Řeč na sjezdu KSČM? Do programu prezidenta vám nic není, vzkázal Dukovi Zeman

Kardinálu Dominiku Dukovi není vůbec nic do toho, jaký program má prezident republiky. Prezident Miloš Zeman to řekl televizi Nova. Reagoval tak na sobotní Dukovo kázání u příležitosti repatriace kardinála Josefa Berana. Duka v něm upozornil, že Zeman byl v ten samý den hostem na sjezdu komunistické strany.

„Je jistě náhodnou souhrou okolností, že ve chvíli, kdy my zde vítáme kardinála Berana, je prezident republiky hostem na sjezdu komunistické strany, která se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci. Je to velmi zřetelné znamení hodiny, v níž se náš národ nachází. A o to větší zodpovědnost připadá hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo,“ řekl Duka v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Zeman se v sobotu stal prvním polistopadovým prezidentem, který na vrcholné setkání komunistů přijel. „Panu kardinálovi není vůbec nic do toho, jaký má prezident program,“ komentoval nyní Dukovo kázání. Dodal ale, že se ho kardinálova slova nedotkla: „Respektuji právo každého na jeho názor, ale ne každý názor beru vážně.“ 

Duka ve čtvrtek oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát. Stalo se tak například v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka, jemuž Benedikt XVI. mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil.

Prezident proto nedávno poslal papeži Františkovi dopis, ve kterém Dukovu činnost chválí. Kardinál podle něj přispívá k odstraňování bariér mezi církví a státem. Zeman a Duka v roce 2016 společně domluvili majetkové vyrovnání katolické církve a Pražského hradu a Zeman kardinálovi téhož roku udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva.

Duku ovšem někteří věřící za jeho postoj k Zemanovi v minulosti kritizovali. Vadila jim třeba mše za představitele státu, kterou Duka sloužil v listopadu 2015 v Lánech. Křesťanským aktivistům vadí i údajný příklon Duky k nacionalismu a krajní pravici. Uvedli to rovněž v dopise papeži Františkovi, ve kterém ho vyzývají, aby Dukovi mandát neprodlužoval.

Vydáno pod