Samizdatové Lidové noviny jsou na internetu

Praha - Sbírku samizdatových Lidových novin (LN) na své stránky umístil stejnojmenný deník ke dvacátému výročí svého obnovení. Články a komentáře českého disentu, tedy Václava Havla, Jiřího Rumla nebo Ladislava Hejdánka z let 1988 a 1989 jsou tak přístupné na internetu.

Samizdatové LN existovaly v letech 1988 – 1989. Během dvou let vyšlo téměř 600 stránek o domácí a zahraniční politice bez příkras a kontroly komunistického režimu. „Opoziční hnutí vůči komunistickému režimu se dostalo na vyšší úroveň. Už byla potřeba vytvořit vlastní tištěnou informační platformu, která by lidi spojovala i na jiné úrovni, než byla pouhá verbální a společenská,“ osvětluje jednu z příčin vzniku samizdatových LN historik Jiří Pernes.

„Redakce byla vlastně virtuální, protože podepsáni pod novinami byli můj otec a Rudolf Zeman. Scházeli se většinou u nás doma, nebo někde u přátel, kam jim novináři nosili příspěvky,“ popisuje chod samizdatových „lidovek“ syn jejich šéfredaktora, Jan Ruml. Do samizdatových LN psali například Václav Havel, Jiří Dientsbier nebo Miro Kusý. Témata článků byla plánována dlouho dopředu a noviny měly i své fotografy.

Jak ale zmiňuje senátor a člen redakční rady samizdatových LN Petr Pithart (KDU-ČSL), myšlenka navázat na prvorepublikové Lidové noviny český disent napadla už v roce 1968. „Byl připraven odpolední komentovaný deník typu Le Monde. Měl úplnou redakci, a sehnali jsme i peníze na rotačky.“ Pak ale přišel 21. srpen a vše bylo ztraceno. Celých dalších dvacet let poté trvalo, než se redakce opět obnovila. A po dvaceti letech od prvního vydání v roce 1988 prošly Lidové noviny dalšími změnami, například už nejsou české, vlastní je totiž německý koncern.

Podle Unie vydavatelů jsou Lidové noviny šestým nejčtenějším celostátním deníkem, když si jeho stránky denně rozevře na 230 tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Langweilův model hlavního města se vrátí do Muzea Prahy

Unikátní Langweilův 3D model hlavního města se už v polovině letošního roku vrátí do zrekonstruované historické budovy Muzea Prahy. Posledních pět let byl rozložený v krabicích a uložený v depozitáři. Nyní ho odborníci vyčistili a udělali drobné opravy. Návštěvníci ho budou moci spatřit v jedenácti válcových vitrínách, které budou tematicky spojovat jednotlivé díly modelu tak, aby si ho mohli prohlédnout ze všech stran.
před 54 mminutami

Naše strany nám naslouchají, shodli se mladí politici

Zástupci mladé generace politiků se v Devadesátce ČT24 shodli, že jim starší kolegové z jejich stran naslouchají a že odraz vzájemné debaty vidí i v některých veřejných vyjádřeních stranických kolegů. Představitelé Mladé ODS, Mladých lidovců, Mladého ANO a Mladého Pirátstva se v pořadu vyjadřovali také k inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a k možným dopadům jeho politiky.
před 1 hhodinou

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 1 hhodinou

Vyměnit řidičský průkaz si letos bude muset více než půl milionu lidí

Více než 666 tisícům lidí letos skončí platnost řidičského průkazu, je to asi o 230 tisíc více než v loňském roce. Pokud chtějí řidiči jezdit dále, musejí si doklad vyměnit, a to buď osobně na úřadu, nebo on-line prostřednictvím Portálu dopravy, kam se stačí přihlásit například přes bankovní identitu. Průkaz je však i tak potřeba si vyzvednout osobně na úřadě, což by se ale od července mělo změnit. Ministerstvo dopravy totiž nabídne doručování dokladů do výdejních míst nebo výdejních boxů.
před 2 hhodinami

Před 95 lety začal semafor řídit českou dopravu

Před 95 lety začal dopravu na Václavském náměstí v Praze hlídat první automatický semafor, řidiči si tak museli zvykat na nová pravidla silničního provozu. Do té doby byla doprava řízena pouze pokyny strážníka a od roku 1927 také ručně přepínanými semafory. Už od počátku řidiči automatické semafory kritizovali – ať už kvůli tomu, že nestihnou projet, nebo že zbytečně stojí. Nyní funguje většina semaforů v takzvaném dynamickém režimu. Do budoucna by semafory mohly být ještě chytřejší, a to díky zapojení umělé inteligence.
před 9 hhodinami

Sněmovna přerušila druhé kolo debaty o zákonu o digitální ekonomice

Sněmovna v úterý přerušila druhé čtení vládního návrhu zákona o digitální ekonomice. Návrh čelil kritice ze strany opozičního hnutí ANO, jeho předseda Andrej Babiš řekl, že jde o pokus o omezení slova. Sněmovna nedokončila ani schvalování přísnějších pravidel pro financování volebních kampaní. ANO a SPD by chtěla ze zákona odstranit ustanovení o sankci až dvou milionů korun za zveřejnění nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace o kandidující volební straně nebo o jejím kandidátovi.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 11 hhodinami

Exkluzivní rozhovor s učitelkou z Rudolfova. Postavila se žákovi, který se snažil střílet

Možné tragédii na základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, kde se v pondělí třináctiletý žák pokusil vystřelit na učitelku ve třídě, zabránila pohotová reakce pedagožky, která podle svých slov „zachovala chladnou hlavu“. Policisté oceňují postup školy, kdy byli učitelé proškoleni a věděli, jak v takové situaci reagovat a postupovat. Zájem o podobná školení a nácvik krizových událostí mezi školami roste.
před 12 hhodinami
Načítání...