Reportéři ČT: Manželé přišli o úspory koupí neexistujícího domu

Praha - Realitní kancelář Avareal zprostředkovala rodině Patových koupi domu, který právně neexistuje. Manželé Patovi snili o vlastním domku a po narození dcery se rozhodli z panelového bytu přestěhovat. Přes internet nalezený objekt si osobně prohlédli a protože se jim zamlouval, podepsali s majitelem kupní smlouvu. Následný posudek soudního znalce ale zjistil, že dotyčný domek nestojí tam, kde stát má. Kauze se věnovali také reportéři ČT.

Podle soudního znalce měl být předmětem ocenění dům č.p. 100. Ovšem na označeném pozemku žádný dům nebyl. Manželé Patovi náhle neměli co koupit. „Dům nebyl a pozemky jsme nechtěli,“ říká Iveta Patová. Stavba, kterou ve skutečnosti manželé viděli a chtěli koupit, stojí o dvě parcely výš, než uvedla zprostředkující realitní kancelář, a není zapsaná v katastru. Soudní znalec upozornil, že by mohlo jít o černou stavbu. Patovi ale již podepsali kupní smlouvu, podle níž měla dostat prodávající paní všechny peníze do konce roku, a od prvního ledna museli platit penále tisíc korun denně. 

Spokojenost na straně realitní kanceláře

Reportéři ČT (zdroj: ČT24)

Ve chvíli, kdy prodávající paní dům neprodala a Patovi dům koupit nemohli, měla důvod ke spokojenosti pouze zprostředkující realitní kancelář. Ta si totiž ponechala 150 tisíc jako smluvní pokutu za to, že Patovi dům nekoupili. Manželé se tedy rozhodli jít s kanceláří do právního sporu. V něm však díky šikovně zformulované smlouvě neuspěli. Dotyčnou realitní kanceláří byla firma Avareal, patřící do skupiny akciové společnosti Rhinoceros, v jejímž čele stojí Petr Gaertner. Ten tvrdí, že jak civilní, tak ani veřejnoprávní orgány nedospěly k závěru, že by na jejich straně došlo k pochybení. Reportéři ČT zjistili, že Petr Gaertner a jeho dva společníci z Rihonoceru byli před dvěma lety obviněni z podvodu, jehož se měli dopustit při organizování pyramidové hry Lavina.

Ani úřady nemají ve stavbách jasno

Podle mluvčí katastrálního úřadu pro Ústecký kraj měl na prázdném pozemku stát dům ještě před zhruba osmdesáti lety. Zato platné doklady k domu poblíž parcely, který kancelář ukázala Patovým, nemají bývalí ani současní majitelé, nemá je stavební a dokonce ani katastrální úřad. Policie případ odložila s tím, že na pozemcích nestojí černá stavba a došlo jen k administrativní chybě při zápisu do katastru. Jak ale reportéři ČT ukázali, na katastru ani na stavebním úřadě žádné doklady o původu tohoto domu nejsou.

Právník Asociace realitních kanceláří ČR Miroslav Duda soudí, že někdo „využil toho, že zde je evidováno číslo popisné na stavbu, která nějakým způsobem zanikla. A využil ho k tomu, aby zlegalizoval stavbu, kterou postavil jinde.“

Vydáno pod