První den Peake v resortu a hned tři vyhazovy, Nečas bude chtít vysvětlení

Praha - Nová ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) odvolala z funkce svého prvního náměstka Vlastimila Picka. Bývalý náčelník generálního štábu vedl tým, který se Švédskem vyjednával podmínky pokračování pronájmu stíhaček Gripen. Ve funkci skončili také šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant a poradce František Šulc. Peake změny provedla po jediném dnu ve funkci. Při nástupu na ministerstvo ve středu přitom řekla, že není nakloněna velkým personálním změnám provázejícím výměny ministrů. ČSSD její postup šokoval, nelíbí se ani prezidentovi. Premiér Petr Nečas (ODS) vzkázal ze summitu EU v Bruselu, že bude po návratu od ministryně požadovat vysvětlení.

Dnešní krok Peake vysvětlila mimo jiné tím, že chce nad ministerstvem obrany civilní kontrolu. „Upřímně doufám, že pochopí důvody mého rozhodnutí a že se dohodneme na jiné formě spolupráce dle jeho výběru,“ uvedla Peake k Pickovu odvolání. Změny jsou podle ní na dlouhou dobu poslední. Další údajně nechystá.

U premiéra ale nová ministryně nadšení nevzbudila. „Musím říci, že tímto krokem paní ministryně Peake jsem překvapen. Netuším, jaké důvody ji k tomuto kroku, který nechápu a nerozumím mu, vedly,“ vzkázal z Bruselu s tím, že bude požadovat vysvětlení. „Jsem překvapen. Tečka,“ reagoval i exministr obrany Alexandr Vondra (ODS).  

Peake považuje funkci prvního náměstka za politickou

Podle mluvčího obrany Jana Pejška nová ministryně považuje Pickovu funkci prvního náměstka za politickou. „Obsazení této politické funkce bývalým náčelníkem generálního štábu bezprostředně po skončení jeho aktivní služby je v příkrém rozporu s principem civilní kontroly armády tak, jak jej ministryně vnímá,“ uvedl Pejšek. Podle něj bude funkce obsazena na základě shody koaličních stran.

Důvodem Bulantova odvolání je podle Peake nezvládnutá veřejná zakázka na dodávku nových uniforem pro armádu. Zakázku nedávno zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Obrana se proto rozhodla stejnokroje nakoupit přes jednu z agentur NATO.

Úplné zcivilnění civilní sekce

Bulant i Picek jsou vojáci. Peake uvedla, že v blízké budoucnosti hodlá přistoupit k úplnému zcivilnění takzvané civilní sekce ministerstva. Národní úřad pro vyzbrojování, kterému šéfoval Bulant, proto nebude nadále obsazen vojákem v činné službě, zdůvodnila ministryně. Peake rovněž rozhodla o zrušení funkce náměstka pro obranné akvizice, kterou také zastával Bulant. Považuje ji za zbytečnou právě proto, že byl na obraně zřízen vyzbrojovací úřad.