povinností. „Jsem rád, že je plní i ve vztahu k ústavním činitelům, i těm nejvyšším – proto doufám, že se v tuto chvíli změní náhled státního zastupitelství na naše podání,“ vysvětlil Antl důvod podání.

Kubera: Je to mediální hra

Žádost adresovali městskému státnímu zastupitelství v Praze. Žalobci z Prahy 1 o odložení Štěchova a Antlova podání rozhodli kvůli tomu, že „zákon striktně neukládá, aby předseda vlády projednával záležitosti tohoto obsahu s vládou“. Podle Štěcha je to ale problematické zjednodušení, neboť vláda je podle ústavy za provedení amnestie odpovědná, a měla by tedy s ní být předem seznámena. Štěch a Antl poukazovali na to, že Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace s Kanceláří prezidenta republiky ohledně amnestie, a také členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali.

Šéf senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera se ale domnívá, že Štěchova a Antlova stížnost je jen součást předvolební kampaně. „Podle mého názoru žádnou takovou povinnost neměl, on kontrasignoval správně, bylo to tak ve všech minulých amnestiích. Myslím, že to je mediální hra, nemá to racionální základ,“ uvedl ve Studiu ČT24.   

Trestní oznámení na Nečase podala v minulosti také skupina lidí kolem miliardáře Karla Janečka. Podle nich mohl předseda vlády podpisem amnestie zneužít pravomoc nebo se dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Skupina senátorů podala před časem Ústavnímu soudu návrh na zrušení části amnestie, ale neuspěla. Stejně tak žalobu na bývalého prezidenta Václava Klause pro velezradu Ústavní soud neprojednal a řízení zastavil, neuspěl ani návrh Městského soudu v Praze na zrušení celé amnestie.

Klaus vyhlásil amnestii na Nový rok u příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. Prominul nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody, které byly uloženy do konce loňského roku a nepřevyšují jeden rok v cele. Amnestie se týkala také trestů odnětí svobody u lidí, kterým letos bude 75 let a délka jejich trestu nepřesáhla deset let.

Největší kontroverze vyvolalo ustanovení, podle nějž Klaus zastavil pravomocně neskončené trestní stíhání, od jehož zahájení k 1. lednu uplynulo více než osm let. Nařízení se dotýkalo trestných činů se sazbou nepřevyšující desetileté odnětí svobody i několika velkých hospodářských kauz. Klaus se proti výhradám vyvolaným amnestií několikrát ohradil a označil je za kampaň proti své osobě. Rovněž se dlouhou dobu probíralo autorství amnestie, Klaus k tomu několikrát řekl, že autorem je on sám.

Z českých věznic bylo v důsledku amnestie propuštěno zhruba šest a půl tisíce odsouzených. Plošná milost se vztahuje také na tisíce nepodmíněných a alternativních trestů. Na základě aboličního článku byla do konce března zastavena trestní stíhání 757 lidí v 415 kauzách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Výročí Jana Husa si připomněli v Betlémské kapli i Husinci

V Česku se v neděli připomíná výročí mučednické smrti mistra Jana Husa, který byl pro své názory před 610 lety v německé Kostnici upálen. V den státního svátku se konala například slavnostní bohoslužba v Betlémské kapli, kde Hus kázal.
před 1 hhodinou

Na Moravě hrozí večer silné bouřky

V jihovýchodní polovině Česka večer a v noci hrozí bouřky, na Moravě mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou přívalové srážky a nárazový vítr. Během noci budou bouřky slábnout. Meteorologové rovněž rozšířili varování před vysokými teplotami, vedle Moravy a Slezska mohou odpoledne vystoupat teploty nad 31 stupňů Celsia i ve středních a východních Čechách.
před 5 hhodinami

Nebezpečného vybržďování se řidiči dopouštějí stále častěji

Jeden z nejnebezpečnějších přestupků na silnicích je takzvané vybržďování. Podle psychologů počet lidí, kteří se takto chovají za volantem, roste. Ministerstvo dopravy i kvůli tomu uvažuje o uzákonění povinného minimálního odstupu. Jen vloni se kvůli nedodržení vzdálenosti mezi auty stalo téměř pět tisíc nehod.
před 12 hhodinami

Jak je to s poplatky za televizi a rozhlas?

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 13 hhodinami

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 22 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Před 35 lety si Češi a Slováci zvolili posledního společného prezidenta

Před pětatřiceti lety, tedy 5. července 1990, byl Václav Havel zvolen prezidentem České a Slovenské federativní republiky a zároveň poslední hlavou společného státu. Ve funkci skončil předčasně o dva roky později. V den, kdy Slováci přijali deklaraci o nezávislosti.
před 22 hhodinami
Načítání...