Snopková, která seděla za vytunelování Liberty, byla propuštěna z vězení

Praha - Barbora Snopková, bývalá poradkyně ministra financí, byla minulý pátek podmínečně propuštěna z vězení. Její propuštění navrhl ředitel ruzyňské věznice. Snopková si za mřížemi odpykávala, spolu s bývalým sociálnědemokratickým ministrem financí Ivo Svobodou, trest za vytunelování mělnické firmy na kočárky Liberta. V únoru 2005 byla Snopková pravomocně odsouzena na pět let. Svoboda, který nastoupil do výkonu trestu o tři měsíce později než jeho exporadkyně, zatím ve vězení zůstává.

Svoboda, ministr financí v Zemanově vládě a místopředseda ČSSD, měli se Snopkovou na starost stranickou pokladnu ČSSD. Odsouzeni byli ale za trestnou činnost z let 1996 až 1998, kdy stáli v čele mělnické továrny na kočárky.

Pětiletý trest za podvod a znevýhodňování věřitele

Dvojice se - jak zněl rozsudek - dopustila podvodu a zvýhodňování věřitele, Snopková navíc porušila povinnosti v řízení o konkurzu. Soud jim uložil trest na spodní hranici sazby - vzhledem k jejich malé společenské nebezpečnosti a dosavadní bezúhonnosti - a pokutu ve výši dvě stě tisíc korun. Za zvýhodňování věřitele byl odsouzen i syn Snopkové Stanislav Kratochvíl, dostal podmíněný trest.

V roce 1996 vylákali Svoboda se Snopkovou od IPB šest milionů korun, které měly použít na provoz Liberty. Ve skutečnosti je ale potřebovali na splacení své firmy Omnia. Navíc po vyhlášení konkurzu na Libertu prodali její nemovitosti za milion korun, z peněz ale vyplatili jen několik desítek věřitelů. Snopková také jako likvidátorka nepředala správci konkurzní podstaty účetní knihy, čímž porušila povinnost v řízení o konkurzu.

Kdo byl ještě souzen z polistopadových ministrů?

Marie Součková (ČSSD) - Bývalá ministryně zdravotnictví čelí obžalobě kvůli údajně nevýhodné smlouvě mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human. Součková byla u obvodního soudu už třikrát osvobozena, městský stoud ale v červenci vrátil případ k novému projednání.

Vladimír Mlynář (US-DEU) - Bývalý ministr informatiky byl stíhán kvůli založení společnosti Testcom servis, které svěřil portál veřejné správy. Byl obviněn mimo jiné ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Prvoinstanční soud Mlynářovi vyměřil 5,5 roku vězení, pražský vrchní soud jej ale osvobodil. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká ale podala odvolání.

Vydáno pod