Soudy prý v minulých letech neřešily velké případy korupce

Praha - Soudy prý v minulých letech řešily spíše malé úplatkářské kauzy, velká sofistikovaná korupce se před trestními tribunály ocitla jen v omezené míře. Vyplývá to z analýzy 233 soudních rozhodnutí z let 2007-2009, kterou provedla organizace Transparency International (TI). Podle vicepremiérky pro potírání korupce Karolíny Peake (VV) by teď měla TI vypracovat i návaznou analýzu i za léta 2010-2012, její výsledky pak chce Peake použít při rozhodování o kompetencích připravovaného speciálního státního zastupitelství pro potírání korupce, které by mělo začít fungovat v polovině příštího roku.

Soudy podle analýzy postupovaly v souladu se zákony a ustálenou judikaturou. Pokud se rozhodnutí výrazně odchýlila od ustálené praxe, šlo ale obvykle o případy závažnější korupce - soudy podle TI ukládaly nepřiměřeně nízké sankce. Tresty převážně výchovné povahy byly ukládány v dolních sazbách, a to prý i v závažnějších případech. Pokud se objevilo přísné prvoinstanční rozhodnutí, soud vyšší instance ho většinou zrušil jako přísný.

Jako příklad uvedla TI případ lékaře, který opakovaně žádal o úplatek, vyšší instance mu ale uložila jen pokutu. „Když se podíváte na ty ukládané tresty, tak nepoznáte podle jejich výše, jestli se jedná o vážný případ, nebo méně závažný. V té nízké diferenciaci trestů je podle nás největší problém,“ uvedla na brífinku právnička TI Radka Pavlišová.

Podle analýzy hrály v závažnějších případech úplatkářství podstatnou roli odposlechy a záznamy ze sledování. „Tam se objevují pochybení, která vedou ke zprošťovacím rozsudkům,“ dodala Pavlišová. Nejčastějším případem, který soudy v rámci úplatkářství řešily, prý bylo pochybení dopravního policisty, který za úplatek „přehlédl“ přestupek.      

Peake chce výsledky analýzy použít i při vyjednávání o kompetencích nového specializovaného státního zastupitelství pro potírání korupce. Na Slovensku řeší úplně všechny trestné činy týkající se úplatkářství a podle Peake je otázkou, zda by to neoslabovalo tah po sofistikované korupci. „Z této analýzy vyplývá, že ty drobné korupční trestné činy se už daří odhalovat, tak to speciální státní zastupitelství by se spíše mělo zaměřit na vyšší korupci,“ uvedla na brífinku Peake. Vláda prý také podniká kroky, jak bránit velké korupci, kterou soudy dosud neřešily. K tomu, aby se podařilo chytnout i „velké ryby“, může podle Peake pomoct například zavedení institutu korunního svědka.