Sobotka: České referendum o setrvání v EU nebude

Předseda vlády Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce odmítl debaty o možnosti vypsat referendum k setrvání Česka v Evropské unii. V posledních dnech tuto možnost nadnesl prezident Miloš Zeman. Podle premiéra ale zemi poškozuje už jen podobná diskuse.

„Otevírání této diskuse by už samo o sobě Česko jenom poškodilo,“ prohlásil předseda vlády v polední diskusi s Václavem Moravcem. „Jako Češi jsme skeptici, ale zároveň jsme racionální a pragmatičtí a členství v EU nám přináší nepopiratelné výhody a je v národním zájmu. Naše vláda nebude dělat referendum o vystupování z Evropské unie ani NATO.“

Debata o možnosti vypsání referenda k případnému czexitu se na politické scéně objevuje opakovaně. V květnu poslanci schválili, že se budou zabývat návrhem ústavního zákona o unijním plebiscitu, který předložilo opoziční hnutí Úsvit, minulý týden pak podobné debaty aktualizovalo rozhodnutí britských voličů, kteří se ve všelidovém hlasování rozhodli o odchodu Spojeného království z evropského společenství.

O referendum by stál Zeman

Prezident Miloš Zeman následně během své návštěvy Bystřice nad Pernštejnem prohlásil, že podporuje přijetí zákona o celostátním referendu a bránit nehodlá ani hlasování o setrvání v euroatlantických strukturách. „Nesouhlasím s těmi, kdo jsou pro vystoupení z Evropské unie. Ale udělám všechno pro to, aby bylo referendum a aby se v něm mohli vyjádřit. A totéž k vystoupení z NATO,“ řekl doslova.

Takovou možnost ale předseda vlády odmítá. „Bylo by to proti pracovním místům, proti sociálním jistotám, proti podnikatelům v České republice, proti bezpečnosti lidí,“ prohlásil. „Když se podíváme na naše dějiny, a na to, jak naši pradědové nesmyslně umírali v první světové válce a co přinesla druhá světová válka, vidíme, že Evropská unie je důležitá pojistka.“

Sobotka čeká proměnu v přístupu Evropské komise

Podle premiéra je nezbytné posílit důvěru občanů v Evropskou unii, na čemž se shodl i se svým slovenským protějškem Robertem Ficem, jenž byl rovněž hostem Otázek. „Když občané sledovali, jak dlouho Evropě trvalo, než v oblasti západního Balkánu zastavila nelegální migraci, získali pocit, že nepřispívá k jejich bezpečnosti a že naopak může jejich bezpečnost zhoršit,“ uvedl český premiér.

Za podstatnou považuje i proměnu fungování Evropské komise, která by podle něj měla členským státům spíš naslouchat, než mentorovat, a která podle Sobotky v současnosti nerespektuje rozhodnutí národních států z Evropské rady.

„Jestliže jsme opakovaně přijali závěr, že povinné kvóty (ve věci migrace – pozn. red.) nebudou, není možné, aby Evropská komise předložila legislativní návrhy, které jsou s názorem Rady v zásadním rozporu. Evropská rada nemůže být upozaďovaná politickými dohodami mezi komisí a Evropským parlamentem,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Částí Česka přecházejí silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka od úterního odpoledne přecházejí od západu silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. K večeru budou bouře pokračovat na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:25Aktualizovánopřed 34 mminutami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 1 hhodinou

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 4 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 6 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 10 hhodinami
Načítání...