Soud rozhodl o lékařce, která neposkytla pomoc bezdomovci

Olomouc - Osmi měsíci vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců potrestal olomoucký okresní soud lékařku, která neposkytla lékařskou pomoc bezdomovci. V lednu loňského roku ho dostatečně nevyšetřila a muž po několika hodinách zemřel na následky rozsáhlého zápalu plic před bránou olomoucké Fakultní nemocnice.

Čtyřiapadesátiletého bezdomovce Lubomíra Spurného tehdy během dne přivezla do nemocnice dvakrát za sebou záchranná služba. Lékařka, která pracovala na urgentním příjmu bez atestace, muže vyšetřila a nezjistila žádné závažné onemocnění. Nechala ho proto z nemocnice vyvést ochrankou v kolečkovém křesle.

Podle soudu měla lékařka rozpoznat závažnost a rozsah onemocnění. Posudek znalců poukazuje na nemožnost prokázat souvislost s postupem lékařky a smrtí pacienta. Muž by totiž patrně zemřel i v případě, že by mu byla poskytnuta okamžitá odborná pomoc.

Obhájci lékařky poukazovali na to, že bezdomovce řádně vyšetřila v rámci své neurologické specializace. Z pohledu neurologa pacient žádné problémy neměl a na otázku, co ho trápí, uvedl pouze svědění. Podle právních zástupců lékařka neměla klíčové informace a tudíž nemohla vědět o problémech s plícemi. Soud ale jejich argumenty nepřijal s tím, že závažnost stavu by poznal i laik. Pokud to pozná laik, „tím spíše je nutno klást tuto povinnost lékaři, i když si na bolesti nestěžoval,“ řekl soudce Petr Bednář.